Paroubek by s komunisty složil většinu, říkají průzkumy

Domácí Domácí
16. 3. 2010 13:49
Do sněmovny by pronikly i Věci veřejné
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Plány Jiřího Paroubka na menšinovou vládu ČSSD s podporou středolevých stran zatím vychází. Alespoň podle předvolebních průzkumů.

Podle volebního modelu agentury STEM by totiž sociální demokraté nyní získali 75 poslaneckých mandátů, zatímco konkurenční ODS o 19 křesel méně.

ČSSD by tak mohla pohodlně vládnout s tichou podporou komunistů. Díky nim by totiž měla levice v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu 104 hlasů.

Občanským demokratům by naopak nestačilo ani spojenectví s TOP 09 (17 mandátů), KDU-ČSL (12) a Věcmi veřejnými (11 poslanců).

STEM se na od 27. února do 8. března dotázal celkem 1276 respondentů starších 18 let. Voleb se zúčastnit 51 % z nich, plná třetina dotázaných zatím váhá.

Spolupráce s KSČM se už osvědčila

Jiří Paroubek naposledy o menšinové vládě jako nejlepším řešení hovořil během víkendu, kdy měla ČSSD ideovou konferenci.

"To by bylo nejlepší vyjádření vůle voličů. Značná část našich voličů nechce vládu s komunisty," odmítl spekulace, že by pozval KSČM přímo do vlády.

Socialistům se spolupráce třetí nejsilnější parlamentní stranou osvědčila už po krajských volbách v roce 2008. O její podporu se ČSSD opírá například ve Středočeském kraji. V Moravskoslezském kraji dokonce partaje vytvořily koalici, což ovšem na celostátní úrovni zapovídá Lidovému domu tzv. bohumínské usnesení z roku 1995.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy