Makléřka zneužila duševní nemoci a připravila ženu o dům. Soud jí vyměřil dva roky, zaplatí miliony

Marek Pokorný Vojtěch Blažek Marek Pokorný, Vojtěch Blažek
3. 7. 2016 19:00
Realitní makléřka se nabízela, že osmačtyřicetileté ženě, která se v psychiatrické nemocnici léčila s depresemi, pomůže s oddlužením. "Pomohla" jí ovšem tím, že za jejími zády prodala její rodinný dům v pražských Čimicích v hodnotě přesahující čtyři miliony korun. Obvodní soud pro Prahu 8 makléřku ve středu potrestal dvouletým vězením s podmíněným odkladem na tři roky a přikázal, aby uhradila způsobenou škodu. Podle psychiatrů se nejedná o nic neobvyklého. Případů, kdy lidé zneužijí psychicky nemocného člověka, je mnoho.
Léčebna Bohnice (ilustrační foto)
Léčebna Bohnice (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když se před dvěma lety léčila tehdy šestačtyřicetiletá Dagmar Pecharová v Psychiatrické nemocnici Bohnice, všimli si její ošetřující lékařky neobvyklých návštěv. Pravidelně za ní chodila žena, která jí předkládala k podpisu různé papíry. Ukázalo se, že návštěvnicí je realitní makléřka Iva Oršulíková a že listiny se týkají domu pacientky, který se makléřka chystala prodat. Peníze z prodeje si chtěla nechat.

Návštěvy měly ve středu dohru před Obvodním soudem pro Prahu 8. Makléřku potrestal dvouletou podmínkou za podvod a nařídil, aby Pecharové uhradila škodu 4,3 miliony korun.

Čtyřiačtyřicetiletá Oršulíková pracovala pro společnost, která koupila pohledávku za bratrem Dagmar Pecharové. Ten si nabral půjčky, nesplácel je – a Pecharová mu za ně ručila dvougeneračním rodinným domem v pražských Čimicích v hodnotě několika milionů.

Oršulíková u soudu tvrdila, že se na prodeji rodinného domu domluvila se zadluženou rodinou. Z prodeje se zaplatí závazky a Pecharová se i se svým starým otcem přestěhuje do nájmu. "Nikdy jsem od ní neslyšela, že má proti tomu nějaké výhrady," uvedla makléřka před soudem.

Pecharová ale o tom, že by prodala svůj dům, nevěděla. Žena, která se v nemocnici léčila s halucinacemi a depresemi, pouze připustila, že Oršulíkové podepsala nějaké papíry.

Zneužila duševní indispozice

Předsedkyně senátu Jiřina Zemanová řekla, že skutek je zcela jasný: Oršulíková se dozvěděla o pohledávce, za kterou pacientka ručila svým domem. "Zneužila duševní indispozice poškozené, o níž mimo jakoukoli pochybnost věděla, neboť jednání s ní vedla i během její hospitalizace v Psychiatrické nemocnici Bohnice," uvedla Zemanová.

Oršulíkovou navíc usvědčilo to, že více než čtyři miliony korun, které z prodeje domu získala, nedala Pecharové, ale poslala na vlastní účet.

"Jednoznačně je vyvrácena obhajoba, že chtěla jen pomoci. Nešlo jen o nepodařenou občanskoprávní záležitost, ale o trestný čin podvodu. Obžalovaná vědomě zaměnila číslo účtu, takže v létě 2014 získala na tento účet částku 4,3 milionu korun, kterou nepředala," dodala soudkyně.

Když se do případu vložila policie a uvedený účet v březnu 2015 zablokovala, zjistila, že na něm zbylo jen málo přes dva miliony. Ty by měla dostat Pecharová. Zbylé dva miliony má Oršulíková zaplatit.

Bezplatně. Za láhev vína

K tomu, že byla makléřka odsouzena, výraznou měrou přispěla nemocnice a její zaměstnanci. "Byl to případ, kdy nemocnice udělala vše, co měla, a ještě o dost víc," komentoval to právník nemocnice Tomáš Němeček.

U začátku případu stály lékařky Šárka Bartoníčková a Klára Knápková, které si všimly neobvyklého zájmu makléřky o paní Pecharovou a upozornily na to ředitele nemocnice Martina Hollého. A když se poté o věc začal právník Němeček zajímat víc, zjistil, že dům paní Pecharové už změnil majitele. Přitom ona sama o tom, že by jej prodala, nevěděla. Nemocnice tak podala trestní oznámení.

"Naše právní pomoc byla bezplatná, až na láhev vína, kterou jsme dostali jako poděkování od pacientky," podotkl Němeček.

Podobné podvody nejsou výjimečné

Podle ředitele bohnické léčebny Martina Hollého bývají duševně nemocní lidé snadno ovlivnitelní a podvodníci toho využívají. Ostatně i znalec zjistil, že Dagmar Pecharová byla kvůli nemoci snadno manipulovatelná.

V Česku je zhruba 650 tisíc lidí, kteří někdy využili péče psychiatrů. A polovina těch, kteří trpí vážnou nemocí, žije podle průzkumů v chudobě. "Pokud pak za nimi přijde někdo s tím, že jejich finanční potíže vyřeší, jsou tomu ochotni uvěřit," připomněl Hollý.

Psychiatři v Bohnicích proto bývají opatrní, když vidí, že se jejich pacienti chystají k nějakému závažnému kroku – jako v případě Pecharové. "Třeba trochu víc hlídáme, když má pacient byt a někdo během hospitalizace o tohoto pacienta projevuje nestandardní zájem," dodal Hollý.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy