Město na jižní Moravě zasypaly kroupy, vytvořily vrstvu vysokou až 40 centimetrů

Krupobití v Olešici.
"Kroupy jsou po celé obci, ale místy je až 40 centimetrů. Největší vrstva je u koupaliště a u mlékárny," řekl ve čtvrtek mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.
Kroupy byly po celé obci, místy až 40 centimetrů. Největší vrstva pokryla okolí místního koupaliště a mlékárny.
Kroupy způsobila prudká bouře, která se prohnala městem.
Podle meteorologů šlo o supercelu, tedy velmi silnou bouři.
Foto: HZS Jihomoravského kraje
Domácí Domácí
17. 6. 2022 11:12
Silnice v Olešnici na Blanensku pokryla ve čtvrtek večer místy souvislá vrstva krup, která vypadala jako sníh. Napadlo až 40 centimetrů. Kroupy způsobila prudká bouře. Hasiči se v noci snažili cesty zprůjezdnit, traktor s radlicí protahoval silnice ještě v pátek. Zatím neevidují, že by se na silnicích někomu něco stalo.
Silnice v Olešnici na Blanensku pokryla ve čtvrtek večer souvislá vrstva krup | Video: HZS Jihomoravského kraje

"Kroupy jsou po celé obci, ale místy je až 40 centimetrů. Největší vrstva je u koupaliště a u mlékárny," řekl ve čtvrtek mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. 

Traktor s radlicí protahoval silnice od krup ještě v pátek dopoledne. "Těch pár hromad krup, které tady zůstaly, se rozpustí a odtečou, horší to bude ale asi se spadaným listím. Není to nic, s čím bychom si vlastními silami nedokázali poradit. Je mi ale líto lidí a jejich zahrádek, sám jsem na té své ještě nebyl a umím si představit, jak vypadají moje rajčata," uvedl starosta města Zdeněk Peša. 

Největší problém byl podle něj mezi 21. a 23. hodinou, kdy byl kvůli kroupám neprůjezdný průtah městem. "Voda splavila kroupy do velkých hromad, musela být nasazena technika. Místní komunikace se změnily v potoky, ty se stékaly v křižovatkách, kde vznikly velké haldy, které protlačil až nakladač," uvedl starosta.

Doplnil, že ještě v pátek ráno poslal traktor s radlicí, aby některé místní komunikace protáhnul. "Bylo třeba je rozšířit, aby tam nebyl jen jeden jízdní pruh. Jinak je to už všechno v pořádku," uvedl starosta.

Krupobití způsobila silná a prudká bouře, která se městem na Blanensku ve čtvrtek prohnala, podle meteorologů šlo o supercelu. Na postupující bouři upozornil Český hydrometeorologický ústav krátce před tím, než Olešnici zasáhla. Bouřky a krupobití se ve čtvrtek objevovaly hlavně ve východní polovině Česka a na jihu Čech. Například ve Zlínském kraji poškodily několik střech a lámaly větve i stromy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy