Zisk E.ONu klesl téměř o polovinu, zavře další elektrárny

ČTK ČTK
12. 3. 2014 14:14
Výsledky byly zasaženy změnami v německé energetické politice a nepříznivými hospodářskými podmínkami v jižní Evropě.
Foto: Reuters

Düsseldorf - Čistý zisk největší německé energetické společnosti E.ON se v loňském roce bez zahrnutí mimořádných položek propadl o 46 procent na 2,2 miliardy eur (zhruba 60 miliard korun). Výsledky byly zasaženy změnami v německé energetické politice a nepříznivými hospodářskými podmínkami v jižní Evropě.

Oznámila to firma, která působí rovněž v České republice. Dodala, že plánuje další uzavírání svých elektráren v Evropě.

Firma E.ON se nyní podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát.

Společnost E.ON uvedla, že hodlá ukončit výrobu 13 gigawattů elektřiny. To podle agentury Reuters odpovídá výkonu zhruba 13 jaderných elektráren a více než čtvrtině celkové evropské kapacity E.ON.

"Naše konvenční elektrárny jsou čím dále méně vytížené. V důsledku toho podobně jako řada dalších energetických společností vyřazujeme konvenční elektrárny z provozu před koncem jejich životnosti," uvedl šéf E.ON Johannes Teyssen. Plány na uzavírání elektráren dnes představil také italský konkurent Enel, upozorňuje agentura Reuters.

Tržby klesly o sedm procent

Tržby společnosti E.ON loni klesly o sedm procent na 122,5 miliardy eur. Zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) se propadl dokonce o 14 procent na 9,315 miliardy eur. V letošním roce počítá firma s jeho dalším poklesem na 8,0 až 8,6 miliardy eur.

"Celoroční výsledky odrážejí zátěž způsobenou obtížnými hospodářskými a regulačními podmínkami v Evropě," uvedl Teyssen. Poukázal zejména na politická rozhodnutí v Německu vedoucí k nedostatečným tržním cenám energie z konvenčních zdrojů. "V roce 2013 jsme proto posílili snahu o přizpůsobení E.ON rychle se měnícím podmínkám na trhu," dodal. Firma dnes rovněž oznámila, že se rozhodla snížit dividendu za loňský rok na 0,6 eura na akcii z 1,1 eura v předchozím roce.

Pětina českého trhu

V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje E.ON elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent.

V oblasti plynu v tuzemsku disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí. Zásobuje plynem více než 120 000 zákazníků v jižních Čechách a na jižní Moravě.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy