Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se dál uzdravuje. Odpojí ho od ventilace

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 4. 2020 16:18
Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci Covid-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze experimentálním lékem Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře je ve fázi uzdravování. Lékaři ale mírní nadšení a upozorňují, že role Remdesiviru nemusela být vůbec zásadní, pacientův stav se začal zlepšovat už před jeho prvním podáním.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta a vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Balík. 

Třiapadesátiletému pražskému taxikáři byl experimentální lék remdesivir podáván nitrožilně po dobu deseti dnů. Léčba remdesivirem byla ukončena ve čtvrtek. Pacient je nyní podle ošetřujícího lékaře stále na plicní ventilaci, ovšem už ve fázi rehabilitace a uzdravování se. Nyní si na plicní ventilaci postupně odvyká a zdravotníci jej chtějí od přístrojů postupně odpojit. 

Pacient je jediným v Česku, kterému americká firma Gilead schválila podání léku. Nemocnice musela získat lék přímo od firmy, která ho vyrobila, na základě žádosti popisující jeho stav.

Muž byl do VFN převezen 15. března ve velmi vážném stavu z Thomayerovy nemocnice, kde byl hospitalizován od úterý 10. března. Léčen byl na zápal plic, který potvrdil rentgen. Později se však u pacienta objevily potíže s dechem, a proto byl proveden test na přítomnost koronaviru, který jej potvrdil. I přes přeložení na JIP podle mluvčího Thomayerovy nemocnice v Praze Petra Sulka v důsledku onemocnění Covid-19 selhaly plíce, a tak byl převezen do VFN. Tam jej lékaři napojili na mimotělní oběh ECMO, který mu do krve dodával kyslík. Lék remdesivir mu začali podávat od 24. března. V době podávání léku už přístroj, který mu okysličoval plíce, přestal potřebovat.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Lék je podle Balíka stále k dispozici pro těhotné ženy a děti a mladistvé do 18 let. Osoby ve vážném stavu s respiračním selháním z této skupiny o něj můžou přes web firmy Gilead zažádat. S výjimkou pacienta ve VFN však dalším českým pacientům lék společnost neschválila.

Lidí ve vážném stavu, tedy na umělé plicní ventilaci, je nyní ve VFN šest. "Péče je individualizovaná podle typu postižení," řekl Balík. Pacientům jsou podávány například imunomodulující antibiotika či experimentální přípravek hydroxichlorochin, který by měl bránit průniku viru do organismu a podporovat imunitu. Všeobecná fakultní nemocnice jej aktuálně podává šesti pacientům, kteří jsou připojeni na plicní ventilaci, a dostávají ho také nakažení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Ani u něj není účinek zcela jistý. 

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze ve čtvrtek podala pacientovi s vážným průběhem nemoci Covid-19 poslední dávku experimentálního léku. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 59 minutami

Výrobce letadel Boeing vykázal první čtvrtletní zisk od roku 2019

Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 567 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) po ztrátě 2,4 miliardy dolarů před rokem. Vykázal tak první čtvrtletní zisk od roku 2019. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Šéf podniku David Calhoun navíc uvedl, že Boeing se rozhodl omezit plánované snižování počtu pracovních míst.

Čtvrtletní tržby Boeingu se meziročně zvýšily o 44 procent na téměř 17 miliard dolarů. Firma ve druhém čtvrtletí dodala zákazníkům 79 letadel, zatímco před rokem jich bylo 20.

Boeing se nyní zotavuje z negativních dopadů pandemie covidu-19 na leteckou dopravu i z dočasného pozastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Tato letadla nemohla do vzduchu od jara 2019, kdy je úřady po celém světě po dvou tragických nehodách nařídily odstavit z provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zákaz zrušil loni v listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy