Plán ministryně Šlechtové: Dům vám úřady povolí rychleji, plot postavíte i bez souhlasu sousedů

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
26. 7. 2016 9:49
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová chce ulevit drobným stavebníkům. V příštím roce chce prosadit novelu stavebního zákona, díky které si Češi budou moci postavit jakkoli velký rodinný dům jen na ohlášku. Odpadne i povinnost řešit se stavebním úřadem stavbu plotu mezi sousedy nebo papírování při stavbě bazénů a skleníků.
Karla Šlechtová
Karla Šlechtová | Foto: Economia

Do vlády nesete dlouho očekávanou novelu stavebního zákona. Co se v ní změní pro malé stavebníky, kteří si třeba chtějí postavit rodinný domek?

Rušíme limit pro velikost stavby, na kterou stačí pouze ohlášení u stavebního úřadu. Dnes u rodinných domů nad 150 metrů čtverečních potřebujete stavební povolení. Nám ten limit nepřijde vhodný, protože to není zas tak moc. Když si lidé kupují pozemky, tak staví na větších plochách a pak už se jim samozřejmě prodlouží doba získání povolení. Také zmírňujeme pravidla pro různé rekreační stavby, třeba pro bazény nebo skleníky.

Jak?

Už dnes jsou na pozemcích rodinných domků a pozemků pro rodinnou rekreaci skleníky a bazény do 40 metrů čtverečních, pokud jsou umístěny více než dva metry od sousedního pozemku, mimo režim stavebního zákona. To zůstává. Podle našeho návrhu bude nově i u větších takovýchto staveb stačit pouze umístění a už nebude potřeba žádné další povolení. Bude s tím hlavně méně papírování.

Proč jste se rozhodli pro takové zjednodušení? Vám přijdou stavební povolení u větších domů zbytečná?

My tady nejsme od toho, abychom říkali, jestli je něco zbytečné. Ale ne každý zákon je nutné nastavovat co nejpřísněji. Je nás deset milionů a několik milionů si něco staví, někdo chce bazén nebo je zahrádkář a chce skleník. A nejsou to tak významné stavby, které by zásadním způsobem zasahovaly do území. Proto pro majitele rodinných domů chceme snížit administrativní zátěž.

Když už jsme u těch drobných staveb, chceme, aby oplocení mezi sousedy, které nehraničí s veřejným prostorem, bylo mimo režim stavebního zákona. Pokud dodržíte určité podmínky  například maximální výšku dva metry – plot si jednoduše postavíte a nemusíte to vůbec řešit se stavebním úřadem.

Takže nebude potřeba žádat o souhlas sousedy?

U staveb osvobozených od povolení má stavebník pouze povinnost v dostatečném předstihu informovat všechny osoby, které budou těmito pracemi přímo dotčené.

A co když soused nebude s tím plotem, který si tam takto postavím, souhlasit?

Když mu to bude vadit, musí si to řešit občanskoprávní cestou.

Vaše původní plány byly trochu ambicióznější. Chtěla jste, aby se stavba dala povolit jen na jednom úřadě…

Ano, původně jsem navrhovala myšlenku jednoho stavebního úřadu, kam by stavebník přišel, a tento jeden úřad by za něj všechno zařídil. Dnes musíte oběhat na speciálních stavebních úřadech jednotlivá dílčí povolení, třeba na vodohospodářském nebo dopravním úřadě. To by tím odpadlo. Jenže všichni byli proti, nikdo se nechtěl vzdát svých kompetencí. Takže mě pan premiér požádal, abych tuto věc stáhla. Takže teď předkládáme jen dílčí novelu a tuhle velkou změnu chystáme ve zcela novém zákoně. O něm už rozhodne příští vláda, ale jsem přesvědčená, že české stavební právo potřebuje komplexní změnu.

Co plánované sloučení kroků, které jsou potřeba k povolení stavby, do jednoho společného řízení? To jste uhájila?

Ano, v novele zavádíme takzvané společné řízení. To spojí územní řízení, stavební řízení a proces posuzování vlivu na životní prostředí, takzvanou EIA, v jeden proces. Tím se to významně zjednoduší; především odvolávání a žaloby. Teď to funguje tak, že se účastníci mohou odvolat na konci územního i stavebního řízení. Po spojení bude možné pouze jedno odvolání, což celý proces značně urychlí.

Ale rozhodne se sám stavebník – může se stát, že u některých velkých a náročných staveb bude výhodnější vyčkat, jestli stavba získá posudek o vlivu na životní prostředí. A pokud by ho nezískal, tak raději stavbu zastavit a neinvestovat další investiční náklady do povolovacího řízení. Ale u menších staveb se domníváme, že to bude výhodnější.

Změní se nějak pravomoci autorizovaných inspektorů?

Řešilo se to právě v souvislosti s tím, že zavádíme společné řízení. Hodně jsme o tom diskutovali a rozhodli jsme se, že pokud se někdo rozhodne využít společného řízení, tak na něj si inspektora najmout nemůže. Budou to vyřizovat jen stavební úřady. Inspektoři ale budou smět certifikovat stavby na ohlášku, tedy například i rodinné domy. Myslím, že to stavebníci uvítají, je to jednodušší a rychlejší.

Kdy by mohly změny platit?

Je to pro nás klíčový zákon. Doufám, že ho vláda schválí už na konci srpna, nejpozději na začátku září. Tak bychom mohli mít hotové první nebo i druhé čtení v Poslanecké sněmovně do konce tohoto roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy