Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se dál uzdravuje. Odpojí ho od ventilace

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 4. 2020 16:18
Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci Covid-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze experimentálním lékem Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře je ve fázi uzdravování. Lékaři ale mírní nadšení a upozorňují, že role Remdesiviru nemusela být vůbec zásadní, pacientův stav se začal zlepšovat už před jeho prvním podáním.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta a vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Balík. 

Třiapadesátiletému pražskému taxikáři byl experimentální lék remdesivir podáván nitrožilně po dobu deseti dnů. Léčba remdesivirem byla ukončena ve čtvrtek. Pacient je nyní podle ošetřujícího lékaře stále na plicní ventilaci, ovšem už ve fázi rehabilitace a uzdravování se. Nyní si na plicní ventilaci postupně odvyká a zdravotníci jej chtějí od přístrojů postupně odpojit. 

Pacient je jediným v Česku, kterému americká firma Gilead schválila podání léku. Nemocnice musela získat lék přímo od firmy, která ho vyrobila, na základě žádosti popisující jeho stav.

Muž byl do VFN převezen 15. března ve velmi vážném stavu z Thomayerovy nemocnice, kde byl hospitalizován od úterý 10. března. Léčen byl na zápal plic, který potvrdil rentgen. Později se však u pacienta objevily potíže s dechem, a proto byl proveden test na přítomnost koronaviru, který jej potvrdil. I přes přeložení na JIP podle mluvčího Thomayerovy nemocnice v Praze Petra Sulka v důsledku onemocnění Covid-19 selhaly plíce, a tak byl převezen do VFN. Tam jej lékaři napojili na mimotělní oběh ECMO, který mu do krve dodával kyslík. Lék remdesivir mu začali podávat od 24. března. V době podávání léku už přístroj, který mu okysličoval plíce, přestal potřebovat.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Lék je podle Balíka stále k dispozici pro těhotné ženy a děti a mladistvé do 18 let. Osoby ve vážném stavu s respiračním selháním z této skupiny o něj můžou přes web firmy Gilead zažádat. S výjimkou pacienta ve VFN však dalším českým pacientům lék společnost neschválila.

Lidí ve vážném stavu, tedy na umělé plicní ventilaci, je nyní ve VFN šest. "Péče je individualizovaná podle typu postižení," řekl Balík. Pacientům jsou podávány například imunomodulující antibiotika či experimentální přípravek hydroxichlorochin, který by měl bránit průniku viru do organismu a podporovat imunitu. Všeobecná fakultní nemocnice jej aktuálně podává šesti pacientům, kteří jsou připojeni na plicní ventilaci, a dostávají ho také nakažení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Ani u něj není účinek zcela jistý. 

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze ve čtvrtek podala pacientovi s vážným průběhem nemoci Covid-19 poslední dávku experimentálního léku. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy