Ombudsman: Obcím bojujícím s hazardem už nemůžu pomoci

ČTK ČTK
30. 5. 2012 15:00
Varvařovský vyčerpal možnosti, jak pomoci radnicím v boji s výherními terminály
Pavel Varvařovský.
Pavel Varvařovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ombudsman Pavel Varvařovský již vyčerpal všechny možnosti, jak pomoci radnicím v boji s výherními terminály.

Žádal vládu, aby v nesrovnalostech s jejich povolováním sjednala nápravu, což udělala částečně.

Nespokojené radnice musí ve věci bojovat samy, a to podáváním takzvaných komunálních stížností k Ústavnímu soudu. Varvařovský o tom ve středu informoval s tím, že jinak již obcím neumí pomoci.

Ombudsman opakovaně upozornil vládu, že provoz terminálů je povolován ministerstvem financí v rozporu s loterijním zákonem a vyhláškami obcí. Vláda to vzala v potaz a uložila ministerstvu financí, aby se výhradami veřejného ochránce práv zabýval.

Ministerstvo, které provoz výherních přístrojů povoluje, přezkoumalo pouze ty případy, kdy byla licence vydána v rozporu s obecní vyhláškou schválenou ještě před vydáním licence.

Ochránce je ale přesvědčen, že by ministerstvo financí mělo přezkoumat všechny návrhy a námitky obcí související s regulací hazardu, uvedla mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková.

Zdůraznila, že podle ochránce práv mají obce právo regulovat hazard na svém území. Upozornila i na rozhodnutí Ústavního soudu z loňského roku, který dospěl ke stejnému závěru.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy