Obětí autonehod je rekordně málo, Bruselu to nestačí

Pavel Baroch
27. 12. 2010 8:30
Evropský plán počítal s 650 usmrcenými, do konce roku jich však může být o stovku více
Foto: Jan Langer

Praha - I když letos zemře na českých silnicích zřejmě nejméně lidí od roku 1989, nepodařilo se Česku splnit cíl Evropské unie - snížit počet mrtvých při dopravních nehodách o polovinu oproti roku 2002.

Aby republika splnila cíl z evropské Bílé knihy dopravní politiky, nesmělo by do konce roku zahynout více než 650 lidí. Jenže už na podzim bylo mrtvých víc. Do konce listopadu zahynulo na českých silnicích 711 osob.

Do 13. prosince přibylo podle předběžných policejních statistik dalších minimálně 13 mrtvých. Odhadem tak letos zahyne 730 až 750 lidí, rozhodne konec roku.

I tak to bude nejméně usmrcených od roku 1989. Zatím byl nejpříznivější loňský rok, kdy při dopravních nehodách zahynulo 827 osob.

"Těžko se letošní rok komentuje, mrzí nás to, že se nepodařilo cíle dosáhnout, zároveň to nepovažujeme za fatální selhání. Nejsme od toho cíle až tak daleko," řekl Aktuálně.cz Karel Hanzelka z ministerstva dopravy.

První polovina roku mířila k evropskému cíli

V první polovině roku to přitom vypadalo, že by Česko mohlo evropský závazek splnit. Za prvních šest měsíců roku zahynulo na silnicích 294 osob.

Mrtví a ranění

(leden - listopad ´10)

  • mrtví: 711 (o 53 méně než loni)
  • těžce ranění: 2 655 (o 607 méně)
  • lehce ranění: 20 099 (o 1712 méně)

Jenže pak se začala křivka povážlivě zvedat. Například v listopadu zemřelo o více než dvacet lidí než před rokem.

Celkově ovšem od ledna do listopadu zahynulo při haváriích o 53 řidičů, cyklistů či chodců méně než ve stejném období loni. Ubylo rovněž těžce i lehce raněných.

V prosinci je málo mrtvých

Ačkoli v první polovině prosince několikrát Česko zasypal sníh, na počtu usmrcených se to zatím nepodepsalo. Spíše naopak. Do 13. prosince zahynulo podle předběžných údajů jen třináct lidí. Například v listopadu zemřelo více než 80 osob.

V prosinci bylo zatím šest dní, kdy nezamřel ani jeden člověk. Nejtragičtějšími dny posledního měsíce roku byly 5., 10. a 11. prosinec, kdy shodně zahynulo po třech lidech.

Policisté ovšem varují před vánočními svátky a posledními dny roky, které bývají na silnicích kritické.

Alkoholu za volantem je méně

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil si pochvaluje, jak pomohla letošní novinka, kdy policisté dávají při běžných kontrolách "dýchnout" každému řidiči. Za volant letos usedlo méně řidičů, kteří před tím pili alkohol.

Řízení pod vlivem alkoholu zjistili policisté od ledna do listopadu ve 12 640 případech, zadrželi kvůli tomu 6093 řidičských průkazů.

Za prvních jedenáct měsíců roku uložila policie pokutu za 501 tisíc přestupků, což je přibližně o 20 tisíc více než vloni. Vzrostl i počet přestupků, které policisté předali k řešení správnímu úřadu - o 12,6 tisíc na 75 tisíc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy