Živě: "Nechceme Babišův hnojomet." Poslanci nedovolili Šlachtovi, aby před nimi promluvil

Přenos skončil
Kvůli reorganizaci policie jednal sněmovní bezpečnostní výbor. Svolal ho jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO) na žádost policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří chtěli poslance informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí a o okolnostech reorganizace. O možnost mluvit před výborem požádali odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta a vedoucí ostravské expozitury útvaru Jiří Komárek. Nakonec nepromluvil nikdo a jednání skočilo, protože poslanci neschválili program. Průběh výboru jsme sledovali v online zpravodajství.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK
Přenos skončil
18:15 Robert Šlachta

Šlachta odchází z jednání výboru. V rukou drží černou tašku na zip, v níž měl papíry s informacemi, které chtěl přednést poslancům. "Nejsou v nich žádné utajované skutečnosti," říká.

"Jsem kdykoli ochoten náš postup obhájit," říká na odchodu vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

18:05

Dnešní schůze končí, nikdo nevystoupí, protože poslanci neschválili program.

17:53

Už to začíná být trochu zmatek. Při hlasování počítali skrutátoři mezi přítomné poslance i ty, kteří sedí na výboru jako hosté. Jeden z nich, Jeroným Tejc z ČSSD, jen kroutí hlavou...

17:49

Poslankyně Černochová navrhuje, aby se dnes schůze ukončila a poslanci se znovu sešli příští týden.

17:49

Jednání pokračuje, stále není jasné, jestli vůbec poslanci schválí program. Tedy jestli tady detektivové ÚOOZ a státní zástupce Ištvan nejsou zbytečně.

17:20

Poslanci vyhlásili 10 minut přestávku.

17:17

Víc než hodina jednání je pryč. Poslanci se stále zatím ještě nedohodli, o čem, jak a kdy budou jednat. A jestli vůbec Šlachta s Ištvanem dnes promluví.

17:09

Helena Válková (ANO), profesorka práva, neví, jestli vůbec policisté a státní zástupci můžou před poslanci mluvit o informacích z vyšetřování. "Poprosila bych o vyjasnění téhle otázky," říká Válková.

17:08

Výbor je zábava...

 

17:00

V místnosti se začíná čím dál víc vyostřovat atmosféra. Slovně na sebe útočí zástupci ANO a ČSSD a ODS. "Nejsme na schůzi ANO, kolego," říká poslankyně za ODS Černochová Bronislavu Schwarzovi (ANO).

16:53

Poslanec Dolejš připomíná deset let starou zprávu tehdejšího ředitele ÚOOZ Jana Kubiceho. Z níž informace - citlivé údaje, poznatky i drby policejních informátorů - unikly vzápětí na veřejnost. "Babišův hnojomet nesmíme dopustit," říká Dolejš, který se obává, že Šlachtova dnešní výpověď by mohla posloužit šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který se staví proti slučování policejních útvarů.

16:51

Richard Dolejš (ČSSD) si myslí, že policie je tímhle jednáním vtahovaná do politických her. "Tohle není vyšetřovací výbor ani revoluční tribunál," říká Dolejš a také navrhuje ustanovit vyšetřovací parlamentní komisi.

Jako host přišel ředitel BIS Lang.

16:42

"Nechápu návrh na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise. Ono je tady co vyšetřovat? " ptá se poslanec KDU-ČSL Gabal na návrh na utvoření komise.

16:40

Poslanec Gabal připomíná, že na minulém jednání výboru nedokázal policejní prezident vysvětlit, proč se vlastně pustil do slučování protikorupční policie a Šlachtovy protimafiánské jednotky.


Což bylo důvodem, že rozzlobený Šlachta ohlásil odchod do civilu - tvrdí, že o slučování nevěděl a že je jen záminkou, aby se ho vedení policie zbavilo. Stejně tak o plánu nevěděli ani vysocí státní zástupci. Přitom ke sloučení mělo dojít už od 1. července. Nakonec se vedení policie ustanovilo na 1. srpnu.

16:37

Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) navrhuje, aby se jednání uzavřelo veřejnosti.

16:35

Poslankyně Černochová chce vědět, proč na dnešní jednání nikdo nepozval policejního prezidenta Tuhého. Poslanec Korte, který chtěl vědět totéž, před chvílí na stejnou otázku nedostal odpověď.

16:34

Podle Jany Černochové z ODS se vůbec bezpečnostní výbor nemá tímhle případem zabývat. "Proč Robert Šlachta nepodnikl kroky k řádném prošetření?" ptá se Černochová s odkazem na vystoupení vysokého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka, který začátkem týdne prohlásil, že policejní prezident Tomáš Tuhý prochází jedním ze spisů útvaru a že je podezřelý z "brutálních úniků informací".

16:30

"Vždycky se odsud všechno vykecá," vysvětluje poslankyně-právnička Zuzka Bebarová Rujbrová, proč by měla být příští jednání ohledně téhle kauzy uzavřena veřejnosti.

16:29

Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM) se bojí, k čemu se na tomto jednání dospěje. Tedy co se dozví od šéfa ÚOOZ Šlachty a žalobcce Ištvana. Navrhuje, aby se zřídila vyšetřovací komise, která by zjistila, jaké bylo pozadí Šlachtova odchodu od policie a co je skutečným důvodem reorganizace policie.

16:23

Bude mít Šlachta vůbec možnost promluvit?

16:20

TOP 09 podle poslance Korteho program výboru nepodpoří.

16:17

Korte říká, že neví, co má od vystoupení Šlachty a spol. očekávat. "Jestliže nějaký pochůzkář bude nespokojený se svým nadřízeným, budeme hned svolávat výbor?" Korte tvrdí, že pro poslance má být partnerem jen policejní prezident nebo ministr vnitra. "Jak to, že zde nejsou? Proč nebyli pozváni? Proč nemají možnost se k pomluvám vyjádřit?"

16:16

Policisté z ÚOOZ podle poslance Korteho porušili všechna pravidla. Protože v médiích osočují své nadřízené.

16:15

Slovo si bere poslanec Daniel Korte z TOP 09. Vysvětluje, proč bude hlasovat proti Šlachtovu vystoupení. Vadí mu, že výbor byl svolán bez vědomí předsedy Přemysla Váni z ČSSD. "Něco takového se mezi slušnými lidmi nedělá."

16:12

Na ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) nezbylo místo.

16:7

Poslanec ODS Pavel Blažek se s úsměvem obrací k odcházejícímu šéfovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi. "Taky jste to mohl udělat v únoru," říká v narážce na vedro, které nestačí v sále mírnit ani klimatizace.

16:06

Na bezpečnostní výbor přišel i ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang.

16:05

Na výbor přišly desítky novinářů a mnozí se ještě tísní u dveří.

Lukáš Prchal Vojtěch Blažek Domácí Lukáš Prchal, Vojtěch Blažek, Domácí
Aktualizováno 23. 6. 2016 18:46
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy