reklama
 
 

Ostrava hrozí vědci žalobou. Řekl, jak škodí ovzduší

28. 4. 2010 14:10
Radim Šrám zjistil, že exhalace změnily DNA už po třech týdnech

Ostrava - Zveřejnění poznatků předního českého vědce Radima Šráma, že silně znečištěné ovzduší na Ostravsku se projeví v lidském organismu už po relativně krátkém pobytu ve městě, vyvolal ostrou reakci ostravského magistrátu.

Žádá po Šrámovi prostřednictvím advokátní kanceláře omluvu a prohlášení, že své výsledky zveličil. Jinak hrozí žalobou. Šrám si za objevy stojí a omlouvat se odmítá.

"Žádné výsledky jsme nezveličili," řekl Aktuálně.cz Šrám, který se v Ústavu experimentální medicíny zabývá vlivem znečištěného ovzduší na zdraví lidí dlouhodobě. Díky svým poznatkům například dostal i jedno z ocenění v rámci Národní ceny vlády Česká hlava.

Exhalace poškodily DNA čtyřem vědcům

Spor se zrodil letos v lednu, kdy na Ostravsku panovaly mimořádně špatné rozptylové podmínky a hodnoty drobných částic prachu a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu výrazně překračovaly hygienické normy.

Šrám v té době odebral čtyřem kolegům vzorky krve a zjistil, že škodliviny dočasně narušily jejich DNA už po třech týdnech pobytu v extrémně znečištěném ovzduší. "Je to indikátor, že situace na Ostravsku není v pořádku," vysvětlil Šrám.

Své poznatky pak v březnu a v dubnu zveřejnil na dvou odborných seminářích. A právě to se nelíbí ostravské radnici, podle níž Šrám město poškozuje.

Hyperbolické prohlášení, omluvte se!

Advokátní kancelář Pyšný, Weber & Partneři, které ostravský magistrát zastupují, označilo Šrámovu prezentaci za "záměrně hyperbolické prohlášení s cílem upozornit na existující problém a zdůraznit jeho závažnost".

"Máme za to, že vámi zvolený způsob upozornění na alarmující stav životního prostředí na Ostravsku je velmi nešťastný a kontraproduktivní," napsali advokáti Šrámovi 21. dubna a dali mu 14 dní na to, aby svá prohlášení uvedl na pravou míru.

"Vámi veřejně učiněná prohlášení a tvrzení v této záležitosti, ze kterých mj. vyplynulo riziko závažných negativních zdravotních důsledků pro osoby nacházející se na Ostravsku, byla značně veřejně medializována a jejich obsah a forma město i region ve svém důsledku poškozují, než aby existující situaci řešila," stojí v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Přijdeme o turisty, bojí se Ostrava

Ostravská radnice prostřednictvím advokátní kanceláře tvrdí, že Šrámova prezentace výzkumu vyvolala obavy u obyvatel i případných návštěvníků města.

"Statutární město Ostrava vynakládá značné finanční prostředky na propagaci a prezentaci města a regionu v oblasti cestovního ruchu," napsali advokáti.

Radim Šrám odmítl, že by jeho výzkum o znečištěném ovzduší na Ostravsku jakkoli mířil na turisty. "Je to problém pro lidi, co tam žijí. Škodlivé látky se u nich mohou kumulovat," upozornil Šrám, který už advokátní kanceláři odepsal.

"Zdůrazňuji, že výsledky studia nejsou žádné "hyperbolické prohlášení", ale prokazatelná fakta," napsal Šrám.

"Nadále jsme já i celý výzkumný tým přesvědčeni, že tento postup byl korektní, zahrnoval i návrhy na zlepšení situace a nevidím důvodu cokoliv měnit na prezentovaných výsledcích a názorech, ani zastavovat další pokračování výzkumu a prezentaci jeho výsledků."

Chceme znát všechny výsledky

Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej byl po výměně dopisů už smířlivější a ve středečním rozhovoru pro Českou televizi se o žalobě na Radima Šráma nezmínil.

Naopak požádal Šráma, aby zveřejnil všechny své výsledky. "Nepovažuji za šťastné zveřejňovat dílčí závěry, které poděsily veřejnost," řekl v ČT Madej.

Šrám ovšem všechny výsledky své dlouhodobé práce na Ostravsku zveřejňuje průběžně, mimo jiné i v odborném tisku nebo na seminářích.

autor: Pavel Baroch | 28. 4. 2010 14:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama