Odpůrci Temelína ukončili blokádu hranic

Red Zah, ČTK
13. 1. 2006 13:25
Dolní Dvořiště - Spor o jadernou elektrárnu Temelín znovu zkomplikoval dopravu na česko-rakouské hranici.

Rakouští odpůrci jaderné energetiky dnes nečekaně po desáté hodině zablokovali silnici na rakouské straně hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. Protestní akci zdůvodnili přetrvávajícími obavami o bezpečnost temelínské jaderné elektrárny.

Blokádu ukončili přesně podle svého prohlášení ve třináct hodin. 

Padesátka demonstrantů z organizace Atomstopp zatarasila silnici asi 400 metrů za hranicí nákladním autem a osobními vozy. "Nákladní automobil jsme již odstranili, silnice na rakouské straně je opět průjezdná," řekl Roland Egger z Atomstopp.

Policie po celou dobu blokády odkláněla dopravu na hraniční přechod Studánky.

Podle Eggera blokáda splnila očekávání organizátorů, kteří se snažili k problémům Temelína opět připoutat pozornost politiků i
veřejnosti. V protestních blokádách hodlají odpůrci atomu pokračovat.

Blokáda se odehrála na stejném přechodu jako 2. ledna. Čeští odpůrci Temelína se dnešní akce neúčastnili, na organizaci blokád hranic se nehodlají podílet ani v budoucnu. Výhrady vůči bezpečnosti elektrárny však sdílejí, v tom mají antiatomoví aktivisté z Rakouska jejich morální podporu.

Protesty budou sílit, varují Rakušané

Hornorakouské protijaderné sdružení Atomstopp ve svém prohlášení dnešní akci odůvodnilo tím, že vláda ve Vídni dosud
nevyslyšela výzvy k jednání s Prahou. "Spolkový kancléř Schüssel sám svým mlčením vyvolává naše protesty a blokády hraničních přechodů! Nepochopitelným mlčením sám protesty provokuje! A tyto protesty budou ještě hlasitější!" je přesvědčeno sdružení Atomstopp.

Zatím poslední blokádu v Dolním Dvořišti uspořádali odpůrci Temelína 2. ledna. Protestní akce trvala čtyři a půl hodiny. Organizátoři protestu už tehdy pohrozili, že budou v blokádách pokračovat. Rakouské úřady přitom přiznávají, že nejsou schopny podobným akcím zabránit.

"Blokády se budou střídavě konat na různých hraničních přechodech s Českem, jejich délka se bude různit. Máme v plánu i další akce, zatím je ale nechceme upřesňovat. Teď bude záležet na vládě, jak ně zareaguje. Dosud máme pocit, že je jí to jedno," uvedl při předchozí blokádě organizátor protestu Manfred Doppler .

 

Právě se děje

Další zprávy