Měnit šéfa ČSSD by byla cesta do pekel. Hamáčkovi není co vyčítat, míní Onderka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
4. 7. 2019 19:00
Sociální demokracie by nebyla ve vládě, v níž by nemohla ovlivnit ani to, kteří její zástupci budou ministry. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Dodal, že ohledně dalšího působení své strany ve vládě už není velký optimista. Čtvrteční schůzka premiéra Andreje Babiše a šéfa ČSSD Jana Hamáčka o výměně ministra kultury totiž opět skončila bez výsledku a prezident s odvoláním Antonína Staňka dál otálí.
Druhý muž ČSSD Roman Onderka
Druhý muž ČSSD Roman Onderka | Foto: Matej Slávik

Vaše první reakce na výsledek jednání u prezidenta Miloše Zemana?

Poté, co jsem slyšel tiskovou konferenci a po ní mluvil i s naším předsedou Hamáčkem, z toho vyplývá evidentně jeden závěr - že prezident premiérovi nevyhověl.

A jak by se tedy měla podle vás zachovat sociální demokracie? Měla by opustit vládu?

Tady se ukazuje celou dobu, že předseda Jan Hamáček se opravdu snaží nevynechat jedinou možnost, aby případnou ústavní krizi zažehnal. Jednal několikrát s prezidentem i premiérem. Opravdu si myslím, že mu nikdo nemůže vyčítat, že by on byl ten, který by se snažil situaci vyhrocovat.

Jste pro další jednání s prezidentem 12. července?

Z tohoto pohledu si myslím, že Jan Hamáček na schůzku půjde, což má několik důvodů. Pozvání od prezidenta se neodmítá, druhý důvod je ten, že se možná dozví něco nového. A navíc se chová konzistentně, že se snaží nevynechat žádnou příležitost k jednání.

Co říkáte na to, že na schůzce bude i ministr kultury Antonín Staněk?

Musím říci, že mi uniká smysl formátu tohoto setkání. Tomu formátu nerozumím, ale jelikož to svolává pan prezident, tak doufám, že tomu rozumí on.

Předseda Hamáček po schůzce v Lánech řekl, že už není moc velký optimista, pokud jde o pokračování vlády ANO a ČSSD. Také nejste velký optimista?

Formuloval bych to úplně stejně jako on. Pokud se nestane v příštích dnech něco překvapivého, nejsem velký optimista ohledně dalšího působení ČSSD ve vládě. Nedokážu si představit, že by ČSSD byla ve vládě s podepsanou koaliční smlouvou, podle které má pět resortů, ale nemohla by si říkat, kdo ji bude ve vládě reprezentovat. Nedokážu si představit, že bychom na toto přistoupili.

Nemohl by celou situaci vyřešit Staněk, který by buď podal ještě jednou demisi, nebo by řekl naprosto jednoznačně, že už ve vládě nechce být, a ministrovat tedy dál nebude? A vy víte, jestli on chce, nebo nechce skončit?

Tady jsou přece tři momenty. Staněk dal už dříve demisi, prezident ji nepřijal. Hamáček dal premiérovi návrh na odvolání Staňka, ten bezodkladně dal tuto žádost panu prezidentovi a ten váhá.

Takže nevyčítáte panu Staňkovi nic, pokud jde o jeho současné jednání?

On ale demisi podal a řekl i to, že na ministerstvu nebude, takže počítá s odchodem. A už tím, že podal demisi, tak vyhověl ČSSD. Kdyby každý den Staněk opakoval, co už řekl, tak si myslím, že by to nijak dnešní situaci nezměnilo.

Takže si nemyslíte, že by mohl udělat něco víc?

Ústava ale nejsou omalovánky ani trhací kalendář. Ústava mluví o jasných pravidlech a těch jsme se my drželi. Včetně pana Staňka. Prezident měl vyhovět žádosti o odvolání Staňka.

Ale prezident se hájí, že ústava neříká, za jak dlouho má vyhovět návrhu na odvolání ministra.

Když bych to hnal do extrému, tak prezident by si to mohl pořád rozmýšlet a Staňka by mohl odvolat den před dalšími parlamentními volbami za nějaké dva roky. To je přece scestné. On by měl jednat bezodkladně, pokud pro to nemá nějaké extra závažné důvody. A takový důvod nemá.

Ale prezident určitě dobře slyšel pana Staňka, jak si při podání demise postěžoval, že k ní byl donucen předsedou Hamáčkem.

To se ale stalo už před několika týdny, nevracejme se k tomu. Bavme se, co říká v posledních dnech. A tam nic takového nezaznělo.

Když vidíte, jak málem padá vláda, neříkáte si, že bylo lepší ponechat Staňka na ministerstvu kultury a podržet ho, když odvolal dva ředitele důležitých kulturních institucí? Vy jste byl první, kdo v televizi mluvil o možném jeho odvolání z postu ministra už 23. května.

Ne, ne, já jsem řekl, že kroky, které pan Staněk učinil a kvůli kterým se bouří kulturní i odborná veřejnost, jsou závažné věci a Staněk by měl své jednání vysvětlit. A v případě, že to nevysvětlí, měl by učinit nějaké kroky.

Tedy že by měl odejít?

Pan Moravec se mě ptal, jestli jsou ve hře i kroky případného odvolání pana Staňka. Já jsem řekl, že ano, ale nebylo to tak, jak potom byly titulky, že Onderka chce odvolat Staňka.

Vylučujete možnost, že byste se nakonec nějak s prezidentem domluvili a Staněk by zůstal ministrem kultury? Jinými slovy byste si řekli ­"čo bolo, to bolo"?

Výrazy "čo bolo, to bolo" patří někam na moravské Slovácko, v tomto případě je to jasné. Neznám jediného člověka z vedení sociální demokracie, který by byl ochotný uvažovat o takovém řešení situace. Myslím, že byla podána jasná žádost o výměnu ministrů a sociální demokracie na tom bude trvat.

Ale nedoplatíte na celou situaci nakonec nejvíc vy, tedy sociální demokracie? Zřejmě byste skončili v opozici a určitě byste byli mnohem méně na očích než nyní, ať jde o ministra zahraničí Petříčka, ministryni práce Janu Maláčovou, Jana Hamáčka jako ministra vnitra a místopředsedu vlády i další. Navíc se nebudete moci před voliči chlubit, co jste prosadili ve vládě.

Slyšel jsem v České televizi i v rozhlase několik politologů a všichni se shodli, že úspěchy sociální demokracie prodává Andrej Babiš a sociální demokracie vychází nastejno, ať je, nebo není ve vládě. Důležité je něco jiného - to, že ČSSD se vždy prezentovala jako strana, která má nějaké zásady a hodnoty. A jednou ze zásad je, že když podepíšeme nějaký dokument, tak ho držíme, ale zároveň vyžadujeme po svém partnerovi, aby také držel slovo a byl věrohodný.

Předseda Hamáček využil všechny možnosti, aby byla naplněna koaliční smlouva a tato vláda mohla fungovat. A já, i když jsem pro vstup do vlády nebyl, si myslím, že tato vláda řeší věci, které jsou důležité pro občany. A tím myslím často pro občany, kteří jsou obyčejní, chodí každý den do práce a platí daně.

Ale nebude pak právě litovat toho, co jste jako ČSSD udělali ohledně svého ministra kultury?

Znovu říkám, že pro nás je teď nejdůležitější zásadovost.

Jak si vysvětlujete motivaci prezidenta, kterého ČSSD dlouhodobě podporuje? Připustil byste, že skutečně může vidět v panu Staňkovi někoho, kdo bojuje proti korupci a nepořádku, a proto ho drží ve vládě?

Ale to je zkreslování dané situace. Protože sociální demokracie a pan Hamáček se nerozhodli odvolat Staňka proto, že řešil nějaké problémy v Národní galerii, ale kvůli tomu, jak to řešil. Navíc on dostal úkol, aby uklidnil kulturní a odbornou veřejnost, ale to se mu nepovedlo. Z toho důvodu se Hamáček rozhodl pro výměnu ministra.

Pokud by současný spor mohl vyústit v předčasné volby, podpoříte je?

Pokud někdo z opozice přijde s návrhem na předčasné volby, tak jsme připraveni o nich hlasovat.

Neskončí celá situace nakonec tak, že v případě odchodu ČSSD z vlády povedete místo Hamáčka ČSSD vy jako první místopředseda? Kuloáry se nesou zprávy, že on vážně zvažuje konec ve funkci.

Předseda strany o tomto uvažoval po prohraných volbách do Evropského parlamentu, protože jsme obdrželi velký úder, když jsme nezískali jediné místo. On s touto nabídkou přišel a já jsem byl první, kdo toto řešení odmítl.

A co když přijde s nabídkou na odchod z čela ČSSD teď?

Nejsem přesvědčený, že bychom měli každý rok svolávat jednou či dvakrát sjezd a volit předsedu. To by byla cesta do pekel. Z tohoto pohledu očekávám, že předseda strany se bude chovat jako předseda ČSSD.

Takže neskončí?

Když jsem ho viděl na tiskové konferenci v Lánech, tak jsem viděl sebevědomého předsedu Jana Hamáčka a byl jsem tomu rád.

Divil bych se, kdyby vláda vydržela do řádných voleb, Zeman dlouho pracuje na rozvratu ČSSD, ale Babišovi se hodí strana ochotná s ním vládnout. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy