ODS sepsala program, jímž láká nerozhodnuté voliče

Petr Holub, Kateřina Eliášová
31. 8. 2009 18:36
Nejsilnější strana se zaměřuje na ty, kteří nevědí, koho volit. Těch je třetina
Foto: Jan Langer

Praha - Kdyby si typický volič ODS přečetl dnes zveřejněný program modrých, možná by chvíli tápal a teprve pak by se přesvědčil, že drží v ruce brožuru modrých, ne lidovců či dokonce sociálních demokratů.

ODS je sice stále pravicová, ale v letošních volbách se zaměřila zejména na všechny ostatní voliče než na ty, kteří pravici tradičně volí.

Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM existuje v Česku 32 procent lidí, kteří nejsou rozhodnuti, jak budou v říjnu volit. A právě na ty ODS cílí. Ví proč, stejný průzkum dnes ukázal, že ČSSD nad ODS vede o pět procent.

Pracovní trh pružnější, s pomocí státu

Dnešní program se od tři roky staré Modré šance zase tolik neliší, je to její lehčí verze.

Nejvíc je to vidět na zásazích do pracovního trhu. Bude pružnější, ale náklady zaplatí stát. Třeba u nově zaměstnaných stát v prvním roce odpustí 600 korun pojistného měsíčně. Propustit nově zaměstnané bude jednodušší, protože stát doplatí čtyři měsíce odstupného.

Slevy na pojistném dostane i zaměstnavatel, který bude nabízet práci na kratší úvazky. Boj s nezaměstnaností bude nadále financován z evropských fondů, kde chce ODS zachovat model školení zaměstnanců podle německé "kurzarbeit". V tom se potkává ODS s lidovci i s ČSSD. Všechny tři strany mluví rovněž o kompenzaci pojistného. Lidovci explicitně zmiňují možnost pracovat z domu či sdílené pracovní místo (pro rodiče pečujícího o dítě).

Patnáct miliard pro důchodce navíc

Relativně významné jsou úpravy pojistného. Recept ODS zní: zvýší se příjmy penzijního systému, že zaměstnavatel bude platit víc 1,2 procenta z hrubé mzdy zaměstnanců, které dosud odváděl na boj s nezaměstnaností. To by znamenalo přibližně 15 miliard navíc pro důchodce.

Foto: Ondřej Besperát
Přečtěte si:
Šimerka navrhne zvýšení důchodů, bojí se propadu
Lidí nad 50 let bez práce je za deset let dvojnásobek

O jedno až dvě procenta vyšší pojistné by odváděli bezdětní. Lidovci jsou blízko ODS v tom, že chtějí zvýhodnit lidi, kteří mají hodně děti. Za každé dítě plánují slevu na pojistném. Výše povinného příspěvku do průběžného důchodového pilíře by tedy byla o 3 procenta nižší za každé dítě, a to po dobu jeho ekonomické závislosti na příjmech rodiče. Celková sleva může dosáhnout nejvýše 12 % z pojistného.

Socialisté chtějí zavést dodatečné pojištění u rizikových povolání . Umožnilo by dřívější odchod do důchodu a platil by ho zaměstnavatel s podporou státu.

Boj s krizí = pomoc firmám

Boj s krizí se bude odvíjet od pomoci firmám. ODS plánuje rozšířit nabídku garancí pro podnikatelské úvěry, exportérům bude stát pomáhat dotacemi úvěrů od komerčních bank. Také po roce 2010 bude možné využívat zrychlené odpisy. Velkou podporu slibují oranžoví a lidovci. I oni mluví o podpoře při získávání úvěru. V těchto plánech zmiňují roli Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Zjednoduší se byrokracie, konkrétně se zavede jednotné výběrčí místo pro daně a pojistné. ČSSD zase slibuje, že maximálně zjednoduší založení firmy - nemělo by trvat déle než tři dny.

Zdravotnictví bez poplatků?

ODS se, možná záměrně, ve svém programu vyhýbá slovu "poplatek". V loňských krajských volbách se toto slovo stalo symbolem drtivé oranžové výhry. ODS dnes garantuje spoluúčast pacienta, ale nijak zvlášť ji neupřesňuje.

Ve zdravotnictví se zavedou standardy péče hrazené z veřejného pojištění, nad které bude možné připlácet, slibuje v programu ODS. Po vzoru Německa vznikne ošetřovatelské připojištění, ze kterého si budou platit péči staří lidé.

O vytvoření standardů mluví i lidovci, socialisté se pak zmiňují o nadstandardní péči, na niž se budou moci pacienti připojistit.

Zaostřeno na mladé

Situaci studentů mají podle modré receptury zlepšit nové sociální dávky. ODS garantuje, že stát bude dotovat i výstavbu laciných nájemních bytů pro mladé, kteří dostanou šanci využívat novou dávku pro sociální bydlení. Strana chce zachovat podporu hypoték i stavební spoření.

Totéž slibují socialisté, lidovci pak mluví o tom, že by se měla zachovat stávající podpora stavebního spoření. ČSSD také přichází s nabídkou refinancování hypoték pro případy, kdy se lidé dostanou do ekonomické tísně.

Program ODS "Řešení pro budoucnost" počítá i nadále s nejrůznějšími investiční programy, které půjdou i nadále především do dopravy, ale zároveň i do jaderné energetiky, zvláště na rozšíření Temelína, Dukovan a obnovení těžby uranu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 3 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy