Onkolog Pavel Klener kandiduje do Senátu. Za lidovce

pra
14. 5. 2008 10:20
Kandidaturu schválil celostátní výbor strany
Pavel Klener, odvolaný ředitel. Nechtěl se podílet na ministerské reorganizaci.
Pavel Klener, odvolaný ředitel. Nechtěl se podílet na ministerské reorganizaci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Profesor Pavel Klener, který se dostal jako ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze do otevřeného sporu s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem, bude v podzimních volbách kandidovat do Senátu.

Lidovci ho nominovali pro obvod Praha 1 a kdyby Klener uspěl, může se stát Julínkovým kolegou. Ministr je senátorem za ODS a s Klenerem se dostal do střetu při reformních krocích, když se rozhodl sloučit ÚHKT s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze.

Klenera, za něhož se postavila veřejnost i koaliční Strana zelených, pak po tomto sporu odvolal z funkce - jako důvod uvedl manažerské selhání.

Kdo je profesor Pavel Klener

"Těší mě, že se tak významná osobnost, respektovaná odbornou i laickou veřejností rozhodla kandidovat do Senátu," řekl na Klenerovu adresu předseda pražské organizace strany Marián Hošek. "Pevně věřím, že mandát získá - nedokážu si představit lepšího senátora pro obvod Prahy 1," uvedl místopředseda KDU-ČSL.

Pro Klenera také kandidatura znamená návrt do politiky. V letech 1989-1990 byl ministrem zdravotnictví a sociálních věcí Československa a poté poslancem České národní rady za Občanské fórum. V letech 1992-95 byl členem Občanské demokratické aliance.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy