Konec vtipů, chci kandidovat na prezidenta, oznámil Škromach

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2015 17:04
Místopředseda Senátu prý do této chvíle o své kandidatuře jen vtipkoval, nyní ji ale bere vážně. Chce, aby o ní rozhodovala celá ČSSD.
Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) v Brně řekl, že bere vážně svoji kandidaturu na prezidenta. V minulosti o tom prý spíš vtipkoval.

Nominace bude záležitostí diskuse uvnitř strany, řekl Škromach. Podle něj by o kandidátovi na prezidenta nemělo rozhodovat úzké vedení strany, ale široká členská základna.

Prezidentovi Miloši Zemanovi skončí funkční období v roce 2018, kdy budou nové prezidentské volby. Zeman je prvním prezidentem zvoleným v přímé volbě.

Nepřepálit to jako Fischer

"Nejprve jsem bral prezidentskou kandidaturu jako určitou recesi. Dnes to ale beru vážně, i když je to ještě hodně daleko," uvedl Škromach.

Zároveň řekl, že to není žádná předčasná kampaň jako v případě minulých prezidentských voleb u Jana Fischera. "Jeho kampaň začala příliš brzo a těsně před cílovou páskou mu došel dech," řekl senátor.

Podle něj se bude o kandidátovi na prezidenta hovořit ve straně. "Bude to záležitost příštího sjezdu. Měla by ale rozhodovat celá členská základna," dodal. Škromachovi spolustraníci se k jeho možné kandidatuře zatím příliš vyjadřovat nechtějí. "Bez komentáře," napsal například ministr pro legislativu a někdejší neúspěšný prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

Nereálná kandidatura

Někteří pozorovatelé navíc soudí, že je nepravděpodobné, že by Škromachovu kandidaturu podpořil premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Ten na dotaz neodpověděl.

Vedle Škromacha se již nyní spekuluje i o dalších možných kandidátech. Podle pondělních Lidových novin by se o post hlavy státu mohl ucházet šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V případě, že se Zeman rozhodne znovu nekandidovat, mohl by Dlouhého podpořit, uvedl deník. Mluví se také o možné kandidatuře katolického kněze Tomáše Halíka i dalších osobností.

Škromach je senátorem za Hodonín od roku 2010. Do té doby byl od roku 1996 poslancem. V minulosti byl místopředsedou vlády nebo ministrem práce a sociálních věcí.

Účastník "lánské schůzky"

Se současnou hlavou státu má Škromach dobré vztahy. Byl dokonce jedním z členů ČSSD, kteří se předloni po volbách do Poslanecké sněmovny se Zemanem tajně sešli v Lánech. ČSSD volby sice těsně vyhrála před hnutím ANO, ale očekávala silnější volební výsledek.

Kvůli tomu tehdejší brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) vyzval předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku, aby rezignoval. Sobotka to však neudělal a později se stal premiérem.

Škromach a další účastníci lánské schůzky s prezidentem, jihomoravský hejtman Michal Hašek a Jeroným Tejc, odešli z vysokých funkcí ve straně.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy