On-line ze Švédska: Kavan si protiřečí

aju
28. 2. 2007 15:40
Praha/Stockholm - Švédští novináři rozkryli další část korupční kauzy kolem letounů Gripen. Pátrání popisuje v unikátním on-line rozhovoru Sven Bergman.

Bergman patří do týmu švédské televize SvT, která reportáže o Gripenech připravila.

Švédští novináři se vydávali při svém pátrání po úplatcích pro české politiky za zaměstnance bezpečnostní agentury, která pracuje pro britskou zbrojovku. Jan Kavan jim uvěřil a myslel, že jde o BAE Systems, jež v konsorciu se švédským Saabem chtěla prodat Česku Gripeny.

Foto: Převzato z SvT

Odhalení rozhovorů s českým exministrem zahraničí publikoval Sven Bergman a jeho kolegové včera.

Bergman v rozhovoru poukazuje na to, že si Kavan protiřečí, když říká, že kvůli schůzce s nimi kontaktoval policii. "Chci připomenout, že pan Kavan včera ZMĚNIL své oficiální prohlášení. Několik dní tvrdil, že policii kontaktoval Z KRAJE ledna, tedy než jel na druhé setkání s námi do Londýna. Včera v České televizi už říkal, že šel na policii až PO londýnském setkání s námi - 19. ledna," řekl Bergman v on-line rozhovoru.

Jak Švédové pátrali? Co zjistili? Cítí se nyní ohroženi? I na to odpovídal Bergman v unikátním on-line rozhovoru, v němž jsme vaše otázky jednu po druhé přeložili, posílali je e-mailem do redakce SvT, kde na ně Sven Bergman odpověděl - a v redakci Aktuálně.cz jsme je převedli zpátky do českého jazyka.

Celý rozhovor čtěte ZDE:

Odpovězeno: 28. 02. | 15:15Autor: Karel Vejda

Otázka: Vaše práce už skončila, nebo se pokusíte pokračovat dál a zjistit, kam až úplatky došly?

Sven Bergman, švédský novinář: Publikovali jsme dvě reportáže o gripenech a České republice. Nezapomínejte, že jsme švédští novináři a připravujeme je pro švédské publikum. Máme další informace o České republice, ale nejsem si jist, zda je budeme brzy publikovat. Samozřejmě budeme nadále sledovat, co se bude dít. Ale myslím, že nyní je rozhodující, jak tento příběh uchopí čeští novináři. Zda budou pátrat po vlastní ose a nejen citovat to, co jsme publikovali my.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:17Autor: Janáček

Otázka: Jak jste přišli zrovna na Kavana? Kdo vám dal tip se sejít právě s ním?

Sven Bergman, švédský novinář: Máme různé zdroje. Některé z nich nás poslaly směrem ke konkrétním lidem. Kavan byl jedním z těchto vytipovaných. Podle našeho zdroje - lidé na našem seznamu nebyli nutně zapojeni do uplácení, ale minimálně o něm měli informace.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:20Autor: Zavřel F.

Otázka: Domníváte se, že na základě Vámi zjištěných informací a získaných důkazů může dojít v České republice k obvinění některých politiků z přijímání úplatků?

Sven Bergman, švédský novinář: To skutečně netuším. Je pro mě velmi důležité říct, že my jsme novináři, ne policie. Švédský prokurátor Christer van Der Kwast se před dvěma dny rozhodl znovu otevřít vyšetřování, britská protikorupční jednotka SFO dlouhodobě korupci v BAE vyšetřuje, ale myslím, že bude záležet na české policii, jak do hloubky a nezávisle případ prošetří.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:23Autor: pETR

Otázka: Kdo za to tedy může a jak to, že na to přišli až teď????

Sven Bergman, švédský novinář: Měli jsme kontakt na zdroj - člověka z kampaně pro gripeny - už jistý čas. Nakonec se nám jej podařilo přesvědčit, že si sedne a převypráví nám svůj příběh. V tu chvíli jsme začali velmi intenzivně pátrat. A to nás přivedlo k dalším zdrojům a informacím, například k informacím o tajných dokumentech. A nakonec jsme se "v přestrojení" setkali s Kavanem.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:24Autor: Freud

Otázka: Myslíte si, že rozum a chtíč mohou být v opozici natrvalo?

Sven Bergman, švédský novinář: Nezlobte se, nerozumím otázce.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:25Autor: Nestranický

Otázka: Myslíte si, že by jiná postkomunistická evropská země se zachovala při nabídce úplatků jinak než Česko?

Sven Bergman, švédský novinář: Nemám dost znalostí a zkušeností z ostatních zemí, abych toto mohl zodpovědět. Co mohu říct, je, že to je podle mého názoru problém mezinárodního obchodu se zbrojní technikou, při němž se vyskytuje korupce.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:32Autor: Petr

Otázka: Vážení pánové

nemyslíte si, že naivní chování pana J. Kavana možná není až tak úplně naivní, spíš má takových podivných schůzek příliš moc, než aby stačil napřed prověřovat kdo to s ním vlastně jedná?

Držím Vám palce a za slušné Čechy Vám děkuji.

Sven Bergman, švédský novinář: Nemohu odpovídat za Jana Kavana. My se domníváme, že Kavan byl ochotný - až velmi ochotný - spolupracovat s naší nastrčenou společností (ESID), protože je velmi probritský neboli velmi "pro-BAE". Jinak chci říct, že vyvětlení pana Kavana nejsou důvěryhodná, v zásadě vůbec důvěryhodná. Tvrdí, že nám vyprávěl o šeptandě a že nikdy neřekl, že může ovlivnit policejní vyšetřování v Česku. No, kamera nelže. Nepublikovali jsme jeho citace mimo kontext. Pravdou je, že hned při prvním setkání nám řekl, že díky jeho kontaktům se může pokusit zvrátit či zpomalit případné policejní vyšetřování v Česku. Potvrdil to v minimálně dvou telefonických rozhovorech v následujících týdnech (a ty jsme si nahráli). Taky chci připomenout, že pan Kavan včera ZMĚNIL své oficiální prohlášení. Několik dní tvrdil, že policii kontaktoval Z KRAJE ledna, tedy než jel na druhé setkání s námi do Londýna. Včera v České televizi už říkal, že šel na policii až PO londýnském setkání s námi - 19. ledna.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:33Autor: Koky

Otázka: Nebojíte se pomsty od zainteresovaních stran a skourumpovaných politiků?

Sven Bergman, švédský novinář: Ne, nebojíme se.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:34Autor: Kuba

Otázka: Hur mar du? :-)

Znáte nějaký kšeft za x miliard dolarů, který byl (je) čistý jako lilie? Bez úplatků, tajemných telefonátů, lobbingu... ukažte mi jediný... :-))

Sven Bergman, švédský novinář: Vážně? Má odpověď bude také otázkou: Když je to běžné, znamená to, že je v pořádku porušovat zákon?

Odpovězeno: 28. 02. | 15:37Autor: Jouda

Otázka: Co takhle sledovat jejich toky penez a prohlidnout si jejich konta a to i v zahranici , ten rakusak jim urcite poradil kde se v rakousku dobre ukladaji cerny penize

Sven Bergman, švédský novinář: Sledovat tok peněz je nejlepší cestou, jak získat důkaz. Ale znovu připomínám: Jsme novináři, ne policie. My ty peníze SLEDOVALI, například jak byly peníze převáděny prostřednictvím tak zvaných off-shoreových firem. Ale my v žádném případě nemáme takové možnosti a autoritu jako policie, která může sledovat účty a pohyby na nich. A dokonce i pro policii je to těžké, protože se to děje v jiných zemích jako ve Švýcarsku či Panamě, kde legislativa ztěžuje pátrání po nekalých transakcích.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:39Autor: Starý Brůna

Otázka: Dobrý den! O tom, že tento tendr byl zmanipulovaný a podplacený nepochybuje snad nikdo. Ostatně jako všechny větší tendry v naší zemi. Nemyslíte si, že tato kauza spíše poškodí Švědsko, jako zemi, kde téměř kurupce není, než ČR, kde je korupce bohužel běžná?

Sven Bergman, švédský novinář: Možná ano. Dostáváme mnoho reakcí od lidí zde ve Švédsku ve stylu: 'Proč jste to udělali? Jen kazíte reputaci Švédska a švédského průmyslu.' Mou odpovědí je, že jako novináři nemůžeme brát v potaz takovéto důsledky. Pokud bychom to udělali, nemohli bychom nikdy nic dělat, protože ve všem jsou nakonec pro někoho negativní důsledky.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:43Autor: Josef Kún

Otázka: Nemyslíte si, že při tak velkých zakázkách je korupce normálním jevem ve všech demokratických společnostech? A nevládnou nám v podstatě lobisté různých nadnárodních společností, nejen zbrojařských, ale i farmaceutických, potravinářských atd. Děkuji za odpověď. J.Kún

Sven Bergman, švédský novinář: Bohužel, korupce je v zásadě běžnou součástí podnikání po celém světě a ve zbrojařství speciálně. A ty firmy jsou, jak říkáte, mezinárodními hráči. Ale například podle Transparency International se v různých zemích liší to, jak moc je pravděpodobné, že se korupce může dostat do POLITICKÉ sféry. Záleží to na mnohých faktorech - transparentnosti politického systému, historii a tak dále.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:57Autor: Dandys

Otázka: Dobrý den, jaká konečna částka +- podle Vás skončila právě v České republice na provize pro zpřízněne politiky, manažery, nezavisle odborníky??

Sven Bergman, švédský novinář: Nezapomeňte: my nikdy neřekli, že v konečném důsledku byly úplatky vyplaceny. Česká média někdy naši reportáž špatně interpretovala. My jen publikovali citace zdroje z kauzy kolem gripenů, který tvrdí, že v rámci kampaně za gripeny byli upláceni členové české vlády. Také jsme publikovali informace z tajných dokumentů, že v tom hráli roli tajní agenti, kterým byly přislíbeny obrovské provize od BAE a SAAB. Jeden z nich měl přislíbeno 1,5 miliardy českých korun. To samo o sobě není zločinem. Ale často bývají tito agenti s obrovskými provizemi používáni jako prostředníci pro úplatky. Publikovali jsme také záběry skryté kamery, na nichž bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan potvrzuje, že peníze "měnily majitele", že vyšetřování by bylo "katastrofou" a že by z "toho mnohým běhal mráz po zádech". My neznáme částky vyplácené politikům.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:58Autor: Jan DLASK

Otázka: Hej, det som jag saag igaar i teven var bara en show för allmänheten. Har ingen anledning att tro paa vad den riktige skurken Jan Kavan sa. Men: väntar gärna paa RIKTIGA bevis, lägger ni fram naagra?

Sven Bergman, švédský novinář: Musím odpovědět anglicky, i když otázka je ve švédštině! A znovu říkám, nejsme policie. Žádejte své úřady, aby vyšetřovaly, je to jejich práce.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:59Autor: jan

Otázka: Co považujete za hlavní příčinu korupčního prostředí a jak ty příčiny likvidovat ?

Sven Bergman, švédský novinář: Těžko na to stručně odpovědět. Doporučuji webové stránky Transparency International, která působí i v Česku, tam najdete odpovědi na svou otázku.

Odpovězeno: 28. 02. | 15:59Autor: Praotec Čech

Otázka: Zdravim. Jsem slyšel, že naši politici prý berou úplatky,co je na tom pravdy?Dík Švéde.

Sven Bergman, švédský novinář: O tom nechci spekulovat.

Odpovězeno: 28. 02. | 16:01Autor: Eva Kličková

Otázka: Nabyli jste dojmu,ze nasi politici a urednici jsou snadneji zkorumpovatelni nez Vasi? Jake nasledky by mela prokazetelna korupce u Vas?

Sven Bergman, švédský novinář: Nevím. Co mohu říct, je, že pro švédské politiky je rozhodně velmi těžké brát úplatky, protože máme velmi transparentní společnost. Jakýkoli prokázaný případ korupce by byl skandálem, který by vedl k rezignaci takové osoby. A - pokud by soud prokázal, že byl spáchán zločin - byla by taková osoba odsouzena.

Odpovězeno: 28. 02. | 16:06Autor: Sehnoutka

Otázka: Budete v pátrání po korupci kolem obchodů s gripeny pokračovat? Proč jste při pátrání v Česku cítili ohroženi, a trvá tento váš pocit dál? Odkud jste měli indicie, že jste prozrazeni?

Sven Bergman, švédský novinář: Nebojíme se. Chci říct, že všichni z nás, co jsme na těchto reportážích pracovali, se ocitli v zemích a situacích, které byly nebezpečné. Nemyslíme, že jsme byli v Česku v nebezpečí. Bylo nám doporučeno od lidí, jimž věříme, aby ti dva reportéři, kteří v Česku pracovali se skrytou kamerou, zemi opustili. Natočený materiál byl velmi citlivý a my ho chtěli uchovat. Ale já jsme zůstal v Česku ještě asi týden a natáčel oficiální rozhovory. A chci taky zdůraznit, že toto celé nepřipravili jen a jen dva reportéři. Byli jsme velký tým jak v Česku, tak i ve Švédsku. A všechna hlavní rozhodnutí dělali naši dva editoři ze Švédské televize.

Odpovězeno: 28. 02. | 16:07Autor: Václav

Otázka: Necíti-li jste jako já, že Česko patří spíš mezi země 3.světa, mezi režimy Afriky a ne mezi vyspělou demokracii, na kterou si hraje ?

Sven Bergman, švédský novinář: Ne, to si tedy nemyslím. A bylo by ode mě nesprávné jakkoli posuzovat demokratický systém v Česku, protože to mi nepřísluší.

Odpovězeno: 28. 02. | 16:10Autor: Petr Malý

Otázka: Mluvčí vlády Martin Schmarz dnes uvedl, že nikdo z poslanců ODS pro Gripeny nehlasoval. Máte informace, že úplatky mohly směřovat i k lidem z ODS? Děkuji.

Sven Bergman, švédský novinář: Předně: Pokusy o uplácení se mohou odehrávat bez toho, aby oslovený úplatek přijal. Za druhé: podle výpisu hlasování někteří zástupci ODS 24. dubna v Poslanecké sněmovně hlasovali pro gripeny, 13. června už pro gripeny nikdo z nich nehlasoval.

Odpovězeno: 28. 02. | 16:12Autor: Honza Staněk

Otázka: Dobrý den, pracuji v oblasti letecké techniky pro armádu ČR a podle mého názoru jsou letouny JAS-39C/D pro naši zem opravdu nejlepší volbou. Myslíte si, že má britsko-švédská firma oproti firmám americkým šanci na kontrakt "čistým-poctivým" způsobem? Děkuji..

Sven Bergman, švédský novinář: Dobrá otázka. Američané mají často výhodu, protože USA jsou jedinou zbývající supervelmocí. A nákup zbrojních systémů - jako jsou stihačky od amerických firem - značí také jakési politické napojení na USA či potvrzení spolupráce a podpory ze strany Ameriky.

Odpovězeno: 28. 02. | 16:12Autor: Jenda

Otázka: Dobrý den, pořád se mluví o korupci, ale ještě se neřeklo kdo "bral" kolik a za co. Za odpověď předem děkuji.

Sven Bergman, švédský novinář: To je práce policie!

Odpovězeno: 28. 02. | 16:15Autor: DVD

Otázka: Dobrý den, čím a jak chcete čelit kritice z vlastních řad (bylo to v požadu), že kauza spíše poškozuje Švédsko? Domníváte se, že jde o interní problém S a GB do toho opravdu nic není? Také pokud se nemýlím bylo řečeno, že paradoxně CZ vychází z celého případu nejméně korupčně - váš komentář?

Sven Bergman, švédský novinář: Britská společnost BAE je předmětem série velkých vyšetřování spojených s údajnou korupcí v několika zemích - Jižní Africe, Tanzánii, Rumunsku a dalších. Švédská společnost Saab spolupracuje s BAE od roku 1995 pokud jde o stihačky Gripen. Nemyslím, že je to především švédský problém. Je mi líto, ale podle respektované Transparency International je Česká republika jedním z nejzkorumpovanějších států v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy