Osud protikuřáckého zákona je nejistý. Bendovy kuřárny mají šanci, koalice není jednotná

Markéta Šrajbrová Veronika Neprašová Markéta Šrajbrová, Veronika Neprašová, Michaela Vařeková
8. 12. 2016 5:30
V pátek poslanci rozhodnou, zda se Česko připojí ke zbytku Evropy, kde platí protikuřácké zákony. Minulé hlasování zhatil návrh na zřízení kuřáren v restauracích, kam by nechodila obsluha. Jenže je možné, že podobně dopadne hlasování i tentokrát. Ani poslanci vládních stran nejsou jednotní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Muž, který v květnu poslal ke dnu protikuřácký zákon, bude v pátek jen zpovzdálí sledovat, jestli se mu to povede i napodruhé. Poslanec ODS Marek Benda onemocněl a závěrečného hlasování se nezúčastní. Jeho návrh, aby si hostinští mohli v restauracích zřizovat kuřárny, by opět mohl přijetí zákona přinejmenším zkomplikovat.

Osm hlasů minule chybělo k tomu, aby v Česku začal platit zákaz kouření v restauracích. Proti vládnímu návrhu zákona přitom hlasovala nejen velká část opozice, ale překvapivě také 15 poslanců z koaličního hnutí ANO. Těm vadilo, že 39 z padesátky jejich kolegů z ČSSD podpořilo Bendovy kuřárny. Než mít zákon s takovouto „dírou“, to radši nechceme žádný, odpovídali pak poslanci ANO na výtky sociálních demokratů, že hnutí porušilo koaliční dohodu.

Zakázat kouření v restauracích se politici neúspěšně pokoušejí od počátku tisíciletí. Česko je poslední zemí Evropské unie, která možnost zapálit si v restauraci neomezuje.

Benda kuřárny, kam by nemusela chodit obsluha, navrhuje znovu. Šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák ujišťuje, že tentokrát je ČSSD nepodpoří. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek se zase dušuje, že jeho poslanci už normu znovu neodmítnou. Hladkému přijetí zákona by tak nemělo nic bránit. Z rozhovorů s jednotlivými poslanci je však zřejmé, že koalice není tak jednotná, jak by si její šéfové přáli.

Nechtějí další fiasko

Podle výsledků ankety Hospodářských novin a Aktuálně.cz čtyři poslanci ČSSD chtějí podpořit kuřárny, nejméně dva plánují zákon odmítnout. Pokud by to takto zůstalo, zákon by měl projít. Někteří poslanci se ještě nerozhodli. Kromě kuřáren jsou navíc k zákonu navrženy další desítky změn, jež by mohly s výsledkem hlasování zamíchat.

Zákaz kouřit v autě, v zoo i ve vězení

  • Poslanec z TOP 09 Rom Kostřica navrhuje, aby bylo zakázáno kouřit v autě, v němž cestují děti, v zoologické zahradě, ve věznici a na chodbách bytových domů. Regulovat chce i kouření na zahrádkách restaurací.
  • Radek Vondráček z ANO chce, aby z vládního návrhu vypadla podmínka nabízet v restauracích jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkoholický.
  • Předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (za ANO) chce zvrátit pozměňovací návrh, který prošel v minulém hlasování, a byl proto zahrnut do druhé vládní verze. Umožnil by výjimku ze zákazu pro vodní dýmky.

Například sociální demokrat Jaroslav Zavadil ještě neví, zda bude pro vládní zákon hlasovat. „Jsou tam některé pozměňovací návrhy, které když projdou, tak ho asi podpořím,“ řekl poslanec s tím, že jednou ze změn, jež by v zákoně rád viděl, jsou právě Bendovy kuřárny. „Pokud jsou kuřárny oddělené od dalších místností, tak já s tím problém vůbec nemám. Naopak bych to podpořil,“ vysvětlil Zavadil.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák v květnu hlasoval pro kuřárny. Návrh by podle něj uvítali někteří hospodští i hosté. Tentokrát ale bude hlasovat proti. „Můj postoj sdílí naprostá většina kolegů. Takže i když jsme minule ve velké většině hlasovali pro kuřárny, při tomto pokusu se budeme chovat tak, aby nebylo ohroženo přijetí zákona jako celku,“ tvrdí Sklenák.

Zavadil však není v klubu se svou podporou kuřáren ojedinělou výjimkou, jak se ze Sklenákových slov může zdát. Jiřímu Běhounkovi se oddělené místnosti pro kuřáky zamlouvají, nicméně se ještě definitivně nerozhodl, zda je podpoří. Pro kuřárny chce určitě hlasovat třeba Stanislav Huml, František Adámek nebo Jiří Koskuba. Ten plánuje dokonce celý zákon odmítnout, stejně jako jeho stranický kolega Ladislav Velebný.

O tom, že se vedení ČSSD ze všech sil snaží, aby se druhý pokus o prosazení zákona opět neproměnil ve fiasko, svědčí třeba názorový obrat poslance Jaroslava Foldyny. Ten nejprve přiznal, že s podporou zákona váhá, protože mu přijde ideální současný stav, kdy vedle sebe existují restaurace kuřácké i nekuřácké. „Hodně nad tím přemýšlím, protože pocházím ze severních Čech, kde ti moji voliči chodí do hospod a vyberou si,“ uvedl. O pouhou půlhodinu později svou odpověď změnil. „Tak už mě přesvědčili, abych hlasoval pro. Prý jsme v Evropě výjimka,“ vysvětlil.

Nemohl bych se podívat lidem do očí, říká onkolog Vyzula

Šéf klubu ANO Faltýnek se v předchozím hlasování rozhodl stejně jako většina sociálních demokratů – podpořil jak kuřárny, tak následně celý zákon. Pak se ale na poslední chvíli bez úspěchu snažil zachraňovat situaci, když patnáctka jeho poslanců řekla, že s kuřárnami je pro ně zákon nepřijatelný.

„Myslel jsem si, že je lepší protikuřácký zákon i s kuřárnami než žádný. Ale se zlou jsem se potázal. Podporujeme přísnou, vládní verzi. Bendovy kuřárny neprojdou,“ říká nyní Faltýnek s tím, že bude chtít, aby při závěrečném rozhodování o zákoně poslanci ANO hlasovali závazně. Museli by se tedy rozhodnout pro přijetí zákona, i kdyby kuřárny nakonec prošly.

K řadovým poslancům ANO však tato informace zřejmě zatím nedorazila. Například předseda sněmovního zdravotnického výboru a onkolog Rostislav Vyzula, jenž v květnu vyburcoval své kolegy k odmítnutí verze s kuřárnami, říká, že pokud by kuřárny „čirou náhodou“ opět prošly, pro celý zákon ruku nezvedne. „Já bych nemohl, to bych se nemohl podívat lidem do očí,“ uvedl. Podobně mluví i jeho kolegové Radek Vondráček, Helena Válková nebo Martin Komárek.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy