NS: Student, který zabil nožem cizince, se bránil

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2014 15:14
Nejvyšší soud potvrdil, že mladý Ázerbájdžánec nebodl v roce 2010 útočníka úmyslně.
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Student z Ázerbájdžánu, který v roce 2010 v Praze po hádce zabil nožem jiného cizince, zůstane bez trestu. Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce, a potvrdil tak verdikt, podle kterého mladík jednal v nutné obraně.

Bránil se totiž přesile útočníků, kteří odmítali nabídku smírného řešení konfliktu, navíc nožem neútočil přímo na životně důležité orgány. Uvedl to mluvčí soudu Petr Knötig.

Konflikt se odehrál pozdě v noci v ulici Nekázanka v centru hlavního města. Student se s dalšími cizinci nejprve pohádal v baru, poté se slovní spor přenesl na ulici. Mladík si po chvíli přivolal kamaráda, přisedl do jeho auta, odkud už vystoupil ozbrojen nožem. Jednomu ze soků pak způsobil smrtelné zranění, dalšího zranil lehce.

Městský soud v Praze v roce 2012 uložil Ázerbájdžánci za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky dva roky vězení. Vrchní soud v Praze ovšem v roce 2013 verdikt změnil a zprostil jej obžaloby právě s odkazem na nutnou obranu. Verdikt tehdy připoutal pozornost médií i odborné veřejnosti.

Ázerbájdžánec se snažil útok odvrátit

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se zproštěním nesouhlasil, proto se obrátil s dovoláním na Nejvyšší soud.

Konflikt se podle něj odehrál ve dvou fázích. Poté, co mladík nasedl do kamarádova auta, nemusel již mít podle žalobců vážné obavy ze svých protivníků. Přesto vzal nůž a vystoupil, aby konflikt "dořešil", což vyvolalo další eskalaci násilí.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství Ázerbájdžánec svým opětovným vstupem do konfliktu vyjádřil vůli v něm i nadále pokračovat, proto není na místě uvažovat o nutné obraně. Podle Nejvyššího soudu je však dovolání neopodstatněné, a zprošťující verdikt tak definitivně platí.

"Obviněný čelil útoku více útočníků, kteří odmítli jeho návrh na smírné řešení. Obviněný tedy jednal v nutné obraně, nesnažil se cíleně zasáhnout místa, kde jsou uložené životně důležité orgány a snažil pouze odvrátit útok na svoji osobu," uvedl Knötig.

"Obviněný nevystoupil z auta sám, pouze ze své vlastní iniciativy, ale na přímé výzvy poškozených, kdy tito po něm stále požadovali okamžité řešení vzniklého konfliktu," doplnil Knötig. Po vystoupení z auta schytal Ázerbájdžánec první ránu. Když jednoho z protivníků zahnal na útěk, střetl se s druhým, jenž se stal obětí potyčky. Bodl jej do třísel, stehna, břicha a předloktí.

Nejvyšší soud také odkázal na několik starších verdiktů ohledně nutné obrany.

Podle jednoho z nich "samotná skutečnost, že obránce použije proti neozbrojenému útočníkovi zbraně, neznamená, že jde o obranu zcela zjevně nepřiměřenou způsobu útoku". Záleží na způsobu použití zbraně.

Podle jiného rozsudku nelze od obránce žádat, aby spoléhal na náhodu a štěstí, namísto toho, aby přiměřenými prostředky znemožnil hrozící útok a zneškodnil útočníka.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 44 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy