Mimořádná zpráva

Obrana a Aero Vodochody se dohodly na prodeji letounů L-159

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2014 14:11
Letouny od státu získá Aero Vodochody, které je následně přeprodá americké firmě Draken International.
L-159
L-159 | Foto: Aero Vodochody

Praha - Ministerstvo obrany podepsalo s Aerem Vodochody dohodu o zprostředkování nepotřebných bitevníků L-159

Letouny od státu získá Aero Vodochody, které je následně přeprodá americké firmě Draken International. S ní již česká společnost patřičnou smlouvu podepsala, kontrakt oficiálně ohlásí na středečním veletrhu, řekl viceprezident Aero Vodochody Petr Kudrna. Armáda se nepotřebných bitevníků snaží zbavit mnoho let.

Američané by měli za 14 letounů zaplatit 220 až 250 milionů korun, částka bude zpřesněna až poté, co budou zakonzervované stroje prohlédnuty. Draken International zároveň získá opci na dalších 14 letadel. Česko ale může jejich množství snížit, pokud by se dohodlo na prodeji L-159 s Irákem.

Irák má zájem o 15 strojů

Ten má podle ministra Martina Stropnického (ANO) zájem o 15 strojů. Pokud by se dohoda s ním podařila, počet letounů dodaných Američanům by se mohl snížit na 21. S Irákem ministerstvo nadále jedná, Kudrna očekává výsledky na podzim.

Stropnický poznamenal, že Iráčané vzhledem k tamní bezpečnostní situaci tlačí na urychlenou dodávku letadel. "Přijíždějí sem za námi, jednají, tlačí na čas, my zase tlačíme na podmínky, musíme mít garanci," řekl ministr s poukazem na případnou politickou změnu, kdy by pak Irák za dodávku nemusel zaplatit.

Černá můra L-159

Pondělní podpis smlouvy Stropnický označil za historický okamžik, L-159 podle něj představovaly pro ministerstvo obrany černou můru.

Za celkem 72 bitevníků armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun. Protože stroje stárnou, dostane za ně ministerstvo obrany výrazně méně peněz. Za 28 letadel by to mělo být asi půl miliardy korun. Podle Stropnického se armádě a Aeru Vodochody podařilo dohodnout mnohem lepší částku, než jaká vzešla z veřejné soutěže na prodej bitevníků v roce 2012. Za stroje byli tehdy kupci ochotní zaplatit maximálně šest milionů korun. Vojáci každoročně platí za údržbu nepoužívaných letadel asi deset milionů korun.

Stropnický řekl, že první platba by mohla za L-159 dorazit na konci roku, letadla by fyzicky mohla být dodána do USA v letech 2015 a 2016.

Podle Kudrny Aero Vodochody smlouvou s Američany také získalo dohodu na marketingové spolupráci v Jižní a Severní Americe, což by firmě mohlo přinést další zákazníky.

Draken International je soukromá firma, která poskytuje služby americkému letectvu a námořnictvu. České letouny by mohla používat při cvičení amerických pilotů, kteří by s nimi sváděli zkušební souboje.

 

Právě se děje

Další zprávy