Po komplikované operaci se Janouškův stav zlepšil, z Bulovky ho pustili domů

Radek Nohl Radek Nohl
1. 4. 2016 16:12
Podnikatele Romana Janouška před několika dny propustili z Nemocnice Na Bulovce. Více než týden zde byl hospitalizován poté, co se podrobil náročné operaci. Jeho stav se ale v posledních dnech zlepšil natolik, že ho lékaři pustili domů. Janoušek se do věznice vrátí nejdříve po 9. květnu. Do té doby mu Krajský soud v Brně přerušil trest, a podnikatel se tak může léčit na svobodě.
Zdravotní stav Romana Janouška se po operaci zlepšil.
Zdravotní stav Romana Janouška se po operaci zlepšil. | Foto: ČTK

Praha - Po operaci hlavy se zdravotní stav odsouzeného podnikatele Romana Janouška zlepšuje. Janoušek se náročnému zákroku podrobil na konci února v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, poté byl převezen do Nemocnice Na Bulovce. Po několikadenní hospitalizaci ho ale již lékaři pustili domů.

Do vězení se podnikatel vrátí nejdříve po 9. květnu. Do té doby mu Krajský soud v Brně trest přerušil, a Janoušek se tak nyní léčí na svobodě. Důvodem je i to, že zdravotníci z Vězeňské služby mu nemohou požadovanou péči poskytnout.

Janouškův stav se v posledních dnech zlepšil natolik, že ho lékaři z nemocnice propustili domů. "Byl u nás pacient ve výkonu trestu. Po devíti dnech, kdy se doléčoval na oddělení neurologie, nebyla další hospitalizace nutná," řekl Aktuálně.cz mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šálek.

Právě Bulovka má podle Šálka dohodu s vojenskou nemocnicí, podle níž se tu někteří pacienti včetně vězňů po určitých typech operací léčí.

Soud dostane zprávy o Janouškově zdraví

Podnikatel, který si odpykává 4,5 roku vězení za to, že v opilosti srazil a vážně zranil vietnamskou ženu, by tak měl být v těchto dnech již doma. Šálek dodal, že se pacient ve výkonu trestu nyní v Nemocnici Na Bulovce neléčí ani ambulantně. Janouškův advokát Vít Široký se o zdraví svého klienta bavit nechce. "Nemám jeho svolení," vysvětlil Široký.

Krajský soud v Brně ani věznice však během Janouškova přerušení trestu jeho zdravotní stav neprověřují. "Trest byl přerušen do 9. května. Před tímto termínem soud dostane nové zdravotní zprávy. Poté se znovu rozhodne, jestli soudce nařídí nástup do vězení, nebo bude dál výkon trestu přerušen," řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Dana Krejčířová, mluvčí brněnské věznice, kde si Janoušek trest odpykával, doplnila, že by jeho případ začali řešit až poté, kdyby odsouzený po zmíněném termínu zpět za mříže nenastoupil. Ani oni tak nyní nebudou zjišťovat, jestli je jeho stav tak dobrý, aby se mohl zpět do vězení vrátit.

Ústavní soud o stížnosti nerozhodl

Janoušek po operaci, kterou podstoupil na konci února, podle znalce Martina Häckela nebyl v pořádku. Ve zprávě, kterou se zabýval soud a díky níž mu trest přerušili, Häckel uvedl, že nastaly nečekané komplikace. "Pooperační průběh byl komplikován krvácením, odsouzený byl urgentně podroben reviznímu výkonu s odstraněním hematomu," napsal Häckel. Zároveň odhadl, že by se Janoušek mohl léčit až jeden rok.

Nešlo přitom o první operaci hlavy, kterou prodělal. Podobný zákrok podstoupil již v roce 2013. To lékaři v pražské Ústřední vojenské nemocnici zjistili, že měl hematom v hlavě, údajně způsobený při nehodě na lodi v Chorvatsku.

Jeho případ ještě v současné době řeší Ústavní soud. Na něj se Janoušek obrátil poté, co Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové ale o stížnosti ještě nebylo rozhodnuto.

Vězeňská lékařská péče se od dob Wonky nezměnila. Operaci, kterou potřebuje pan Janoušek, není schopná provést, tvrdí ředitel vrchlabské nemocnice, exsenátor Vladimír Dryml. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy