Školy neumějí trestat šikanu, říká po tragédii učitelky z průmyslovky Valachová

Markéta Hronová Julie Kochová Markéta Hronová, Julie Kochová
Aktualizováno 16. 2. 2016 16:58
Ministryně školství Kateřina Valachová si myslí, že šikanu školy neřeší stoprocentně. Z tragického případu šikanované učitelky na střední průmyslové škole v pražských Malešicích chce poučit rodiče a děti, aby se podobné jednání jednoznačně odsuzovalo také v rodinách. Školy podle Valachové nevyužívají dostatečně postihy, kterými mohou šikanu trestat - například vyloučení žáka. Průmyslovka v ulici Na Třebešíně v polovině ledna udělila třem studentům trojku z chování a podmínečně je vyloučila. Brání se, že neměla informace o rozsahu šikany. Učitelka začátkem února zemřela v nemocnici.
Foto: Economia

Praha - Tragický případ učitelky, které se na pražské průmyslovce zhruba půl roku tvrdě vysmívalo několik žáků, znovu otevřel diskuse o trestání šikany na českých školách. Ministryně školství Kateřina Valachová si myslí, že školy se s takovým jednáním neumí dostatečně vypořádat.

"Šikana není stoprocentně řešena. V tomto (školním) prostředí se účinný konkrétní postih stává spíše přáním než pravidlem," řekla Aktuálně.cz ministryně.

O podobném chování se podle Valachové musí kromě škol mluvit také v rodinách. Rodiče a děti podle ní nesmí být laxní a šikanu musí naopak jednoznačně odsuzovat.

Případ na střední průmyslové škole v pražské ulici Na Třebešíně ministryně spojila s nízkým respektem pedagogů, o kterém už v pátek napsala na sociální síť. "Není jednoduché učit, předávat zkušenosti, takových lidí bychom si měli mnohem více vážit a nabádat k tomu i své děti a okolí," napsala Valachová.

Školy šikanu netrestají, zlobí se Valachová

Debata o větší ochraně a respektu učitelů se nevede poprvé. Téměř před dvěma lety napadl chovanec výchovného ústavu v Králíkách svého vychovatele. Tehdejší ministr školství Marcel Chládek navrhoval, aby se učitelé stali "chráněnými osobami", podobně jako je tomu na Slovensku.

O tom zatím ministryně školství Kateřina Valachová neuvažovala. Represe nebo vyšší odpovědnost dětí za takové chování podle ní nic nespraví. "Mě spíš zaráží to, že školy nevyužívají v nějaké zásadnější míře postihy, které umožňují stávající předpisy. Například vyloučit daného žáka ze školy," uvedla na dotaz Aktuálně.cz.

"Ukazuje se, že škola, jakkoli otevřená, je samostatným organismem a že se tam objevuje i to, co se stává v rodině. Řada zakázaných věcí, jako je násilí či šikana, jsou velmi těžko odhalitelné," uvedla ministryně.

Střední průmyslová škola Na Třebešíně v polovině ledna udělila třem studentům trojku z chování a podmínečně je vyloučila. Brání se, že neměla informace o rozsahu šikany. Od žáků prý dostala jen některá videa a ta prý žádné protiprávní jednání nezachycovala.

Videozáznamy, které se objevily na stránce Liveleak, viděla škola údajně až po zveřejnění kauzy v médiích. "Je nám líto, že jsme je nedostali spolu s těmi prvními, reakce vedení školy by zcela jistě odpovídala závažnosti nepřípustného jednání žáků," napsala už dříve v prohlášení zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková.

Ředitel školy František Bártl je na nemocenské a k případu se veřejně nevyjadřuje. V dopise na pražský magistrát, který je zřizovatelem školy, ale napsal, že pokud by se potvrdil závažnější charakter šikany, může vedení tresty pro tři žáky přehodnotit - například je okamžitě vyloučit. Celou věc prý vedení školy považovalo za interní záležitost, a proto o něm svého zřizovatele hned neinformovalo.

O školu se zajímají policisté i inspektoři

Případ prošetřuje kromě policie také Česká školní inspekce, která ve škole zahájila kontrolu v úterý. "Budeme zkoumat, jak je ve škole nastavena prevence sociálně-patologických jevů, jak funguje spolupráce s psychologem nebo zda a jak podobnou věc řešila škola v minulosti," řekl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Na závěry inspektorů a Oblastního inspektorátu bezpečnosti práce čeká také magistrát. Případné personální změny chce vyvozovat až po skončení vyšetřování.

Učitelka začátkem února zemřela, podle školy ale úmrtí nemělo přímou souvislost s psychickým i fyzickým týráním ze strany žáků. "Jednalo se o fatální zdravotní problém naší kolegyně nesouvisející s amorálním jednáním některých žáků," napsala zástupkyně ředitele Kubíková.

Šikana učitelky se na veřejnost provalila, když se na stránce Liveleak objevilo video, které natočili spolužáci šikanujících mladíků. Na něm je vidět, že učitelce například zabarikádovali dveře třídy lavicemi, křičeli na ni a naznačovali údery pěstí a kopy.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy