Živě: Rittiga ani Šnajdra jsem policii nepotvrdil, teď mám antidepresiva, hájil se exšéf Homolky

Přenos skončil
Pražský městský soud pokračuje v rozplétání případu tunelování Nemocnice Na Homolce. Řeší pětinásobně předraženou zakázku, deníky s podrobným popisem, komu a jak směřovaly úplatky, ale také kufřík s 21 miliony korun a dalšími miliony ve zlatě a eurech. Jako první začala před soudem vypovídat hlavní osoba případu - bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Dbalého výpověď trvala v pondělí s dvěma krátkými přestávkami téměř čtyři a půl hodiny, v úterý pak mluvil další zhruba čtyři hodiny. Ve své druhé části obhajoby si stěžoval především na postup policie a vysvětloval obě zakázky, z jejichž ovlivnění je podezřelý. Druhý den soudního líčení jsme sledovali online.
Vladimír Dbalý u soudu
Vladimír Dbalý u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obvinění z tunelování Nemocnice Na Homolce jsou lži, tvrdí její bývalý ředitel Vladimír Dbalý, který spolu s dalšími šesti lidmi již druhý den stojí před senátem Městského soudu v Praze.

I druhý den projednávání případu byl hlavní osobou exředitel Dbalý. Zatímco první den mluvil plné čtyři a půl hodiny, druhý den o pouhé půl hodiny kratší dobu. Soudkyně Silvie Slepičková žene případ rychlým tempem: V pondělí dovolila obžalovaným a jejich obhájcům jen dvě krátké, čtvrthodinové přestávky a v úterý stejně tak.

Dbalý svoji výpověď ukončil krátce po půl druhé odpoledne. Pak měly přijít na řadu otázky soudu i  žalobce, ale Dbalý se jim vyhnul s odkazem na svůj zdravotní stav. "Jsem na antidepresivech, žádám soud, jestli by nešlo odložit můj výslech na pozdější dobu," řekl. Při pondělní výpovědi přiznal, že byl v minulosti závislý na drogách a alkoholu, to teď již neplat.

"Kokain už dávno ne, žádné protialkoholní léčení nikdy neproběhlo, ani ambulantní," uvedl na otázku soudkyně, zda stále bere drogy či alkohol. "Občas sklenička vína až dvě," připustil pouze. Druhou polovinu dne přitom již mluvil podstatně méně zřetelně a i zpomaleně reagoval. 

Svoje odmítnutí odpovídat na otázky ale Dbalý příliš nedodržel.  Soudkyně totiž začala číst jeho výslechy v přípravném řízení. V nich většinou odmítl vypovídat; jedinou výjimkou bylo jednání o uvalení vazby v červnu 2014. Tam reagoval například na domovní prohlídku, kdy policie nalezla dokumenty firem Virmil a Disol včetně vzorů akcií. Dbalý přitom odmítal, že by s firmami, které získaly od nemocnice desítky milionů korun, měl něco společného.

Když jej soudkyně vyzvala, aby na tyto nesrovnalosti odpověděl, dobrovolně předstoupil znovu před soud a snažil se nesrovnalosti vysvětlovat. Stejně jako původ peněz a drahých sbírek známek, které policie našla jak u něj doma, tak v kufru, který si schoval spolu se zlatem a desítkami milionů korun u kamaráda lékaře. To se nelíbilo jeho advokátce Katarině Kožiakové.

Jednání skončilo krátce po půl čtvrté. Proces bude pokračovat ve čtvrtek výpovědí dalšího obžalovaného, Dbalého tehdejšího náměstka Michala Toběrného.

Online přenos z prvního dne si můžete přečíst ZDE.

Druhý den soudního líčení v kauze tunelování Nemocnice Na Homolce jsme sledovali v online zpravodajství.

Přenos skončil
15:30

Dnešní online přenos končí, děkujeme za pozornost a přejeme příjemný zbytek dne.

15:26

Soudkyně oznamuje konec dnešního jednání. Zítra je volno, pokračovat se bude ve čtvrtek výpovědí dalších obžalovaných. Na řadě by měl být Dbalého tehdejší náměstek Michal Toběrný.

15:26 Vladimír Dbalý

 

Soud tehdy vzal Dbalého do vazby. Uvěřil tvrzení žaloby, že jeho majetek může pocházet z trestné činnosti. Soudkyně dočetla a vyzvala Dbalého k vyjádření. Ten jej využil a přistoupil k ohrádce pro obžalované. Tentokrát byl stručný. "Všechny zmiňované prostředky pocházejí z mé činnosti. Nebylo mi prokázáno, že by pocházely z trestné činnosti," řekl a pomalým krokem si šel zase sednout.

15:20

Soudkyně nyní předčítá protokoly z jednání o vzetí do vazby. Uvidíme, zda je Dbalý zase proti svému předchozímu tvrzení bude chtít okomentovat a dá další příležitost soudkyni jej vyzpovídat a ptát se na rozpory ve výpovědích. 

14:58

To, že Dbalý mluví, se evidentně nelíbí jeho obhájkyni, která mu to vytýká. Alespoň tak zdálky jejich diskuse působí.

14:56 Vladimír Dbalý

Dbalý se snaží vysvětlit původ známek, které nalezla policie jak ve schovaném kufru, tak při domovní prohlídce. Jejich hodnota je v milionech korun. Podle Dbalého patřily jeho otci – část mu jich daroval, část si u něj uschoval.

14:50

Dbalý nyní nejen hůře artikuluje, ale také se pohybuje viditelně zpomaleně, opožděné se zdají i jeho reakce. Již předem soudkyni varoval, že odpoledne účinek antidepresiv zeslabuje a může se to projevit malátností.

14:48 Vladimír Dbalý

Dbalý si bere slovo a vrací se k zmiňované domovní prohlídce, při níž se u něj doma našly dokumenty firmy Virmil včetně jejích akcií. "Nevím, jak se tam ocitly ty dokumenty," uvedl méně srozumitelně.

14:41 Vladimír Dbalý

Ale ještě krátce zpět k dnešní výpovědi Dbalého o majetku. V ní uvedl, že kvůli postupu žalobce Zdeňka Matuly mu hrozí, že přijde o novou vilu, kterou si pořídil na hypotéku. "Po zabavení majetku jsem nemohl splácet hypotéku. Banka nyní hrozí, že mi bude dům prodán," řekl s tím, že původ svého majetku v hodnotě desítek milionů korun dostatečně vysvětlil. A to nejen svými dlouhodobě vysokými příjmy, ale i tím, že část z něho je od otce, který je vydělal svojí filatelistickou činností. "Je pravda, že manželka o mých úsporách nic nevěděla. Nevím, proč bych jí to měl říkat, já se jí taky neptal na její plat," uvedl.

14:38

Při uvedeném výslechu mluvil o svých vztazích s kmotrem Ivo Rittigem. A přiznal, že se s ním několikrát sešel. A to když se uvažovalo, že Nemocnice Na Homolce se sloučí s Nemocnicí Na Františku. "Zprostředkovával kontakty," vysvětloval důvody schůzek.

14:30

Dbalý se alespoň částečně rozmluvil v červnu 2014 před soudem, který rozhodoval o jeho ponechání ve vazbě. A protokol z této výpovědi popírá jeho dnešní obhajobu, v níž tvrdil, že se společností Virmil, tedy vlastníkem firmy Disol, neměl nic společného. Soud totiž četl protokol z domovní prohlídky, v němž stojí, že v jeho bytě našla policie dokumenty firem Disol i Virmil i vzor akcie Virmilu. "Možná je někdo u mě deponoval," reagoval tehdy Dbalý.

14:17

I při druhém výslechu v srpnu 2014 Dbalý policii příliš neřekl. Připravil si tehdy pouze krátké prohlášení. V něm se pouze vyjádřil ke kufru s desítkami milionů, nalezenému u jeho přítele lékaře pár dní předtím. "Jeho obsah je důsledkem mé dlouholeté sběratelské činnosti. O obsahu kufru jsem věděl pouze já," uvedl tehdy.

14:06

Soudkyně Silvie Slepičková začíná číst výslech Dbalého na policii v červnu 2014, ale brzy končí. Dbalý totiž tehdy odmítl vypovídat.

14:05

"Kokain už dávno ne, žádné protialkoholní léčení nikdy neproběhlo, ani ambulantní," uvedl na otázku soudkyně, zda stále bere drogy či alkohol. "Občas sklenička vína až dvě," připustil pouze.

14:02 Vladimír Dbalý

"Snažil jsem se i o místo lékaře na záchytce," podotkl. Když se jej soudkyně zeptala, proč tedy nezkusil nějaké méně kvalifikované místo ve zdravotnictví, jako například záchranáře, reagoval: "Lékař je na místo záchranáře paradoxně nekvalifikován".

14:01 Vladimír Dbalý

Jak vyplynulo z otázek soudu, ač je v obžalobě uvedeno, že je lékař nemocnice na Vinohradech, je už takřka rok nezaměstnaný. "Za dobu od propuštění z vazby se mi nepodařilo se nechat zaměstnat. Hlásil jsem se i tam, kde byla poptávka po lékařích bez specializace," říká. Podle něj poté, co se představil, mu vždy bylo řečeno, že o tom, zda ho vezmou, musí rozhodnout zřizovatel nemocnice.

13:52

Jednání pokračuje.

Soudkyně vzala žádost Dbalého jako odmítnutí výpovědi. Začíná tak číst jeho výpovědi před policií.

 

13:30

Dbalý žádá, aby se jeho výslech odložil kvůli jeho zdravotnímu stavu. "Jsem na antidepresivech, požádal bych soud, jestli by nešlo odložit můj výslech na pozdější dobu," řekl. Se soudkyní následně řeší svůj zdravotní stav a diktuje názvy léků, které bere.

13:26

Dbalý končí svoji obhajobu, soudkyně nařizuje pauzu 15 minut. Po ní by měly nastat otázky žalobce a soudu.

13:20

Vyjádření k nákupu gama nože překvapivě končí po dvaceti minutách. Nyní mluví obecně k trestu, který mu žalobce navrhuje, a právní kvalifikaci jednotlivých skutků. A také k zajištění svého majetku.

13:15

Mimochodem, o tom, že nákup uvedeného nože byl předražený o 40 milionů a byl to "nejdražší gama nůž na světě", informoval deník Aktuálně.cz už v roce 2010 ZDE. Původní nůž pronajala nemocnici zdarma Nadace Charty 77. A podle jejího předsedy Františka Janoucha byl plně funkční a koupě nového byla zbytečná.

13:08

K první části obžaloby dnes vypovídal Dbalý s malou přestávkou dvě a půl hodiny. U druhé slibuje, že bude stručnější. Někteří obhájci místo sledování jeho řeči listují ve svých chytrých mobilech či v tabletech. Státní zástupce Matula v některých částech Dbalého výpovědi zvedá obočí.

13:04 Vladimír Dbalý

Zatím vysvětluje, proč bylo potřeba přístroj koupit, když už nemocnice jeden měla. Ten byl ale podle něj už 17 let starý a nevyhovoval.

13:00

Ale nyní se Dbalý již dostal k druhému bodu obžaloby - nákupu Leksellova gama nože. Ten byl podle obžaloby předražený a Dbalý si vzal za jeho nákup úplatek 5,6 milionu korun.

12:55

Příběhem Homolky i obžalobou se neustále prolíná jméno jakéhosi Zdeňka Berana. V třetím bodu obžaloby je totiž uveden jako poškozený, když jej napadl jeden z obžalovaných, Petr Kutil. Kutilovi to vyneslo obžalobu z výtržnictví a ublížení na zdraví. Beran byl přitom také původním vlastníkem firmy Virmil. A zdá se, že na něj má Dbalý „pifku“. Už několikrát zmínil jeho jméno. Například když vysvětloval pasáž obžaloby, kde žalobce Dbalého viní z praní peněz – desítky milionů z Disolu totiž šly na účty několika dalších firem, především Virmil a Druppi. "17 milionů pan Beran vybral pro svou osobní potřebu," zmínil například.

12:48 Vladimír Dbalý

Dbalý připouští, že některé zápisky v deníku poukazují na schůzky, které se konaly. Ale z velké části jsou fiktivní. "Reálnost toho textu měl dokázat státní zástupce, měl na to jeden a půl roku. Že se uskutečnily uvedené schůzky, že tam skutečně padala ta slova. On to neudělal. Obžaloba je tvořena ze sedmdesáti procent mého textu, jehož realitu neprokázal," opakuje Dbalý.

12:45 Vladimír Dbalý

Dbalý se opět vrací ke svému deníku. "Je to opravdu fikce. Začal jsem tam vpisovat příběhy se záměrem vydat knihu. Tento text v naprosto neúplné formě zabavili při domovní přehlídce v roce 2013. Nyní je to jediný důkazní materiál. Snad jen tím, že ztotožnil nějaké nákupy, které se odehrály. Nicméně stále to je fikce a opakováním extrakcí z této fikce se státní zástupce snaží vytvořit dojem, že se jedná o realitu," uvedl.

12:33

A poukázal na případ externí účetní nemocnice Emilie Bialešové, na kterou prý tlačili policisté podobně. "Když jim neřekla, co chtěli, také skončila ve vazbě, i když na kratší dobu než já,“ uvedl. Jak dříve napsaly Lidové noviny, policie loni obvinila Bialešovou, že ve spolupráci s Dbalým a dalším obviněným Romanem Žďárkem zmanipulovala výběrové řízení na medicínsko-právní služby. Firma Bialešová s.r.o. díky tomu od špitálu inkasovala v letech 2008 až 2012 podle obvinění přes 155 milionů korun.

12:30

Teď zaútočil na policii. "Nikomu v republice nevěnovala policie tolik pozornosti jako mně," řekl a uvedl, že na něj policisté tlačili, aby řekl, co chtěli. "Odmítl jsem potvrdit, že vše řídil z pozadí pan Rittig a pan Šnajdr (bývalý poslanec za ODS a náměstek ministra zdravotnictví – pozn. red.). Neukážu na lidi, jak po mně chtěli, jen proto, že mi někdo vyhrožuje," řekl Dbalý.

12:23 Vladimír Dbalý

Disol podle žalobce Dbalý vlastnil prostřednictvím firmy Virmil. "Akcie Virmilu u mě přes tři domovní prohlídky, velmi brutální, nebyly nalezeny," reagoval Dbalý.

12:15

Dbalý se konečně dostává k dalšímu bodu – a to, kde skončily peníze za zakázku. Dbalý a spol. jsou totiž obžalováni i z praní peněz.

12:10

Firma Disol měla při odevzdání zakázky zpoždění 15 měsíců. Podle žalobce tak měl Dbalý po Disolu požadovat smluvní pokutu 130 milionů korun – firma totiž získala zakázku i díky tomu, že nabídla penále 300 tisíc korun za každý den zpoždění. "Smluvní pokutu MUDr. Vladimír Dbalý vzhledem ke své osobní finanční angažovanosti ani zčásti nepožadoval,“ konstatoval Matula v obžalobě. „Ke zdržení došlo na straně nemocnice, ne Disolu," reaguje na to Dbalý.

12:04

Dbalý cituje pro změnu výpověď Petra Čeřovského z ICZ. "O tom, že jsme nepodali námitky proti vyloučení ze soutěže, rozhodlo vedení společnosti, protože jsme nedoložili nájemní smlouvy tak, jak zadavatel požadoval," čte Dbalý.

11:44

"Chci, aby státní zástupce vyslechl všechny lidi, kteří se v tom deníku vyskytují, a potvrdil průběhy těch schůzek. To on neudělal, vzal si z toho krátké pasáže, a jak se ukazuje, nebude schopen prokázat, že jsou tady nějaké zdrojové trestné činy," pokračoval.  

11:42 Vladimír Dbalý

Opět se vrací ke svému deníku, který podle něj inspiroval žalobce. "Ten text je opravdu fikce, vznikla na základě nějakých bazálních podnětů. Je to fikce a státní zástupce se mu snaží dát skutkovou podstatu trestných činů. Vyloučení firmy ICZ bylo zcela legální," opakuje.

11:37

O slovo opakovaně žádá obhájkyně Dbalého Katarina Kožiaková. Chce prý reagovat na tvrzení, které před jednáním soudu uvedl žalobce. Soudkyně opět i přes její protesty žádost zamítá. "Jednání řídím já, ne vy. Budete mít prostor, až skončí výpověď," řekla soudkyně Slepičková.

11:34

Pokračuje výpověď Dbalého. Stále o průběhu zakázky na digitalizaci rukopisů. Ten připomíná také to, že byl deset měsíců ve vazbě.

11:10

Soudkyně Silvie Slepičková vyhlašuje patnáctiminutovou přestávku.

11:07

I po více než hodině a půl je Dbalý stále u výběrového řízení, které vyřadilo nabídku ICZ. A - byť trochu jinými slovy - už většinou opakuje jen to, co řekl dříve.

10:57

Dbalý opakovaně tvrdí, že nabídka ICZ ve výši 93 milionů s DPH byla dumpingová. Zatím ale nezaznělo, proč tedy digitalizaci nakonec provedla firma K2P za pouhých 29 milionů. Pro připomenutí: Firma Disol, která zakázku firmě K2P podle žalobce přenechala, za to dostala od nemocnice zaplaceno 150 milionů korun.

10:54 Vladimír Dbalý

Dbalý mluví opět o vyřazení ICZ. A opět se zaštiťuje jménem advokáta Tögela. "ICZ měla zajištěny prostory až od 1. 10., když smlouva byla od 1. 8. Doktor Tögel vše odůvodnil, neexistuje žádný důkaz, který by zpochybnil, že se pan Tögel při zadávacím řízení neřídil zákonem," říká Dbalý. Opět argumentuje tím, že ICZ se proti vyloučení neodvolala.

10:50

Dbalý se opakovaně zaštiťuje jménem advokáta Vladimíra Tögla, který prý podklady k zakázce pro nemocnici připravoval. "Doktor Tögel byl právním garantem celého zadávacího řízení. Doktor Tögel patří k největším odborníkům v zadávání veřejných zakázek," uvedl.

10:47 Vladimír Dbalý

"I tato část ukazuje, proč je text fiktivní. Já přece jen tak nemohl zrušit výběrové řízení, zákon přesně stanoví podmínky, kdy to jde. Opět se ptám, proč si myslí, že je odborník na veřejné zakázky," říká Dbalý.

10:45

Dbalý cituje ze svého deníku, tedy vlastně - dle svých slov - předlohy plánovaného románu. "Otevírání obálek VŘ na digitalizaci, kde se všechno pos***o. Konkurenční firma ICZ podstřelila cenu téměř o polovinu. Kabátek Rittigovo zadání nesplnil, uvidíme, co s tím, nejspíš budu muset soutěž zrušit. Shit," říká.

10:39 Vladimír Dbalý

Dbalý vypovídá už hodinu. Celou dobu se zabývá výběrovým řízením, při němž byla vyloučena firma ICZ. "Kdo vlastně zjistil, že společnost ICZ byla vyloučena neoprávněně? Jen státní zástupce. V ICZ prostě neměli vhodné prostory a dali dumpingovou cenu," opakoval.

10:34

I dnes jede proces ve stejném složení jako v pondělí. Na místě je všech sedm obžalovaných i jejich advokáti. Jen na místech pro veřejnost je zhruba třetina novinářů co včera.

10:19

"Další nesmysl, který tvrdí státní zástupce, je, že o nějakou společnost ICZ se měl zajímat pan Rittig. Pan Rittig, který nebyl ani vyslechnut," dodává.

10:14

Dbalý se nyní zabývá firmou ICZ. Ta nabídla, že zakázku udělá za poloviční cenu. Podle žalobce ji proto Dbalý nechal účelově vyřadit.  A firma se ani neodvolala. "Proč pan žalobce neuvádí, co lidé z ICZ vysvětlili policii? Tedy proč nesplnili podmínku a že cena, kterou nabídli, byla dumpingová. Že kdyby ji vyhráli, získali by referenční zakázku," argumentuje Dbalý.

9:49

Dbalý dnes jede druhé kolečko reakcí na obžalobu. Zatímco včera důkladně rozebíral samotnou obžalobu a reagoval na jednotlivé body, dnes se věnuje jejímu odůvodnění.

9:46

Dbalý popírá, že by měl něco společného se společností Disol. "Vždyť já ani nevěděl, co to jméno znamená. Až pan Kadlec mi vysvětlil, že je to od slova Solution," argumentuje Dbalý. Kadlec je další z obžalovaných a byl původní majitel a jednatel společnosti Disol.

9:44

Upozorňuje na to, že zakázku šetřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a žádné pochybení neshledal.

9:40 Vladimír Dbalý

"Není to tak, že bych já sám rozhodl o vyloučení těch firem. Pokud jsem podepsal nějaké rozhodnutí, bylo to na doporučení právníka, odborníka," vysvětluje Dbalý.

9:36 Vladimír Dbalý

Dbalý začíná vypovídat. Jako první se věnuje zadání zakázky na digitalizaci chorobopisů. Pro připomenutí: žalobce jej viní, že nechal vyřadit ostatní uchazeče, aby zakázku za předraženou cenu dostala firma Disol. Tu Dbalý podle žalobce sám ovládal.

9:30

Soudkyně Slepičková otevřela soudní místnost a vpouští přítomné dovnitř.

9:25

Začátek soudu se protahuje. Přestože mělo líčení začít v devět hodin, soudkyně Silvie Slepičková zatím nedorazila. Obžalovaní, advokáti i státní zástupce čekají na chodbě městského soudu.

9:16

Případ vyšetřovala protikorupční policie, která proti obviněným zasáhla v červnu 2014. Dbalý s Toběrným jsou viněni z manipulací se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku. Oběma hrozí až 12 let vězení. Ostatním pěti obžalovaným hrozí za manipulaci s tendry nebo praní špinavých peněz až osm let vězení.

Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce
Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce | Foto: ČTK
9:12

Druhý skutek se týká nákupu Leksellova gama nože z roku 2009, který údajně získala předem dohodnutá firma za téměř 140 milionů korun. Dbalý a jeho tehdejší náměstek Michal Toběrný získali za přidělení zakázky podle obžaloby úplatek 5,6 milionu korun. Toběrný je dalším obžalovaným v kauze.

9:04

Tendr na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů začal v roce 2009. Podle obžaloby v tendru zvítězila nastrčená firma, která zvítězila díky tomu, že obžalovaní z tendru vyřadili ekonomicky výhodnější nabídku. Podle spisu tím nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun.

9:02

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý dnes bude u soudu pokračovat ve výpovědi, kde odmítá obžalobu, která jeho a dalších šest lidí viní z korupce a manipulace veřejných zakázek na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákup Leksellova gama nože za 140 milionů korun. Lékař se při pondělním zahájení soudu obhajoval zhruba čtyři hodiny. Obžaloba podle něj lže a nemá důkazy.

Vladimír Dbalý
Vladimír Dbalý | Foto: Ludvík Hradilek
8:55 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na celkem 63 milionů korun vyčíslil státní zástupce Zdeněk Matula škodu v kauze zmanipulovaných veřejných zakázek pražské Nemocnice Na Homolce. Skutečnost však může být až trojnásobná. Žalobce totiž musí vycházet z ceny, která padla ve veřejné soutěži, a ne z toho, za jakou byla zakázka nakonec provedena. Více čtěte v TOMTO článku.

8:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Co se dělo první den u městského soudu, si můžete připomenout v našem pondělním online přenosu ZDE.

8:30

Dobrý den, vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat druhý den případu tunelování Nemocnice Na Homolce.

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 12. 1. 2016 15:36
 

Právě se děje

Další zprávy