Označit Čapí hnízdo za malou nezávislou firmu je blbost, říká Michálek

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
14. 9. 2019 15:56
Nikdo z opozičních politiků nereagoval na zrušení stíhání Andreje Babiše a dalších lidí v kauze Čapí hnízdo tak kriticky jako zástupci pirátské strany. "Měl by rozhodnout soud, jak to skutečně bylo," říká předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kdy by důvěřoval verdiktu nad Babišem. Kritizuje i to, že žalobci označili Čapí hnízdo za malou nezávislou firmu.
Předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek.
Předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek. | Foto: Jakub Plíhal

Když opoziční politici během pátku komentovali zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších osob, nejčastěji ze všeho opakovali slova o tom, že rozhodnutí žalobců o zastavení respektují. "Kdybychom státnímu zastupitelství nevěřili, stali bychom se banánovou republikou," prohlásil například předseda KDU-ČSL Marek Výborný. To vše ovšem platilo jen do chvíle, kdy jako poslední přišli mezi novináře piráti, kteří se po rozhodnutí žalobců odebrali na poradu svého poslaneckého klubu.

Když skončili, vyjádřili se k zastavení Babišova stíhání nejostřeji ze všech politiků. Svůj názor nejdříve sdělil předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek a následně odpověděl na několik otázek Aktuálně.cz.

"Na základě výzvy Regionálního operačního programu Střední Čechy byla společnost Čapí hnízdo vyzvána k navrácení 50 milionů korun kvůli porušení dotačních podmínek, a společnost peníze vrátila. A nyní tady máme rozhodnutí státního zastupitelství, které říká, že se vlastně nic nestalo a že Čapí hnízdo je nezávislá firma. My máme jiný právní názor než dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch," říká Michálek.

Proč s rozhodnutím žalobce nesouhlasíte?

Protože například na základě rozhodnutí vyšetřujícího úřadu pro podvody OLAF není Farma Čapí hnízdo nezávislá firma, což je doloženo v rozhodnutí OLAFu. Také tam jsou transakce za 270 milionů korun se společností Agrofert. Takže tvrzení, že se jedná o nezávislou firmu, ve které jsou navíc příbuzní Andreje Babiše, se neopírá o důkazní situaci.

V jakém případě byste začal věřit tomu, že žalobce rozhodl spravedlivě? Nebo byste důvěřoval až rozhodnutí soudu?

Měly by být alespoň vyčerpány alespoň právní prostředky, které zákon předpokládá, tedy že rozhodnutí může ještě prošetřit nejvyšší státní zastupitelství. Samozřejmě ideální by bylo, aby o tom rozhodl soud na základě důkazů, které budou zveřejněny. 

Potom byste tomu věřil?

Nejde o to, kdo řekne závěrečné vyjádření k celé věci, jde o to, aby toto vysvětlení bylo přesvědčivé a každý si mohl skutečně udělat obrázek na základě přibližně deseti důkazů, které v této kauze byly o přímém řízení společnosti Čapí hnízdo Andrejem Babišem. Tak, aby se například zveřejnily podstatné důkazy z toho spisu, probraly se u soudu, a nezávislý soud rozhodl, jak to skutečně bylo. Teď, když máme státní zástupce, kteří jsou součástí výkonné moci a rozhodují o tom na základě poměrně zkratkovitého odůvodnění, které je v rozporu se závěry mezinárodních institucí a OLAFu, tak jsou tady indicie, s nimiž je potřeba se vyrovnat. Potom to vytváří prostor pro mnohé jiné otázky.

Pokud by tedy bylo zdůvodnění státního zastupitelství, tak to by vás přesvědčilo? Zdá se totiž, že k soudu kauza Čapí hnízdo nepůjde. A nemohlo jít případně ze strany premiéra "jen" o neetické jednání, jak tvrdí někteří opoziční politici?

Tak v České republice by měly o trestných činech rozhodovat soudy. Je jasné, že to bylo protiprávní a samozřejmě i neetické. Protože přístup k dotacím má být rovný a nemají být vyčleněny pro ty největší podnikatele, když je v podmínkách napsané, že jsou pro drobné živnostníky.

Jiní opoziční politici říkají: respektujeme rozhodnutí státního zastupitelství, protože pokud to neuděláme, bude Česko banánovou republikou. Co vy na to?

My máme jiný právní názor. A to rozhodnutí není finální. Proto říkáme, dejme prostor institucím, které to mají ze zákona právo přezkoumat. A až bude rozhodnutí na základě toho, že to projde příslušnou instanční soustavou státního zastupitelství, potom můžeme činit kategorické závěry. Podstatné je, aby veřejnost dostala přesvědčivé odůvodnění.

To je jaké?

Nikoliv dlouhé, ale které nám zkrátka řekne něco lepšího, než že Čapí hnízdo byla normální nezávislá malá firma. To je blbost. A když nám to budou takto opakovat a zdůvodňovat zastavení trestního stíhání, tak tím samozřejmě nikoho nepřesvědčí. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy