Živě: "Nechceme Babišův hnojomet." Poslanci nedovolili Šlachtovi, aby před nimi promluvil

Přenos skončil
Kvůli reorganizaci policie jednal sněmovní bezpečnostní výbor. Svolal ho jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO) na žádost policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří chtěli poslance informovat o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí a o okolnostech reorganizace. O možnost mluvit před výborem požádali odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta a vedoucí ostravské expozitury útvaru Jiří Komárek. Nakonec nepromluvil nikdo a jednání skočilo, protože poslanci neschválili program. Průběh výboru jsme sledovali v online zpravodajství.
Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: ČTK
Přenos skončil
18:15 Robert Šlachta

Šlachta odchází z jednání výboru. V rukou drží černou tašku na zip, v níž měl papíry s informacemi, které chtěl přednést poslancům. "Nejsou v nich žádné utajované skutečnosti," říká.

"Jsem kdykoli ochoten náš postup obhájit," říká na odchodu vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

18:05

Dnešní schůze končí, nikdo nevystoupí, protože poslanci neschválili program.

17:53

Už to začíná být trochu zmatek. Při hlasování počítali skrutátoři mezi přítomné poslance i ty, kteří sedí na výboru jako hosté. Jeden z nich, Jeroným Tejc z ČSSD, jen kroutí hlavou...

17:49

Poslankyně Černochová navrhuje, aby se dnes schůze ukončila a poslanci se znovu sešli příští týden.

17:49

Jednání pokračuje, stále není jasné, jestli vůbec poslanci schválí program. Tedy jestli tady detektivové ÚOOZ a státní zástupce Ištvan nejsou zbytečně.

17:20

Poslanci vyhlásili 10 minut přestávku.

17:17

Víc než hodina jednání je pryč. Poslanci se stále zatím ještě nedohodli, o čem, jak a kdy budou jednat. A jestli vůbec Šlachta s Ištvanem dnes promluví.

17:09

Helena Válková (ANO), profesorka práva, neví, jestli vůbec policisté a státní zástupci můžou před poslanci mluvit o informacích z vyšetřování. "Poprosila bych o vyjasnění téhle otázky," říká Válková.

17:08

Výbor je zábava...

 

17:00

V místnosti se začíná čím dál víc vyostřovat atmosféra. Slovně na sebe útočí zástupci ANO a ČSSD a ODS. "Nejsme na schůzi ANO, kolego," říká poslankyně za ODS Černochová Bronislavu Schwarzovi (ANO).

16:53

Poslanec Dolejš připomíná deset let starou zprávu tehdejšího ředitele ÚOOZ Jana Kubiceho. Z níž informace - citlivé údaje, poznatky i drby policejních informátorů - unikly vzápětí na veřejnost. "Babišův hnojomet nesmíme dopustit," říká Dolejš, který se obává, že Šlachtova dnešní výpověď by mohla posloužit šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který se staví proti slučování policejních útvarů.

16:51

Richard Dolejš (ČSSD) si myslí, že policie je tímhle jednáním vtahovaná do politických her. "Tohle není vyšetřovací výbor ani revoluční tribunál," říká Dolejš a také navrhuje ustanovit vyšetřovací parlamentní komisi.

Jako host přišel ředitel BIS Lang.

16:42

"Nechápu návrh na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise. Ono je tady co vyšetřovat? " ptá se poslanec KDU-ČSL Gabal na návrh na utvoření komise.

16:40

Poslanec Gabal připomíná, že na minulém jednání výboru nedokázal policejní prezident vysvětlit, proč se vlastně pustil do slučování protikorupční policie a Šlachtovy protimafiánské jednotky.


Což bylo důvodem, že rozzlobený Šlachta ohlásil odchod do civilu - tvrdí, že o slučování nevěděl a že je jen záminkou, aby se ho vedení policie zbavilo. Stejně tak o plánu nevěděli ani vysocí státní zástupci. Přitom ke sloučení mělo dojít už od 1. července. Nakonec se vedení policie ustanovilo na 1. srpnu.

16:37

Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) navrhuje, aby se jednání uzavřelo veřejnosti.

16:35

Poslankyně Černochová chce vědět, proč na dnešní jednání nikdo nepozval policejního prezidenta Tuhého. Poslanec Korte, který chtěl vědět totéž, před chvílí na stejnou otázku nedostal odpověď.

16:34

Podle Jany Černochové z ODS se vůbec bezpečnostní výbor nemá tímhle případem zabývat. "Proč Robert Šlachta nepodnikl kroky k řádném prošetření?" ptá se Černochová s odkazem na vystoupení vysokého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka, který začátkem týdne prohlásil, že policejní prezident Tomáš Tuhý prochází jedním ze spisů útvaru a že je podezřelý z "brutálních úniků informací".

16:30

"Vždycky se odsud všechno vykecá," vysvětluje poslankyně-právnička Zuzka Bebarová Rujbrová, proč by měla být příští jednání ohledně téhle kauzy uzavřena veřejnosti.

16:29

Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM) se bojí, k čemu se na tomto jednání dospěje. Tedy co se dozví od šéfa ÚOOZ Šlachty a žalobcce Ištvana. Navrhuje, aby se zřídila vyšetřovací komise, která by zjistila, jaké bylo pozadí Šlachtova odchodu od policie a co je skutečným důvodem reorganizace policie.

16:23

Bude mít Šlachta vůbec možnost promluvit?

16:20

TOP 09 podle poslance Korteho program výboru nepodpoří.

16:17

Korte říká, že neví, co má od vystoupení Šlachty a spol. očekávat. "Jestliže nějaký pochůzkář bude nespokojený se svým nadřízeným, budeme hned svolávat výbor?" Korte tvrdí, že pro poslance má být partnerem jen policejní prezident nebo ministr vnitra. "Jak to, že zde nejsou? Proč nebyli pozváni? Proč nemají možnost se k pomluvám vyjádřit?"

16:16

Policisté z ÚOOZ podle poslance Korteho porušili všechna pravidla. Protože v médiích osočují své nadřízené.

16:15

Slovo si bere poslanec Daniel Korte z TOP 09. Vysvětluje, proč bude hlasovat proti Šlachtovu vystoupení. Vadí mu, že výbor byl svolán bez vědomí předsedy Přemysla Váni z ČSSD. "Něco takového se mezi slušnými lidmi nedělá."

16:12

Na ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) nezbylo místo.

16:7

Poslanec ODS Pavel Blažek se s úsměvem obrací k odcházejícímu šéfovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi. "Taky jste to mohl udělat v únoru," říká v narážce na vedro, které nestačí v sále mírnit ani klimatizace.

16:06

Na bezpečnostní výbor přišel i ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang.

16:05

Na výbor přišly desítky novinářů a mnozí se ještě tísní u dveří.

Lukáš Prchal Vojtěch Blažek Domácí Lukáš Prchal, Vojtěch Blažek, Domácí
Aktualizováno 23. 6. 2016 18:46
 

Právě se děje

před 33 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy