ODS sepsala program, jímž láká nerozhodnuté voliče

Petr Holub, Kateřina Eliášová
31. 8. 2009 18:36
Nejsilnější strana se zaměřuje na ty, kteří nevědí, koho volit. Těch je třetina
Foto: Jan Langer

Praha - Kdyby si typický volič ODS přečetl dnes zveřejněný program modrých, možná by chvíli tápal a teprve pak by se přesvědčil, že drží v ruce brožuru modrých, ne lidovců či dokonce sociálních demokratů.

ODS je sice stále pravicová, ale v letošních volbách se zaměřila zejména na všechny ostatní voliče než na ty, kteří pravici tradičně volí.

Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM existuje v Česku 32 procent lidí, kteří nejsou rozhodnuti, jak budou v říjnu volit. A právě na ty ODS cílí. Ví proč, stejný průzkum dnes ukázal, že ČSSD nad ODS vede o pět procent.

Pracovní trh pružnější, s pomocí státu

Dnešní program se od tři roky staré Modré šance zase tolik neliší, je to její lehčí verze.

Nejvíc je to vidět na zásazích do pracovního trhu. Bude pružnější, ale náklady zaplatí stát. Třeba u nově zaměstnaných stát v prvním roce odpustí 600 korun pojistného měsíčně. Propustit nově zaměstnané bude jednodušší, protože stát doplatí čtyři měsíce odstupného.

Slevy na pojistném dostane i zaměstnavatel, který bude nabízet práci na kratší úvazky. Boj s nezaměstnaností bude nadále financován z evropských fondů, kde chce ODS zachovat model školení zaměstnanců podle německé "kurzarbeit". V tom se potkává ODS s lidovci i s ČSSD. Všechny tři strany mluví rovněž o kompenzaci pojistného. Lidovci explicitně zmiňují možnost pracovat z domu či sdílené pracovní místo (pro rodiče pečujícího o dítě).

Patnáct miliard pro důchodce navíc

Relativně významné jsou úpravy pojistného. Recept ODS zní: zvýší se příjmy penzijního systému, že zaměstnavatel bude platit víc 1,2 procenta z hrubé mzdy zaměstnanců, které dosud odváděl na boj s nezaměstnaností. To by znamenalo přibližně 15 miliard navíc pro důchodce.

Foto: Ondřej Besperát
Přečtěte si:
Šimerka navrhne zvýšení důchodů, bojí se propadu
Lidí nad 50 let bez práce je za deset let dvojnásobek

O jedno až dvě procenta vyšší pojistné by odváděli bezdětní. Lidovci jsou blízko ODS v tom, že chtějí zvýhodnit lidi, kteří mají hodně děti. Za každé dítě plánují slevu na pojistném. Výše povinného příspěvku do průběžného důchodového pilíře by tedy byla o 3 procenta nižší za každé dítě, a to po dobu jeho ekonomické závislosti na příjmech rodiče. Celková sleva může dosáhnout nejvýše 12 % z pojistného.

Socialisté chtějí zavést dodatečné pojištění u rizikových povolání . Umožnilo by dřívější odchod do důchodu a platil by ho zaměstnavatel s podporou státu.

Boj s krizí = pomoc firmám

Boj s krizí se bude odvíjet od pomoci firmám. ODS plánuje rozšířit nabídku garancí pro podnikatelské úvěry, exportérům bude stát pomáhat dotacemi úvěrů od komerčních bank. Také po roce 2010 bude možné využívat zrychlené odpisy. Velkou podporu slibují oranžoví a lidovci. I oni mluví o podpoře při získávání úvěru. V těchto plánech zmiňují roli Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Zjednoduší se byrokracie, konkrétně se zavede jednotné výběrčí místo pro daně a pojistné. ČSSD zase slibuje, že maximálně zjednoduší založení firmy - nemělo by trvat déle než tři dny.

Zdravotnictví bez poplatků?

ODS se, možná záměrně, ve svém programu vyhýbá slovu "poplatek". V loňských krajských volbách se toto slovo stalo symbolem drtivé oranžové výhry. ODS dnes garantuje spoluúčast pacienta, ale nijak zvlášť ji neupřesňuje.

Ve zdravotnictví se zavedou standardy péče hrazené z veřejného pojištění, nad které bude možné připlácet, slibuje v programu ODS. Po vzoru Německa vznikne ošetřovatelské připojištění, ze kterého si budou platit péči staří lidé.

O vytvoření standardů mluví i lidovci, socialisté se pak zmiňují o nadstandardní péči, na niž se budou moci pacienti připojistit.

Zaostřeno na mladé

Situaci studentů mají podle modré receptury zlepšit nové sociální dávky. ODS garantuje, že stát bude dotovat i výstavbu laciných nájemních bytů pro mladé, kteří dostanou šanci využívat novou dávku pro sociální bydlení. Strana chce zachovat podporu hypoték i stavební spoření.

Totéž slibují socialisté, lidovci pak mluví o tom, že by se měla zachovat stávající podpora stavebního spoření. ČSSD také přichází s nabídkou refinancování hypoték pro případy, kdy se lidé dostanou do ekonomické tísně.

Program ODS "Řešení pro budoucnost" počítá i nadále s nejrůznějšími investiční programy, které půjdou i nadále především do dopravy, ale zároveň i do jaderné energetiky, zvláště na rozšíření Temelína, Dukovan a obnovení těžby uranu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 56 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy