Živě: Podlehl jsem pití a bral kokain, deník je předloha k románu, řekl exšéf Homolky u soudu

Přenos skončil
Pražský městský soud začal rozplétat tunelování Nemocnice Na Homolce. Řeší pětinásobně předraženou zakázku, deníky s podrobným popisem, komu a jak směřovaly úplatky, ale také například kufřík s 21 miliony korun a dalšími miliony ve zlatě a eurech. Jako první začala před soudem vypovídat hlavní osoba případu - bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Ten tvrdí, že deník, kam si zapisoval schůzky a úplatky a objevila jej policie, je fiktivní a měl sloužit jako předloha románu. A že jej psal, když měl "těžké" období. "Podlehl jsem trošku více pití a nepopírám, že jsem používal kokain," vysvětluje své zápisky soudu.
Vladimír Dbalý u soudu.
Vladimír Dbalý u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Obvinění z tunelování Nemocnice Na Homolce jsou lži, tvrdí její bývalý ředitel Vladimír Dbalý, který spolu s dalšími šesti lidmi stojí před senátem Městského soudu v Praze. Hospodaření Nemocnice Na Homolce, jeden z největších a nejbarvitějších korupčních případů posledních let, začal v pondělí rozplétat Městský soud v Praze.

Dbalého výpověď trvala s dvěma krátkými přestávkami téměř čtyři a půl hodiny.. Ve své obhajobě útočil především na žalobce Zdeňka Matulu. "Dezinterpretuje fakta a manipuluje se skutečností," uvedl Dbalý a začal vyjmenovávat jeho předchůdce, jako byl komunistický prokurátor Karel Vaš. Soudkyně Silvie Slepičková jej ale rázně utla. "Tímto způsobem nebudete mluvit ke státnímu zástupci," řekla.

Jedním ze stěžejních důkazů proti Dbalému je deník, který si psal ve svém počítači a popisuje tam například schůzky a úplatky, které na nich přebíral. Dbalý tvrdí, že je fiktivní a že jej psal, když měl "těžké" období. A měl být předlophou pro plánovaný román. "Podlehl jsem trošku více pití a nepopírám, že jsem používal kokain," vysvětluje své zápisky soudu.

Dlouholetému řediteli nemocnice hrozí za korupci, praní špinavých peněz a manipulování zakázek až dvanáctileté vězení.

Spolu s ním je na lavici obžalovaných šest dalších lidí, včetně jeho náměstka Michala Toběrného či tehdejšího vysokého úředníka ministerstva zdravotnictví Pavla Kocourka, který měl na hospodaření nemocnice dohlížet.

Proces bude pokračovat v úterý, kdy by měl Dbalý dokončit svoji řeč. Pak bude čelit otázkám soudu a státního zástupce. Zda na ně bude odpovídat, se prý teprve rozhodne.

První den soudního líčení v kauze tunelování Nemocnice Na Homolce jsme sledovali v online zpravodajství.

Přenos skončil
14:33

Výpověď Vladimíra Dbalého bude pokračovat v úterý od 9:00. Dnešní online přenos končí, děkujeme za pozornost.

14:31

Po více než čtyřhodinové výpovědi, přerušené pouze dvěma čtvrthodinovými přestávkami, opustil Dbalý soudní síň. "Do doby, než ukončím řeč před soudem, nebudu odpovídat na žádné otázky," uvedl. "Jsem unaven, už mě to ani nesepíná," řekl s tím, že to, zda bude odpovídat na otázky soudu a státního žalobce, si ještě rozmyslí. Na zítra prý má připravenu ještě zhruba dvouhodinovou řeč.

14:28

Soudkyně překvapivě končí dnešní jednání. "Budete pokračovat zítra," uvedla s tím, že dnešní výslech už byl dostatečně dlouhý. "Nechtěla bych, aby mi někdo vyčítal, že jsem nedala přestávku na oběd," uvedla.

14:18

Soudkyně Silvie Slepičková má k ruce dvojnásobek obvyklých přísedících. Ke dvěma běžným přibyli dva náhradníci. Kdyby některý z nich onemocněl, tak může jeho místo nastoupit jiný, a nemusí se tak kvůli jeho nepřítomnosti rušit nařízená jednání. Soudkyně zjevně předpokládá, že kauza bude zdlouhavá, a jistí se. Pokud by totiž vypadl přísedící a musel se jmenovat jiný, celé dokazování by muselo proběhnout znovu.

Foto: Ludvík Hradilek
14:11

Opět se vrací k svému deníku. A poukazuje na to, že na policii vypovídala i redaktorka, se kterou v roce 2012 o vydání deníku prý mluvil. "Státní zástupce její výpověď nevzal vážně," povzdechl si.  

13:45 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Dbalý po krátké pauze pokračuje. Jeho advokátka avizuje, že má připravenou řeč ještě na dvě až tři hodiny. Poté ještě přijdou na řadu otázky jak soudu, tak žalobce a advokátů.

13:32

Obhájkyně Dbalého žádá o pauzu. Soudkyně svolí na deset minut.

13:30

Dbalý ve své řeči zrychlil, dostává se ke konci druhého bodu, ze kterého je obžalován. Poukazuje na to, že nejsou žádné důkazy o předání úplatku.

13:13

Žalobce Dbalého a spol. obvinil z toho, že zadali zakázku na koupi nože napřímo firmě Transkontakt-Medical s odůvodněním, že má jediná výhradní práva k uvedenému noži. Ty však získala až v den jeho koupě. Firma nůž nemocnici prodala za 140 milionů korun, ač jej koupila za pouhých 91 milionů.  Dbalý za to prý dostal šestimilionový úplatek. Ten však předražení označuje za nesmysl. "Katalogová cena byla v té době 147 milionů korun," poukazuje.

13:00 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Dbalý přechází k druhému bodu obžaloby, nákupu Leksellova gama nože. I ten byl podle obžaloby zmanipulovaný a předražený. A popisuje důkladně všechny kroky schvalování, kterými podle něj tento nákup musel projít. Poukazuje také na to, že záměr nákupu gama nože prošel i vládou. A proto je prý nesmysl, že by jej ovlivnil. "Taková představa může vzniknout jen v hlavě osoby, která nezná fungování státní správy,“ řekl.

12:24

Dbalý větu po větě rozebírá obžalobu. Za půl hodiny zvládl půl stránky, pokud půjde stejným tempem dál, bude mluvit ještě 20 hodin. Zdlouhavě rozebírá například slovo zasvětil z odstavce, ve kterém žalobce popisuje, jak Dbalý získal pro svůj plán dalšího z obžalovaných, který založil společnost Disol. A do svého plánu jej prý zasvětil.

Vladimír Dbalý
Vladimír Dbalý | Foto: Ludvík Hradilek
12:10 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Žaloba na základě deníku popisuje, že se Dbalý s dalšími obžalovanými kvůli zmanipulování zakázky na digitalizaci začali scházet již v létě 2008. "Scházeli jsme se, to nepopírám, ale byla to přátelská setkání. To je dezinterpretace zápisků, nalezených v mém počítači," uvedl.

12:02

Dbalý se vrací více ke svému deníku. A že ho psal, když měl "těžké" období. "Podlehl jsem trošku více pití a nepopírám, že jsem používal kokain," vysvětluje své zápisky. Opakuje, že deník je fiktivní a předloha zamýšleného románu.

11:53 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Po pauze pokračuje Vladimír Dbalý ve své výpovědi. Začíná rozebírat detailněji body obžaloby.

11:32 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Dbalý oznamuje, že končí první část své řeči, a jeden z advokátů prosí o pětiminutovou pauzu. "Vždyť to trvá pouze dvě hodiny," podivuje se soudkyně Slepičková s tím, že chtěla nechat dokončit řeč prvního obžalovaného a až pak dát pauzu. "Ta jeho řeč bude ještě hodně dlouhá," upozorňuje Dbalého obhájkyně Katarina Kožiaková a soudkyně vyhlašuje patnáctiminutovou přestávku.

11:22

V lavicích advokátů je i několik dalších zajímavých jmen. Například Vít Široký, který hájil třeba odsouzeného Romana Janouška. Široký zastupuje bývalého vysokého úředníka ministerstva Pavla Kocourka.

11:20

Proti státnímu zástupci Matulovi stojí i jeho někdejší kolega. Michala Toběrného, který byl náměstkem Dbalého, totiž hájí bývalý šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimil Rampula.

11:15 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Dbalý mluví přesně hodinu. Zatímco žalobce Matula pozorně poslouchá a chvílemi si dělá poznámky a stejně tak soudkyně Slepičková, pozornost obhájců je vlažnější. 

11:08

Dbalý školí státního zástupce z matematiky. A poukazuje, že nesedí jeho tvrzení, že si devadesát procent svého majetku pořídil trestnou činností. "Z padesáti uváděných milionů by to mělo být pět milionů. Během svého působení ve funkci ředitele jsem si za čtyři roky vydělal sedm milionů korun," uvedl.

11:02

Dbalý se opřel do žalobce. "Státnímu zástupci nemohu upřít rétorický talent," uvedl a začal vyjmenovávat jeho předchůdce, jako byl komunistický prokurátor Karel Vaš. Soudkyně Slepičková jej rázně utnula. "Tímto způsobem nebudete mluvit ke státnímu zástupci," řekla. "Já nehodnotím," reagoval Dbalý.

10:56 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

"Jsem nejsledovanější a neprověřenější osoba v republice, a to na základě deníku v počítači a odposlechům. Tato kauza bude exemplárním příkladem zpackaného boje proti korupci," říká a poukazuje na kauzy Nagyová či Oleo Chemical.

10:53

Předsedkyně senátu Silvie Slepičková během Dbalého projevu často pozvedává obočí. Žalobce Matula si dělá poznámky do počítače i na papír.

10:50 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Dbalý připomíná svůj deník a opakuje, že je fiktivní. "Státní zástupce nemá jiný důkazní materiál, než je tento můj text," říká.

10:48 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Po půlhodinovém proslovu přechází Dbalý k obžalobě. Celý případ označuje slovem pseudokauza."Státní zástupce fabuluje a překrucuje fakta," uvedl.

10:45

"Je to z osobní rivality pana Randáka a pana Rittiga," řekl ke svému stíhání. Poukázal na to, že na nevýhodné obchody na Homolce jako první veřejně upozornil Nadační fond proti korupci, kde Karel Randák po svém odchodu z postu šéfa kontrarozvědky nastoupil.

10:42 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Začíná mluvit o dehonestační kampani proti sobě a nemocnici. Je za ní prý snaha kriminalizovat Ivo Rittiga. "Nepopírám, že pana Rittiga znám. Stejně jako řadu vlivných lidí, politiků, herců. Neexistují žádné doklady o tom, že bych s ním (Rittigem) byl v obchodních vztazích," uvedl.

10:35

Před soudem je sedm obžalovaných (zleva): Vladimír Dbalý, Michal Toběrný, Petr Kutil, Pavel Kocourek, Tomáš Kadlec, Josef Veselý, Jozef Kalavský.

Před soudem je sedm obžalovaných (zleva): Vladimír Dbalý, Michal Toběrný, Petr Kutil, Pavel Kocourek, Tomáš Kadlec, Josef Veselý, Jozef Kalavský.
Před soudem je sedm obžalovaných (zleva): Vladimír Dbalý, Michal Toběrný, Petr Kutil, Pavel Kocourek, Tomáš Kadlec, Josef Veselý, Jozef Kalavský. | Foto: Ludvík Hradilek
10:34

Proces se koná vzhledem k počtu obžalovaných i očekávanému zájmu médií v největší jednací síni Městského soudu v Praze. V ní je velmi špatná akustika, a tak je Dbalému ne zrovna dobře rozumět. Ten hovoří už 15 minut, k vytýkaným zakázkám se ještě nedostal.

10:28

Dbalý popisuje svoji kariéru neurochirurga. Mimochodem: neurochirurgem byl také bývalý ministr obrany Martin Barták, který byl pro změnu stíhán z korupce při armádních zakázkách. Soud jej předloni v prosinci obžaloby pravomocně zprostil.

10:20

Dbalý žádá o židli. Na ni si ale nesedá, nýbrž pokládá štos dokumentů. Začíná důkladně, od roku 1986, kdy začínal kariéru ve zdravotnictví.

10:17 Vladimír Dbalý - bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce

Soudkyně Silvie Slepičková začíná s výslechem Vladimíra Dbalého.

10:13

Státní zástupce dočetl obžalobu. Soudkyně čte přihlášku poškozené nemocnice, která chce uhradit způsobenou škodu. Nemocnice žádá, aby byl obviněným zajištěn jejich majetek.

10:11

Na ulici totiž napadl a zatáhl do svého auta Zdeňka Berana a zbil jej. Beran byl jeho známý, jehož prostřednictvím čtyři hlavní obžalovaní ovládali firmu Disol. Kutil Beranovi vyčítal smrt svého psa. Soud Berana vyzval, ať se přihlásí jako poškozený, ten to odmítl.

10:10

Ke dvěma korupčním případům je připojen i další, jen lehce související skutek. Petr Kutil je totiž současně obžalován za výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví.

10:05

Nemocnice nůž od Kálavského firmy nakoupila za 140 milionů korun; sama firma jej přitom koupila od švédského výrobce za 91milionů. Dbalý za to podle obžaloby převzal úplatek 6 milionů korun. Mimochodem: předání úplatku si Dbalý zapsal do svého deníku.

10:02

Žalobce přednáší druhý bod obžaloby - zakázku na nákup Leksellova gama nože. I ta byla podle obžaloby zmanipulovaná. Zadali ji totiž jediné firmě - společnosti Transkontakt Medical. I její jednatel Josef Kalavský je mezi obžalovanými.

10:02

"Smluvní pokutu MUDr. Vladimír Dbalý vzhledem ke své osobní finanční angažovanosti ani zčásti nepožadoval," konstatoval žalobce Matula.

10:01

Žalobce čte obžalobu už dvacet minut, je za polovinou.

9:55

Paradoxem je, že společnost Disol měla správně vrátit nemocnici 130 milionů. Zavázala se totiž zaplatit 300 tisíc korun za každý den zpoždění. To nakonec bylo více než rok. Výše penále byla jedním z hlavních hodnoticích kritérií soutěže a měla jiné zájemce od účasti v soutěži odradit.

9:53

Společnost Disol přitom skrytě ovládali Vladimír Dbalý, Michal Toběrný, Pavel Kocourek a Petr Kutil. Ty označuje žalobce za hlavní organizátory.

9:49

Digitalizace měla podle původního odhadu stát 95 milionů korun, podle žalobce ji Dbalý a spol. zmanipulovali ve prospěch společnosti Disol, která ji získala s nabídkou 146 milionů. Zakázku ve skutečnosti dělala firma K2P, které nemocnice zaplatila pouhých 29 milionů korun.

9:46

První zakázka, kterou klade obžaloba sedmi obžalovávaným za vinu, je digitalizace 75 milionů stránek chorobopisů.

9:41

Státní zástupce Zdeněk Matula právě začíná číst obžalobu.

9:31 Ilustrační foto.

Soud zatím probírá pouze technické záležitosti a ověřuje totožnosti sedmi obžalovaných.

9:30 Ilustrační foto.

K překvapení soudkyně Silvie Slepičkové není přítomen zástupce poškozené Nemocnice Na Homolce. Opakovaně se ujišťuje, zda není náhodou v místech vyhrazených pro veřejnost.

9:27

Soudní jednání právě začíná. Před pětičlenným senátem jsou naskládané stovky stran spisů a dalších svazků.

9:15

Začátek jednání už má 15 minut zpoždění. Spolu s novináři a obžalovanými čeká na chodbě i státní zástupce Zdeněk Matula. Ten potvrdil, že deník, který si psal Vladimír Dbalý a policisté jej našli v jeho počítači, je jedním ze stěžejních důkazů. A pomohl jim s poskládáním obžaloby. "Ty ostatní důkazy, které máme, potvrzuje," uvedl na otázku Aktuálně.cz.

9:06 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Na lavici obžalovaných usedne sedm mužů, obviněných z korupce a manipulování zakázek v Nemocnici Na Homolce. Jedním z hlavních důkazů je deník, který si na svém počítači psal hlavní obviněný, bývalý ředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Více o případu si můžete přečíst ZDE.

Vladimír Dbalý v době, kdy vedl Nemocnici na Homolce.
Vladimír Dbalý v době, kdy vedl Nemocnici na Homolce. | Foto: ČTK
9:00

Dobrý den, vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat první den případu tunelování Nemocnice Na Homolce.

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
Aktualizováno 11. 1. 2016 14:34
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy