Zisk E.ONu klesl téměř o polovinu, zavře další elektrárny

ČTK ČTK
12. 3. 2014 14:14
Výsledky byly zasaženy změnami v německé energetické politice a nepříznivými hospodářskými podmínkami v jižní Evropě.
Foto: Reuters

Düsseldorf - Čistý zisk největší německé energetické společnosti E.ON se v loňském roce bez zahrnutí mimořádných položek propadl o 46 procent na 2,2 miliardy eur (zhruba 60 miliard korun). Výsledky byly zasaženy změnami v německé energetické politice a nepříznivými hospodářskými podmínkami v jižní Evropě.

Oznámila to firma, která působí rovněž v České republice. Dodala, že plánuje další uzavírání svých elektráren v Evropě.

Firma E.ON se nyní podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát.

Společnost E.ON uvedla, že hodlá ukončit výrobu 13 gigawattů elektřiny. To podle agentury Reuters odpovídá výkonu zhruba 13 jaderných elektráren a více než čtvrtině celkové evropské kapacity E.ON.

"Naše konvenční elektrárny jsou čím dále méně vytížené. V důsledku toho podobně jako řada dalších energetických společností vyřazujeme konvenční elektrárny z provozu před koncem jejich životnosti," uvedl šéf E.ON Johannes Teyssen. Plány na uzavírání elektráren dnes představil také italský konkurent Enel, upozorňuje agentura Reuters.

Tržby klesly o sedm procent

Tržby společnosti E.ON loni klesly o sedm procent na 122,5 miliardy eur. Zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) se propadl dokonce o 14 procent na 9,315 miliardy eur. V letošním roce počítá firma s jeho dalším poklesem na 8,0 až 8,6 miliardy eur.

"Celoroční výsledky odrážejí zátěž způsobenou obtížnými hospodářskými a regulačními podmínkami v Evropě," uvedl Teyssen. Poukázal zejména na politická rozhodnutí v Německu vedoucí k nedostatečným tržním cenám energie z konvenčních zdrojů. "V roce 2013 jsme proto posílili snahu o přizpůsobení E.ON rychle se měnícím podmínkám na trhu," dodal. Firma dnes rovněž oznámila, že se rozhodla snížit dividendu za loňský rok na 0,6 eura na akcii z 1,1 eura v předchozím roce.

Pětina českého trhu

V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje E.ON elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent.

V oblasti plynu v tuzemsku disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí. Zásobuje plynem více než 120 000 zákazníků v jižních Čechách a na jižní Moravě.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy