České neziskové organizace vyzývají europoslance k sankcím a podpoře Bělorusů

ČTK ČTK
8. 9. 2020 18:29
Organizace jako Milion chvilek či Člověk v tísni v dopise europoslancům vyzývají k uvalení sankcí a podpoře běloruské občanské společnosti. Za nepřijatelné považují zejména brutální potlačování protestů po srpnových prezidentských volbách, po nichž úřady vyhlásily za vítěze stávající hlavu státu Alexandra Lukašenka. Opozice výsledek považuje za zfalšovaný.
Protesty v Bělorusku
Protesty v Bělorusku | Foto: Reuters

V neděli v Minsku opět demonstrovalo kolem 100 000 lidí a policie zadržela přes 600 z nich. Lidé už týdny protestují nejen v hlavním městě, ale také v dalších městech, čelí přitom tvrdým zákrokům bezpečnostních sil.

"Je nyní nezbytné, aby Evropská unie aktivně vyžadovala uspořádání svobodných voleb a přijala adekvátní a maximálně efektivní opatření, která by bránila dalšímu pošlapávání lidských a občanských práv v Bělorusku," uvedly organizace v dopise. Za klíčové považují dodržet rozhodnutí Evropské unie o neuznání oficiálních výsledků běloruských voleb či finanční podporu místním a mezinárodním humanitárním organizacím působícím v Bělorusku na lékařskou a psychologickou pomoc.

Mezi dalšími body zmiňují peněžní podporu běloruské občanské společnosti, nezávislých médií, lidskoprávních a dobrovolnických iniciativ, nezávislých odborových svazů, běloruských studentů a vědeckých pracovníků. Jednodušší by podle organizací mělo být získávání víz zejména pro občany, kteří mohou čelit kvůli své občanské aktivitě perzekuci.

Zavést by se podle iniciativ měly cílené sankce proti konkrétním osobám, které se podílely na falšování voleb a potlačování protestů. EU se na konci srpna shodla na podobě sankčního seznamu osob odpovědných za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Lukašenko na něm ale nefiguruje. Litva, Lotyšsko a Estonsko už 31. srpna zakázaly Lukašenkovi a 29 dalším běloruským představitelům vstup do Pobaltí. Bělorusko zavedlo odvetné sankce.

Organizace dále žádají zpřísnění kontroly prostředků poskytovaných v Bělorusku v rámci zahraniční a rozvojové spolupráce ze strany EU a připravení jasné vize budoucí ekonomické spolupráce s Běloruskem po konci Lukašenkova režimu.

Pod dopisem jsou kromě Milionu chvilek a Člověka v tísni podepsány také spolky Stojíme za Běloruskem, Pulse of Europe Czech Republic, Evropské hodnoty, Společně Brno, Glopolis, Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty, Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko, Děti Země, Nesehnutí, Osvětový spolek Skaryna, Spiralis, Transparency International ČR a Sdružení pro integraci a migraci.

Režim změnil strategii. Zjistil, že naběhnout na demonstranty k ničemu nevede. Teď se zaměřil na lidi, kteří nejsou pod takovým drobnohledem, říká. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy