GRAFIKA: Konec špatných firem a odtajnění akcií. Co slibuje nový zákon o zakázkách

Lucie Stuchlíková Vojtěch Blažek Lucie Stuchlíková, Vojtěch Blažek
Aktualizováno 10. 3. 2016 19:23
Ministryně Karla Šlechtová si od zcela nového zákona o veřejných tendrech slibuje především jednodušší pravidla a postupný konec soutěží pouze na nejnižší cenu.
Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Praha - Po dlouhých odkladech a 3,5 tisících připomínek prošel sněmovnou nový zákon o veřejných zakázkách. Ministryně Karla Šlechtová si od něj slibuje například omezení soutěží pouze na cenu - těch je podle nedávného průzkumu 75 % a úřady v nich často úplně rezignují na kvalitu.

Stejně tak Šlechtová doufá, že díky přehlednějším pravidlům přestanou zejména malé obce utrácet za poradenské firmy a zvládnou výběrová řízení od začátku samy.

Kritici naopak říkají, že zákon uvolňuje ruce zadavatelům až příliš a umožní návrat starých korupčních metod. Jako příklad uvádějí novinku, kterou do zákona prosadili při schvalování poslanci - limit pro takzvané vícepráce se zvýší na polovinu ceny zakázky.

Odkryjte své majitele

Foto: Reuters

Návrh zákona předpokládá, že vítězné firmy budou muset kompletně odkrýt svou vlastnickou strukturu až do koncového majitele. A to včetně těch zahraničních. Dnes se povinně odkrývají jen majitelé, kteří drží víc než 10 procent akcií.

 

Právě se děje

Další zprávy