Opilec na kolo nesmí, ale volant mu zakázat proto nelze

Tomáš Fránek
20. 5. 2010 10:30
Spor o nehodu dvou cyklistů posuzoval Nejvyšší soud
Policie varuje cyklisty před zbytečným rizikem
Policie varuje cyklisty před zbytečným rizikem | Foto: Policie ČR

Brno -  Pokud se opilý cyklista dopustí při své jízdě trestného činu, nemohou mu soudy jako trest uložit zákaz řízení všech vozidel, takové rozhodnutí je protizákonné.

Je tu tak další důležitý soudní verdikt, který ovlivňuje pravidla pro chování na silnicích, tentokrát se týká cyklistů.

Nejvyšší soud na popud ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové otevřel případ tragické nehody cyklistů na severu Čech.

Nehoda se smrtelným zraněním

V noci při jízdě domů se dva muži na neosvětlených kolech, kteří před tím popíjeli alkohol, lekli psa a srazili se. Při srážce jeden z mužů spadl a narazil hlavou na patník. Vážným zraněním hlavy nakonec v nemocnici podlehl.

Druhého cyklistu soud v Litoměřicích poslal za ublížení na zdraví na jeden rok do vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Soud navíc cyklistovi, který měl v krvi asi jedno promile alkoholu, uložil další trest, a to zákaz řízení všech motorových vozidel na tři roky.

Případ ale na základě stížnosti ministryně spravedlnosti doputoval až k Nejvyššímu soudu. Podle stížnosti ministryně totiž kromě doznání obviněného, které pak odvolal, nebyly k dispozici jiné důkazy, jež by jednoznačně vinu cyklisty na sražení druhého muže na kole potvrzovaly.

Muž, který se při nehodě smrtelně zranil, neměl podle ministerské stížnosti na hlavě helmu a to soud v potaz nevzal. "Kdyby ji měl, tak by zranění, která při pádu z kola na hlavě utrpěl, s největší pravděpodobností v případě chránění helmou nevznikla," uvedla ministryně ve stížnosti.

Oba cyklisté byli opilí a podle ministerské stížnosti nemohli dobře ovládat svoje kola a k tomu měl soud také přihlédnout. Soud navíc chyboval, když uložil trest zákazu řízení všech motorových vozidel.

Nejvyšší soud námitkám ministryně Kovářové vyhověl, trest pro cyklistu zrušil. Případ musí znovu projednat soud v Litoměřicích.

Podle senátu Nejvyššího soudu vedeného předsedkyní Danuší Novotnou jsou důkazy v celém případu neúplné a není z nich jednoznačně možné rozhodnout o vině. "Jde o rozhodnutí předčasné," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.

Zakázat řídit nemůžete

A tím, že muž dostal trest zákazu řízení všech motorových vozidel za jízdu v opilosti na kole, byl podle Nejvyššího soudu porušen zákon.

Pro lidi jezdící na kolech totiž není potřebné žádné zvláštní povolení ani oprávnění. "Je zřejmé, že jízda na kole obviněnému zakázána být nemohla, a pokud byl trest zákazu činnosti definován jako zákaz řízení všech motorových vozidel, pak takto koncipovaný trest zákazu činnosti nemá oporu v trestním zákoně, neboť obviněný se trestné činnosti v této souvislosti nedopustil - neřídil motorové vozidlo," rozhodl Nejvyšší soud.

Soudci ale zároveň jasně v rozsudku řekli, že jízda na kole v opilosti porušuje základní povinnosti účastníků provozu na silnicích. Posuzovány musí být ale i další okolnosti.

"Na chování a počínání cyklisty jsou kladeny i další nároky - v jakém technickém  stavu má být jízdní kolo, které užije k jízdě, čím má být vybaveno a stejně tak i na způsob jízdy samotný," uvedli soudci.

Pokud tedy cyklista nedodržel základní podmínky pro jízdu a důsledkem jeho počínání je dopravní nehoda se způsobením těžké újmy na zdraví či smrti, porušil podle soudců Nejvyššího soudu "důležitou povinnost" jak určuje zákon.

Soud v Litoměřicích tak musí znovu doplnit důkazy a posoudit celou nehodu znovu. Teprve pak může rozhodnou o jednoznačné vině muže, který srazil cyklistu

 

Právě se děje

Další zprávy