Po komplikované operaci se Janouškův stav zlepšil, z Bulovky ho pustili domů

Radek Nohl Radek Nohl
1. 4. 2016 16:12
Podnikatele Romana Janouška před několika dny propustili z Nemocnice Na Bulovce. Více než týden zde byl hospitalizován poté, co se podrobil náročné operaci. Jeho stav se ale v posledních dnech zlepšil natolik, že ho lékaři pustili domů. Janoušek se do věznice vrátí nejdříve po 9. květnu. Do té doby mu Krajský soud v Brně přerušil trest, a podnikatel se tak může léčit na svobodě.
Zdravotní stav Romana Janouška se po operaci zlepšil.
Zdravotní stav Romana Janouška se po operaci zlepšil. | Foto: ČTK

Praha - Po operaci hlavy se zdravotní stav odsouzeného podnikatele Romana Janouška zlepšuje. Janoušek se náročnému zákroku podrobil na konci února v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, poté byl převezen do Nemocnice Na Bulovce. Po několikadenní hospitalizaci ho ale již lékaři pustili domů.

Do vězení se podnikatel vrátí nejdříve po 9. květnu. Do té doby mu Krajský soud v Brně trest přerušil, a Janoušek se tak nyní léčí na svobodě. Důvodem je i to, že zdravotníci z Vězeňské služby mu nemohou požadovanou péči poskytnout.

Janouškův stav se v posledních dnech zlepšil natolik, že ho lékaři z nemocnice propustili domů. "Byl u nás pacient ve výkonu trestu. Po devíti dnech, kdy se doléčoval na oddělení neurologie, nebyla další hospitalizace nutná," řekl Aktuálně.cz mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šálek.

Právě Bulovka má podle Šálka dohodu s vojenskou nemocnicí, podle níž se tu někteří pacienti včetně vězňů po určitých typech operací léčí.

Soud dostane zprávy o Janouškově zdraví

Podnikatel, který si odpykává 4,5 roku vězení za to, že v opilosti srazil a vážně zranil vietnamskou ženu, by tak měl být v těchto dnech již doma. Šálek dodal, že se pacient ve výkonu trestu nyní v Nemocnici Na Bulovce neléčí ani ambulantně. Janouškův advokát Vít Široký se o zdraví svého klienta bavit nechce. "Nemám jeho svolení," vysvětlil Široký.

Krajský soud v Brně ani věznice však během Janouškova přerušení trestu jeho zdravotní stav neprověřují. "Trest byl přerušen do 9. května. Před tímto termínem soud dostane nové zdravotní zprávy. Poté se znovu rozhodne, jestli soudce nařídí nástup do vězení, nebo bude dál výkon trestu přerušen," řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Dana Krejčířová, mluvčí brněnské věznice, kde si Janoušek trest odpykával, doplnila, že by jeho případ začali řešit až poté, kdyby odsouzený po zmíněném termínu zpět za mříže nenastoupil. Ani oni tak nyní nebudou zjišťovat, jestli je jeho stav tak dobrý, aby se mohl zpět do vězení vrátit.

Ústavní soud o stížnosti nerozhodl

Janoušek po operaci, kterou podstoupil na konci února, podle znalce Martina Häckela nebyl v pořádku. Ve zprávě, kterou se zabýval soud a díky níž mu trest přerušili, Häckel uvedl, že nastaly nečekané komplikace. "Pooperační průběh byl komplikován krvácením, odsouzený byl urgentně podroben reviznímu výkonu s odstraněním hematomu," napsal Häckel. Zároveň odhadl, že by se Janoušek mohl léčit až jeden rok.

Nešlo přitom o první operaci hlavy, kterou prodělal. Podobný zákrok podstoupil již v roce 2013. To lékaři v pražské Ústřední vojenské nemocnici zjistili, že měl hematom v hlavě, údajně způsobený při nehodě na lodi v Chorvatsku.

Jeho případ ještě v současné době řeší Ústavní soud. Na něj se Janoušek obrátil poté, co Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové ale o stížnosti ještě nebylo rozhodnuto.

Vězeňská lékařská péče se od dob Wonky nezměnila. Operaci, kterou potřebuje pan Janoušek, není schopná provést, tvrdí ředitel vrchlabské nemocnice, exsenátor Vladimír Dryml. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy