Exžalobce Grygárek obviněn. Kryl Janouška, říká policie

Radek Nohl Radek Nohl, Karel Hrubeš
11. 12. 2013 15:54
Grygárek údajně nezahájil řízení kvůli praní špinavých peněz v případu Romana Janouška.
Libor Grygárek.
Libor Grygárek. | Foto: ČTK

Olomouc - Bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek byl obviněn detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Policie jej stíhá kvůli tomu, že nekonal v případu, který přímo souvisí s lobbistou Romanem Janouškem a penězi, jež měl uložené na kontech ve Švýcarsku.

"Dnešním dnem bylo zahájeno stíhání bývalého žalobce, který byl obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby," řekl Aktuálně.cz šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda.

To, že byl Grygárek obviněn, uvedl jako první týdeník Respekt. Podle trestní sazby hrozí bývalému vlivnému žalobci od 1 do 5 let vězení.

Kryl Janouška, tvrdí policie

Grygárek je konkrétně podezřelý z toho, že nezahájil trestní řízení, přestože se prostřednictvím právní pomoci dozvěděl, že je Roman Janoušek kvůli praní špinavých peněz vyšetřován švýcarskými úřady.

Grygárek Janouška kryl, řekli žalobci.
Grygárek Janouška kryl, řekli žalobci. | Foto: Aktuálně.cz

Média před časem uvedla, že Janoušek měl mít na kontech ve Švýcarsku částku ve výši zhruba dvou miliard korun.

Místní úřady nejdříve peníze zmrazily, ale když jim Grygárek řekl, že Janouška česká policie nevyšetřuje, tak je opět uvolnily.

"Šlo o krytí, protože mezi oběma osobami panovaly přátelské vztahy," prohlásil Šereda.

Grygárek ve vyjádření pro deník Aktuálně.cz označil obvinění za nepravdivé a nepodložené. "Tvrzení v něm obsažená nemají oporu v opatřených důkazech a vycházejí jen z uměle vykonstruovaných hypotéz, když jsou dokonce vnitřně rozporná," uvedl Gryrárek.

Třetí větev kauzy Nagyová

Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár Aktuálně.cz potvrdil, že Grygárkovým obviněním policie otevřela tzv. třetí větev kauzy Nagyová.

"Je to z té oblasti, která byla dosud prověřována, první procesní krok," uvedl Komár. Ke Grygárkovu obvinění podle něj přispěly "jak listiny, tak podávání vysvětlení svědků a finanční šetření," řekl návladní.

Právě v rámci zatčení bývalé sekretářky premiéra Jany Nagyové (dnes Nečasové) a spol. provedli detektivové z ÚOOZ razii i v Grygárkově bytě. Ten je v centru Prahy v luxusním komplexu u Myšáka, v němž má sídlo i Janoušek.

Janouškův obhájce Vít Široký Aktuálně.cz řekl, že o obvinění Libora Grygárka nemá žádné informace. "Vůbec nic o tom nevím," prohlásil Široký.

Grygárek byl v době, kdy byl náměstek vrchní žalobce, klíčovou osobou, která reprezentovala stát v boji proti korupci a ekonomickému zločinu.

Až do loňského odchodu měl většinu těchto nejdůležitějších kauz pod palcem. Buď jeho lidé na práci policistů dohlíželi, nebo měl z titulu své funkce přístup k informacím o vyšetřování.

 

Právě se děje

Další zprávy