ODS vzkazuje: Při volbách zapomeňte, co dělá vláda

11. 9. 2008 14:45
Pardubická ODS: Je třeba rozlišit ministry a hejtmany
Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Členové ODS v Pardubickém kraji dostali v posledních dnech dopis od hejtmana Ivo Tomana a šéfa regionální ODS a poslance Daniela Petrušky. Je v něm výzva, aby členové vysvětlovali voličům, že při rozhodování v krajských volbách nemohou směšovat problémy celostátní a ty čistě krajské.

Má to být reakce na kampaň ČSSD, která láká voliče na to, že změní některá nepopulární opatření vlády - například poplatky u lékaře.

"Je velice nutné apelovat na občany, aby rozlišili charakter krajských a parlamentních voleb, aby při výhradách k některým krokům vlády či jednotlivých ministerstev tyto výhrady prezentovali až v rámci voleb parlamentních a nedávali je najevo ve volbách krajských," stojí v dopise, který má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Poslanec ODS Daniel Petruška.
Poslanec ODS Daniel Petruška. | Foto: ODS

Nelíbí se vám politika vlády? Vydržte

Poslanec Petruška odmítá, aby se tato iniciativa pardubických občanských demokratů interpretovala tak, že se v krajích chtějí distancovat od nepopulárních kroků Topolánkovy vlády.

"My tam nepíšeme, že se distancujeme od vládní politiky. Píšeme o tom, že krajské volby jsou o krajských věcech. Že kdyby veřejnost měla problém s vládními kroky, má je dát najevo u parlamentních voleb, protože ty ovlivňují vládu," vysvětluje pardubický zákonodárce.

Opakuje, že jde o reakci na konkrétní počínání opozice, která se snaží profitovat z nízké popularity vládní reformy i na regionální úrovni.

Sociální demokraté brázdí kraje v oranžových minibusech.
Sociální demokraté brázdí kraje v oranžových minibusech. | Foto: Aktuálně.cz

"Já nevím, jak jinde v republice, ale tady u nás v kraji visí billboardy sociální demokracie, na nichž jsou hesla: ´Zrušíme poplatky´, ´Nezavedeme školné´ a další. To jsou do jednoho témata celostátní," upozorňuje Petruška.

Martínek to tak nevidí

Podle lídra pardubické kandidátky ČSSD Radko Martínka je strategie jeho strany správná. "Já myslím, že je to úplně v pořádku. To spolu velmi úzce souvisí."

Nesouhlasí ani s názorem, že ČSSD fungování kraje nerozumí, protože její zástupci nikdy ve vedení kraje neseděli.

"Máme-li být úspěšní, musí kampaň ČSSD pracovat s celostátními tématy," tvrdí krajský lídr a poslanec Martínek.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy