Pěstování sóji zabíjí domorodce. Mohou za to i Češi

Pavel Baroch
20. 6. 2009 18:33
Do Česka se vozí stovky tisíc tun této plodiny
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Když před několika lety odnesl vítr oblaka pesticidů z argentinské farmy se sójou na sousední vesnici Colonia Loma Senés, brzy začali tamní domorodci zvracet, krváceli z nosu, měli dýchací potíže a problémy s očima.

Kromě toho pesticidy zamořily studny a otrávily domorodcům i jejich úrodu a domácí zvířata. Ačkoli soud zakázal používání chemických hnojiv, postřiky zanedlouho začaly znovu.

Na podobných osudech se nepřímo podílejí i Češi. Do země se jen v loňském roce dovezlo z Jižní Ameriky na 600 tisíc tun sóji, většinou jako krmivo pro prasata a drůbež ve velkochovech. "Česká" sója se v Argentině a Brazílii pěstuje na ploše stejně velké, jako jsou okresy Hodonín a Břeclav dohromady.

Kvůli plantážím se sójou mizí vzácné jihoamerické savany se spoustou unikátních živočichů a rostlin, kácí se pralesy, pesticidy otravují půdu, vodu a zabíjejí místní domorodce anebo způsobují předčasné porody a vrozené vady. Jen v brazilském státě Piaui bylo v roce 2005 nahlášeno 65 případů otrav, z toho patnáct smrtelných.

Foto: Wikipedie

Co se skrývá za kuřetem v obchodě

Studii o tom, co všechno se skrývá za tím, aby si český zákazník mohl koupit v supermarketu kuře nebo vepřové maso, právě představilo ekologické Hnutí Duha.

"Ukazujeme, že naše spotřební chování může mít vliv i daleko za českými hranicemi," konstatovala Lenka Kaspříková, vedoucí programu Zemědělství z Hnutí Duha.

Sója je velmi vhodným a rozšířeným krmivem pro zvířata. Hnutí Duha uvedlo, že chovy prasat a drůbeže spotřebují 73 procent sóji v celé Evropské unii. Česko přitom od počátku 90. let dovoz sóji zdvojnásobilo.

Sójové plantáže velké jako pět Českých republik

Kvůli vzrůstající celosvětové spotřebě masa, drůbeže a vajec se neustále rozšiřují i plantáže se sójou. Zatímco v roce 1976 byly v Argentině a Brazílii 6,8 milionů hektarů, v roce 2005 už to bylo bezmála 37 milionů hektarů.

Foto: Archiv

"Sójové plantáže v těchto dvou zemích dohromady zabírají plochu čtyřapůlnásobku České republiky," uvádí se ve studii Hnutí Duha.

Kvůli expanzi sójových plantáží rychle mizí například unikátní savana cerrado, kde žijí i vzácní živočichové a rostliny včetně mizejícího vlka hřivnatého. Takřka polovina z asi deseti tisíc druhů rostlin neroste nikde jinde na světě než na tamních savanách.

Nekonečné sójové plantáže se zakusují i do amazonského pralesa. Kromě ničení unikátní přírody se kácením lesa zvyšují i emise skleníkových plynů, protože se nemají kde zachycovat.

Řešení? Dražší ekologické zemědělství

Podle Hnutí Duha existuje řešení, jak aspoň snížit českou závislost na jihoamerické sóji, a tou je ekologické zemědělství.

Jsou zdravá, utracení jim nehrozí. Čekají je jatka.
Jsou zdravá, utracení jim nehrozí. Čekají je jatka. | Foto: Ludvík Hradilek

"Ekologičtí zemědělci krmí zvířata převážně biokrmivem, které je v naprosté většině českého původu," upozornila Lenka Kaspříková z Hnutí Duha.

Organizace upozorňuje, že potenciál je v Česku ohromný. Ekologickou značku BIO má totiž jen 0,02 procent prodávaných kuřat a stejné množství vajec. Podle Hnutí Duha by měl stát lépe nastavit zemědělské dotace, aby se tento podíl zvýšil.

Studie ekologického Hnutí Duha ovšem neuvádí, o kolik peněz by zákazník za bio-kuře nebo bio-vejce zaplatil více. Produkty s touto značkou jsou totiž obvykle dražší.

"Určitě by kuřata či vejce zdražily," potvrdila Aktuálně.cz Kaspříková, i když nedokázala říct, o kolik. Dodala, že výsledná cena by záležela například i na tom, kolik zemědělců by se chovem bio-kuřat zabývalo.

Celá studie ekologického Hnutí Duha je ke stažení ZDE

 

Právě se děje

před 11 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy