Gang okradl umírajícího seniora o vilu, byt i hrobku. Advokátka dostala osm let, vědma šest

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 2. 2016 16:20
Na osm let půjde do vězení pražská advokátka Michaela Salačová. K tomu nesmí navíc deset let vykonávat advokátní praxi. Rozhodl o tom soudce Městského soudu v Praze Tomáš Kubovec. Salačová spolu s dalšími čtyřmi pachateli, mezi nimiž byla i Štěpánka Kunstová, která se prohlašuje za vědmu, okradla o desítky milionů umírajícího seniora. A kromě několika nemovitostí jej připravili i například o hrobku. Salačová se v závěrečné řeči hájila tím, že ji Kunstová zmanipulovala. "S lidmi to velice dobře umí,“ uvedla na adresu "vědmy". Její obhajobu ale soudce Kubovec odmítl jako nevěrohodnou. "Neodpovídá to všem ostatním provedeným důkazům," uvedl.
Advokátka Michaela Salačová je obžalována, že spolu s dalšími čtyřmi společníky připravila 86letého Jiřího Baara a jeho dědice o majetek za několik desítek milionů korun
Advokátka Michaela Salačová je obžalována, že spolu s dalšími čtyřmi společníky připravila 86letého Jiřího Baara a jeho dědice o majetek za několik desítek milionů korun | Foto: Marek Pokorný

Praha – Pražská advokátka Michaela Salačová dostala osm let vězení za to, že spolu s dalšími čtyřmi lidmi okradla seniora o desítky milionů korun. Soud jí navíc zakázal na deset let vykonávat advokátní praxi. Rozsudek je nepravomocný.

Salačová dostala v lednu 2010 zdánlivě obyčejnou zakázku: Stala se opatrovnicí 86letého Jiřího Baara, který v sanatoriu nedaleko Prahy umíral na Alzheimerovu chorobu. Jeho majetek díky dřívějším restitucím dosahoval desítek milionů korun.

Salačová spolu se Štěpánkou Kunstovou, která se prohlašuje za vědmu, podle soudu umírajícího seniora o veškerý majetek připravila. Pomocí zfalšovaných kupních smluv se začal přesouvat ke Kunstové - nejdříve rodinná vila v hodnotě 18,5 milionu v Hlinsku, poté i družstevní byt, či dokonce secesní rodinná hrobka.

Kunstovou již soud poslal do vězení loni v prosinci na šest let a s podmínkou vyvázli dva další obžalovaní. Vyhlášení verdiktu nad Salačovou se oddálilo kvůli tomu, že den před vynesením rozsudku poslala soudu omluvu, že má deprese a není schopna účastnit se hlavního líčení.

A nyní při závěrečných řečech se snažila vše svést na Kunstovou. Tvrdila, že ji Kunstová zmanipulovala. "S lidmi to velice dobře umí, ve svém prostředí, v té věštírně, je velice působivá," uvedla. Její obhajobu ale soudce Tomáš Kubovec odmítl jako nevěrohodnou. „Neodpovídá to všem ostatním provedeným důkazům,“ uvedl. Podle něj byly „mozky“ celého příběhu obě ženy společně.

Kromě trestu odnětí svobody musí obě ženy navíc nahradit dědicům Jiřího Baara škodu ve výši tři miliony korun. Většinu majetku se totiž policii podařilo včas zablokovat. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Vila nestačila, chtěly i byt

Kdyby přitom obě hlavní aktérky uvedeného příběhu nebyly "nenasytné", tak jim možná podvod vyšel.

Když totiž zjistily, že Baar, který zemřel v květnu 2010, věnoval ještě před smrtí další byt v hodnotě čtyř milionů své přítelkyni, pozvaly si ji do kanceláře. A tam ji výhrůžkami donutily, aby jim uvedený byt darovala.

Do případu se poté vložila policie, která nasadila i odposlechy, a rozjelo se vyšetřování, po němž skončily před soudem nejen Salačová s Kunstovou, ale i choreograf Martin Goga a překladatel Marek Pavka spolu s advokátním kolegou Salačové Janem Slunečkem.

Překladatel a choreograf podepisovali, advokát ověřoval

Pavka s Gogou totiž podepisovali jako svědci závěti, na jejichž základě Kunstová chtěla získat po Baarovi i zbylý majetek, Slunečko zase uvedené podpisy ověřoval.

Zatímco Kunstová a Salačová obžalobu od začátku odmítaly, Pavka s Gogou se přiznali. A i díky tomu dostali "jen" tříleté podmíněné tresty. Potrestání Slunečka (stejně jako Salačová má pozastaven výkon advokátní praxe) pak nechal soudce Tomáš Kubovec na stavovské České advokátní komoře.

O vině odsouzených přitom soudce neměl pochyby. "Z těch odposlechů i z výpovědí byla trestná činnost jednoznačně prokázána. Výpovědi Pavky a Gogy spolu s odposlechy tvoří logický řetězec," uvedl již v prosincovém verdiktu s poukazem na to, že oba se ke všemu doznali.

Část důkazů byla nalezena i v advokátní kanceláři Salačové – třeba i "noty" pro Pavku a Gogu, jak mají vypovídat na policii. Salačová sice od počátku řízení namítala, že byla nezákonná, a důkazy tak nelze použít. A podobně protestovala proti nasazeným odposlechům. "Všechny důkazy byly získány zákonným způsobem," odmítl její argumenty soudce.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Na jihu Chile se ztratilo armádní letadlo se 38 lidmi na palubě, mířilo na Antarktidu

Na jihu Chile se ztratilo z radarů vojenské letadlo se 38 osobami na palubě, informují o tom místní média. Podle nich mířil letoun z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě. Chilská armáda vyslala na místo pátrací a záchranný tým.

"Na palubě (vojenského dopravního letounu) C-130 Hercules cestovalo 38 lidí, z toho 17 byla posádka a 21 cestující," uvedlo chilská letectvo v prohlášení. Letoun měl dovézt materiál a techniky na základnu v Antarktidě, uvedl deník La Tercera.

Letadlo startovalo z Punta Arenas v 16:55 místního času, rádiový kontakt s ním byl ztracen v 18:13 místního času (22:13 SEČ).

Chilský prezident Sebastián Piňera oznámil, že spolu s ministry vnitra a obrany situaci sleduje a ráno se proto chystá do Punta Arenas.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Policie evakuovala kvůli bytu s chemikáliemi dalších 50 lidí

Policisté v noci na úterý evakuovali ze Šámalovy ulici v brněnských Židenicích dalších 50 lidí kvůli velkému množství chemikálií, které nalezli v v jednom tamním bytě. V pondělí muselo ze stejného důvodu opustit své domovy 25 lidí.

Pyrotechnici v současné době odváží nebezpečné látky k likvidaci. Na twitteru o tom informovala policie. Policejní mluvčí Bohumil Malášek Českému rozhlasu řekl, že zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit.

Podle Maláška policisté dál prohledávají byt, kde policisté nalezli v pondělí mrtvého muže a velké množství chemikálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy