Penc zavařil archivu, zájem o svazky je dvojnásobný

Eliška Bártová Eliška Bártová, Lenka Smyčková
22. 7. 2009 7:10
Denně žádá o informace o lidech z Pencových svazků StB na padesát lidí
Stránky Stanislava Pence s databází EZO
Stránky Stanislava Pence s databází EZO | Foto: svazky.cz

Praha - Nově zveřejněná databáze osob, o které se zajímala StB, vyvolala obrovský zájem lidí o studium svazků v Archivu bezpečnostních složek.

Obvykle navštěvuje badatelny archivu kolem dvou set lidí měsíčně, denně přijde maximálně dvacet žádostí o nahlédnutí do archiválií.

"V tomto týdnu je to přibližně padesát žádostí denně," řekla Aktuálně.cz vedoucí centrální badatelny Anna Pavlíková. "Ten nárůst je skutečně markantní," dodala.

Databázi přitom nezveřejnil archiv, ale jeho kritik - bývalý disident Stanislav Penc.

Na samotné návštěvnosti archivu se zatím zvýšený zájem neprojevil. Trvá totiž tři až čtyři týdny od podání žádosti, než zaměstnanci archivu potřebné materiály pro žadatele nachystají.

"Dodržet tuto lhůtu nyní zvládáme i ve stejném počtu lidí," ubezpečila Pavlíková.

Zájem je nesmyslný

Mluvčí archivu Jiří Reichl potvrdil, že takzvané Pencovy seznamy, zveřejněné na stránkách www.svazky.cz, nyní přivádějí do badatelen i ty, kteří se dříve o svazky nezajímali. Odmítl ale hovořit o enormním nárůstu.

"Vlna zájmu, kterou vyvolaly především u novinářů, je naprosto nesmyslná. Na ty stejné lidi, na které se ptají teď, se mohli zeptat i dříve," uvedl mluvčí.

O tom, zda a jak archiv nápor žadatelů zvládne, mluvit nechtěl. "Nemáme ještě kompletní statistiku, takže nejsme schopni vysledovat, zda je ten zájem o tolik větší," vysvětlil mluvčí.

S číslem do badatelny

Takzvanou EZO (Evidenci zájmových osob) zveřejnil Penc minulý týden. Hned v první den byl o přístup do ní takový zájem, že stránky po chvíli zkolabovaly.

Zveřejněná data pocházejí zatím pouze z jedné ze dvou počítačových databází StB o evidenci zájmových osob. Seznam EZO obsahuje 777 563 jmen.

Stanislav Penc zveřejnil databázi 777 563 jmen.
Stanislav Penc zveřejnil databázi 777 563 jmen. | Foto: Ondřej Besperát

Zveřejněné záznamy u velké části neříkají nic o tom, na jaké straně daná osoba stála - zda byla proti tehdejšímu režimu, či působila jako spolupracovník StB. V seznamech by měli být uvedeni lidé, o které měla zájem - ať už z jakýchkoliv důvodů.

A právě proto se o ně lidé tolik zajímají - nejsou tu jen agenti nebo důvěrníci StB, ale je tu množství lidí zavedených třeba proto, že emigrovali, nebo byli jiným způsobem v křížku s komunistickým režimem.

Kdo chce o člověku uveřejněném v seznamu zjistit více, musí se obrátit na Archiv bezpečnostních složek a požádat o nahlédnutí do svazku. Ze spisu by už pak mělo být patrné, jakou roli dotyčný hrál a proč se o něj StB zajímala.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Stanislava Pence na Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy