Konec chátrání? Oprava komunistické věznice je blízko, ministři podepsali klíčový dokument

Radek Bartoníček Julie Kochová Radek Bartoníček, Julie Kochová
Aktualizováno 7. 9. 2016 14:42
Ojedinělý areál bývalé věznice v Uherském Hradišti, který sloužil mimo jiné jako nacistické a komunistické vězení, by se mohl po několika desítkách let chátrání opravit. Ministři financí Andrej Babiš (ANO), kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podepsali memorandum, které řeší budoucnost tohoto pietního místa. Právě podpisy byly podmínkou toho, aby se celá věc po letech konečně pohnula.
Ministr kultury Daniel Herman s ministrem financí Andrejem Babišem letos v květnu na prohlídce věznice.
Ministr kultury Daniel Herman s ministrem financí Andrejem Babišem letos v květnu na prohlídce věznice. | Foto: Radek Bartoníček

Uherské Hradiště – Oprava unikátního areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti je reálnější než kdykoliv dříve. Zástupci všech dotčených institucí totiž podepsali důležité memorandum, které řeší budoucnost tohoto místa.

"Areál je zcela jedinečné místo, dotknuté obrovským lidským utrpením a bolestí," píše se v memorandu, které sestavil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). "Mezi stranami memoranda panuje shoda o zachování části věznice a jejího využití jako takzvaného muzea totality," stojí v textu.

Jako poslední podepsala memorandum ve středu dopoledne předsedkyně Okresního soudu v Uherském Hradišti. Opravu památky nechtěl soud brzdit, k textu memoranda měl ale výhrady. "Platí námitka, že text nedává garance, že bychom měli sídlit ve věznici," řekl mluvčí soudu Michal Tománek. Soud nadále trvá na tom, aby mohl část budovy v budoucnu využívat – nyní v něm má sklad spisů.

V minulých dnech dokument podepsali ministři financí Andrej Babiš (ANO), kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Kromě nich i generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

"Je to velký krok k tomu, aby už areál dál nechátral," sdělil Aktuálně.cz ministr Babiš, který nedávno věznici navštívil s ministrem Hermanem a slíbil na rekonstrukci peníze. "Ty jsem zatím neuvolnil, protože do podepsání memoranda to nemělo smysl. Jakmile ale budou na papíře plány rekonstrukce a všechna další povolení, budu se snažit peníze najít," uvedl Babiš.

Přispějí i město a kraj

Podle ředitelky majetkového úřadu Arajmu je nyní nutné, aby okresní soud areál v souladu se zákonem o majetku státu převedl na její úřad. "Současně požádáme, aby nám ministerstvo kultury, město a kraj navrhly prostor pro vybudování muzea totality. Poté vypíšeme transparentní zakázku na vypracování studie využitelnosti areálu, která bude obsahovat i náklady na rekonstrukci a provoz," dodala Arajmu.

Historie věznice

Nový justiční palác s věznicí v Uherském Hradišti byl vybudovaný v letech 1892 až 1897, kdy začal sloužit svému účelu.

Během německého protektorátu byli ve věznici drženi čeští vlastenci a odpůrci nacistického režimu. Po osvobození tady byli mimořádnými lidovými soudy stíhaní nacističtí zločinci, zrádci a jejich pomahači. Desítky z nich skončily na popravišti.

Po komunistickém převratu v roce 1948 tady začali komunisté zavírat, mučit a v některých případech i vraždit mnoho nevinných lidí. Na desce před věznicí jsou uvedena jména šestnácti mužů, kteří byli v Uherském Hradišti odsouzeni a popraveni, dalších jedenácti, kteří byli umučeni a dvou, kteří byli zastřeleni. Nikdo už ale nikdy zřejmě nezjistí, kolika lidem tady komunisté skutečně vzali život nebo zničiil zdraví. Řada dalších se sice vrátila domů, ale komunistický režim je i jejich rodiny dál pronásledoval a perzekvoval.

"Na nákladech na vybudování muzea totality se bude podílet jak město Uherské Hradiště, tak Zlínský kraj. Očekáváme, že město i kraj sdělí částku, jakou jsou ochotny do rekonstrukce vložit," vysvětlila Arajmu.

Právě definováním konkrétních kroků svitla unikátnímu areálu po desítkách let nečinnosti šance na záchranu. Politici a úředníci se léta nemohli shodnout, k čemu by měl areál sloužit, a nenašli ani peníze na obří rekonstrukci. Rozhlehlou nemovitost sice od města koupilo za 14,5 milionu ministerstvo spravedlnosti, z plánů na zřízení budovy soudu ale nakonec kvůli chybějícím prostředkům sešlo.

Tady se opravdu popravovalo?

Letos v květnu se do debat o osudu věznice vložil ministr Babiš. Oznámil, že sežene peníze na vznik památníku.

Na konci května se do Uherského Hradiště přijel osobně podívat a návštěva věznice na něj silně zapůsobila. "To je hrozné, šílené, to se fakt dělo? A tady se opravdu popravovalo?" podivoval se Babiš v doprovodu ministra kultury Hermana. Bývalá věznice se od doby, kdy v ní komunistický režim v padesátých letech minulého století nespravedlivě věznil své oběti, téměř nezměnila.

V České republice nemá obdobu. Nikde jinde není vězení, ve kterém totalitní režimy likvidovaly své odpůrce, dochované v tak autentické podobě jako tady. Omšelé a tmavé chodby, malé cely, slabé denní světlo procházející přes úzká zamřížovaná okýnka. Improvizované panely připomínají, že mezi zdejší vyšetřovatele patřil také nechvalně proslulý Alois Grebeníček.

O vznik památníku dlouhodobě usilovalo město Uherské Hradiště a Občanské sdružení Memoria. To iniciovalo také petici za důstojné využití bývalé věznice, kterou podepsaly mimo jiné významné osobnosti, například kněz a teolog Tomáš Halík, spisovatelé Jiří Stránský i Ivan Klíma, biskup Jan Graubner, režisérka Olga Sommerová, sochař Otmar Oliva a další.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 18 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy