Obrazem: Osudy členů odbojové skupiny bratrů Ctirada a Josefa Mašínů

Obrazem: Osudy členů odbojové skupiny bratrů Ctirada a Josefa Mašínů
Ctirad Mašín (1930-2011).
Bratři Ctirad a Josef (* 1932) Mašínové v roce 1988.
Milan Paumer (1931-2010, vpravo) s Josefem Mašínem v Kanadě. Zbraně jim zachránily život. Fotografie byla pořízena před rokem 2008.
Ctirad a Josef s Milanem Paumerem (zleva) při kondičním tréninku. Díky dobré fyzické kondici později vydrželi náročný útěk přes hranice do Západního Berlína.
Foto: Koláž: Dan Poláček, Zdrojové fotografie: Wikipedia / Public domain
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
30. 6. 2022 6:03
Ctirad Mašín, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata bojovali proti komunistické totalitě a za svobodu a demokracii v Československu. Přelomový verdikt vydali historikové a právníci z odboru pro válečné veterány ministerstva obrany, kteří zkoumali protikomunistický odpor poválečné české skupiny.

Po mnohaměsíčním prověřování archivních dokumentů i svědectví o činech skupiny Ctirada a Josefa Mašínů dospěli experti k závěru, že jejím členům náleží status účastníků třetího odboje. Se zbraní v ruce bojovali proti komunismu a v roce 1953 se za dramatických okolností probili na Západ. Při akcích skupiny zemřelo sedm lidí, převážně policistů. 

Na extrémní chování komunistické totality, která věznila a vraždila své odpůrce ve zmanipulovaných soudních procesech, odpovídala skupina tvrdým odporem. Teroru, při němž mizely tisíce lidí v uranových dolech, lze podle historiků čelit ozbrojeným bojem, o který se skupina bratří Mašínů snažila.

Několik členů skupiny či jejich příbuzných už v minulosti ocenění dostalo. Například Zdena Mašínová, Vladimír Hradec či Ludmila Švédová.

Poslední žijící člen skupiny Josef Mašín status účastníka třetího odboje nemá. Po poválečném útěku z Československa odmítal český stát, v jehož parlamentu seděli až donedávna komunisté, o cokoli žádat.

Za jeho nežijící spolubojovníky požádali podle zákona o udělení statusu jejich příbuzní a společenské organizace.

Aktuálně.cz přináší ve zkratce obrazem pohled na osudy členů skupiny bratří Mašínů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy