Označit Čapí hnízdo za malou nezávislou firmu je blbost, říká Michálek

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
14. 9. 2019 15:56
Nikdo z opozičních politiků nereagoval na zrušení stíhání Andreje Babiše a dalších lidí v kauze Čapí hnízdo tak kriticky jako zástupci pirátské strany. "Měl by rozhodnout soud, jak to skutečně bylo," říká předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kdy by důvěřoval verdiktu nad Babišem. Kritizuje i to, že žalobci označili Čapí hnízdo za malou nezávislou firmu.
Předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek.
Předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek. | Foto: Jakub Plíhal

Když opoziční politici během pátku komentovali zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších osob, nejčastěji ze všeho opakovali slova o tom, že rozhodnutí žalobců o zastavení respektují. "Kdybychom státnímu zastupitelství nevěřili, stali bychom se banánovou republikou," prohlásil například předseda KDU-ČSL Marek Výborný. To vše ovšem platilo jen do chvíle, kdy jako poslední přišli mezi novináře piráti, kteří se po rozhodnutí žalobců odebrali na poradu svého poslaneckého klubu.

Když skončili, vyjádřili se k zastavení Babišova stíhání nejostřeji ze všech politiků. Svůj názor nejdříve sdělil předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek a následně odpověděl na několik otázek Aktuálně.cz.

"Na základě výzvy Regionálního operačního programu Střední Čechy byla společnost Čapí hnízdo vyzvána k navrácení 50 milionů korun kvůli porušení dotačních podmínek, a společnost peníze vrátila. A nyní tady máme rozhodnutí státního zastupitelství, které říká, že se vlastně nic nestalo a že Čapí hnízdo je nezávislá firma. My máme jiný právní názor než dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch," říká Michálek.

Proč s rozhodnutím žalobce nesouhlasíte?

Protože například na základě rozhodnutí vyšetřujícího úřadu pro podvody OLAF není Farma Čapí hnízdo nezávislá firma, což je doloženo v rozhodnutí OLAFu. Také tam jsou transakce za 270 milionů korun se společností Agrofert. Takže tvrzení, že se jedná o nezávislou firmu, ve které jsou navíc příbuzní Andreje Babiše, se neopírá o důkazní situaci.

V jakém případě byste začal věřit tomu, že žalobce rozhodl spravedlivě? Nebo byste důvěřoval až rozhodnutí soudu?

Měly by být alespoň vyčerpány alespoň právní prostředky, které zákon předpokládá, tedy že rozhodnutí může ještě prošetřit nejvyšší státní zastupitelství. Samozřejmě ideální by bylo, aby o tom rozhodl soud na základě důkazů, které budou zveřejněny. 

Potom byste tomu věřil?

Nejde o to, kdo řekne závěrečné vyjádření k celé věci, jde o to, aby toto vysvětlení bylo přesvědčivé a každý si mohl skutečně udělat obrázek na základě přibližně deseti důkazů, které v této kauze byly o přímém řízení společnosti Čapí hnízdo Andrejem Babišem. Tak, aby se například zveřejnily podstatné důkazy z toho spisu, probraly se u soudu, a nezávislý soud rozhodl, jak to skutečně bylo. Teď, když máme státní zástupce, kteří jsou součástí výkonné moci a rozhodují o tom na základě poměrně zkratkovitého odůvodnění, které je v rozporu se závěry mezinárodních institucí a OLAFu, tak jsou tady indicie, s nimiž je potřeba se vyrovnat. Potom to vytváří prostor pro mnohé jiné otázky.

Pokud by tedy bylo zdůvodnění státního zastupitelství, tak to by vás přesvědčilo? Zdá se totiž, že k soudu kauza Čapí hnízdo nepůjde. A nemohlo jít případně ze strany premiéra "jen" o neetické jednání, jak tvrdí někteří opoziční politici?

Tak v České republice by měly o trestných činech rozhodovat soudy. Je jasné, že to bylo protiprávní a samozřejmě i neetické. Protože přístup k dotacím má být rovný a nemají být vyčleněny pro ty největší podnikatele, když je v podmínkách napsané, že jsou pro drobné živnostníky.

Jiní opoziční politici říkají: respektujeme rozhodnutí státního zastupitelství, protože pokud to neuděláme, bude Česko banánovou republikou. Co vy na to?

My máme jiný právní názor. A to rozhodnutí není finální. Proto říkáme, dejme prostor institucím, které to mají ze zákona právo přezkoumat. A až bude rozhodnutí na základě toho, že to projde příslušnou instanční soustavou státního zastupitelství, potom můžeme činit kategorické závěry. Podstatné je, aby veřejnost dostala přesvědčivé odůvodnění.

To je jaké?

Nikoliv dlouhé, ale které nám zkrátka řekne něco lepšího, než že Čapí hnízdo byla normální nezávislá malá firma. To je blbost. A když nám to budou takto opakovat a zdůvodňovat zastavení trestního stíhání, tak tím samozřejmě nikoho nepřesvědčí. 

 

Právě se děje

před 50 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy