Obří dluhy z Liberce míří k firmě ve službách ODS

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
5. 10. 2010 18:48
Na ztrátovém mistrovství světa v Liberci vydělávala firma napojená na politické elity
Kateřina Neumannová večeří s Radkou Jírkovou z Media Flow a Lucií Talmanovou, partnerkou expremiéra.
Kateřina Neumannová večeří s Radkou Jírkovou z Media Flow a Lucií Talmanovou, partnerkou expremiéra. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kateřina Neumannová a její bývalý životní přítel lobbista Josef Jindra nechali na ztrátovém lyžařském šampionátu v Liberci vydělat firmu, která byla tehdy úzce spjata s politickou elitou.

Firma Media Flow patřící Jiřímu Frkalovi a Radce Jírkové inkasovala od organizačního výboru miliony korun.

Svědci, kteří jsou detailně informováni o účetnictví šampionátu, však mluví o tom, že neodvedla všechnu práci, za niž dostala zaplaceno a její faktury byly předražené.

Stejná společnost v minulosti organizovala část volební kampaně pro středočeskou ODS a pracovala i pro ústecké občanské demokraty.

Akce zaštítil i expremiér Topolánek

Partnerská dvojice Frkal s Jírkovou se navíc v době šampionátu stýkala s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a jeho dnešní ženou Lucií Talmanovou.

Redakce Aktuálně.cz má k dispozici fotografie z charitativních akcí pořádaných Frkalem a Jírkovou, jichž se Topolánek a dnešní kandidátka do Senátu Talmanová účastnili.

Jiří Frkal v obležení žen.
Jiří Frkal v obležení žen. | Foto: Aktuálně.cz

Na akcích pořádaných Jírkovou se objevovala i manželka tehdejšího místopředsedy ODS Petra Bendla a také předsedkyně organizačního výboru libereckého šampionátu Kateřina Neumannová.

Po kampaních, které Media Flow pro ODS dělala, zůstaly statisícové dluhy. Pořadatelé libereckého šampionátu dnes bez úroků dluží věřitelům více než 108 miliónů korun.

Jsou to přitom právě politici, kteří nyní chtějí dluhy po lyžařském šampionátu zaplatit z veřejných peněz. Podezřením, že z mistrovství mizely peníze do soukromých kapes, se navíc policie odmítá zabývat.

Neumannová: Politika za tím není

Neumannová trvá na tom, že politika s angažováním Media Flow nijak nesouvisela.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz nicméně připustila, že firma na šampionátu slibovala věci, které nakonec nesplnila.

"Z období příprav platí, že to co měli, určitě odpracovali. V závěru vznikly nějaké nesrovnalosti, protože slibovali, že přivedou nějaké partnery, kteří nakonec nebyli," uvedla Neumannová.

Detaily o vzájemné spolupráci si podle svých slov nepamatuje. "V hlavě všechny faktury nemám a ani čísla, která mi říkáte," dodává nyní Neumannová.

Za co bylo pět milionů?

Společnost Media Flow oficiálně zajišťovala pro liberecký šampionát marketing. Aktuálně.cz zjistilo, že vše začalo uzavřením smlouvy na 1,2 milionu korun.

Částka se ale postupně navyšovala, až vysoce přesáhla pět milionů korun. Kromě toho firma měla sedmnáctiprocentní provizi za to, že na práci na šampionátu najímala a koordinovala další firmy.

"Detaily ale řešil výhradně majitel Media Flow Frkal přímo s Jindrou. Nikoho dalšího si do toho nepustili," uvedl jeden z bývalých Frkalových spolupracovníků.

Milionové duo mlčí

Lidé z organizačního výboru zase pod podmínkou anonymity tvrdí, že práce Media Flow byla finančně značně nadhodnocená.

"Té společnosti se vyplácely vysoké částky takřka za nic. Ta firma nám byla dohozena na politickou objednávku," potvrdil Aktuálně.cz jeden z vysokých managerů šampionátu.

Frkal ani Jírková dlouhodobě nejsou k zastižení, nezvedají telefony nejen novinářům, ale ani svým věřitelům.

Nekomunikovali dokonce ani s předestaviteli ODS, kteří se s nimi snažili vyřešit dluhy po stranické kampani. Výjimku dvojice neudělala ani nyní, kdy na telefonáty Aktuálně.cz ani jeden z nich nereagoval.

Media Flow je nyní v konkursu; do této chvíle se přihlásili věřitelé, kteří uplatňují pohledávky přes deset milionů korun. A přibývají další.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy