Nové soukromé školy stát povolit nemusí, odmítl Ústavní soud stížnost senátorů

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2019 15:31
Ústavní soud zamítl návrh skupiny 18 pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Stěžovatelům vadilo, že stát může odmítnou žádost o zápis nové školy do rejstříku, pokud není v souladu se záměry státu nebo kraje. Soud to však odmítl, podle něj ustanovení není v rozporu s ústavním pořádkem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Podle senátorů je ustanovení překážkou pro svobodný rozvoj soukromých škol. V návrhu zdůraznili, že možnost zakládat soukromé školy je přirozenou součástí otevřeného, demokratického charakteru Česka a že stát si nemá přivlastňovat monopol na veškeré poskytované vzdělávání.

V návrhu z roku 2017 uvedli, že dlouhodobé záměry vzdělávání jsou pouze dokumenty politicko-úřední povahy, nemají váhu zákona. Není podle nich přípustné, aby se na jejich základě rozhodovalo o existenci či neexistenci školy, zvláště když Listina základních práv a svobod výslovně zakotvuje možnost zakládat soukromé školy.

"Ústavní soud dospěl k závěru, že návrh není důvodný," uvedl soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. Podle soudu úkol státu spočívá právě v určité regulaci zřizování a fungování neveřejných základních a středních škol, a to mimo jiné proto, že tyto školy plní pouze doplňkovou formu vzdělávání vedle "páteřního" systému veřejných škol.

Úřady zneužívají ustanovení, tvrdí senátoři

Jeden ze signatářů podnětu Jiří Oberfalzer (ODS) řekl, že ho verdikt soudu mrzí. "Domníváme se, že úřady trošku zneužívají ustanovení o souladu se vzdělávací politikou. Myslíme si, že by soukromá vzdělávací zařízení měla mít stanovena podmínky a pokud jim vyhoví, neměla by mít problém s tím, aby byla schválena," uvedl Oberfalzer. Napadená ustanovení zákona podle něho umožňují, aby si státní sektor budoval v podstatě monopol na vzdělání.

Ministerstvo podle senátorů často odmítá povolovat nové školy s argumentem, že veřejných škol je v dané oblasti dostatek. Regulaci škol založenou pouze na kritériu kapacity senátoři odmítají jako neústavní, protože nezohledňuje zejména právo rodičů rozhodovat o způsobu výchovy a vzdělávání svých dětí.

Podle Ústavního soudu ale omezení ve svém důsledku obecný zánik nestátních škol nepřinese. "Kapacitní důvody tedy v současné situaci představují legitimní kritérium regulace vzdělávací soustavy," uvedl soudce zpravodaj.

Ministerstvo školství uvedlo, že se k nálezu vyjádří poté, co se s kompletním materiálem detailně seznámí.

 

Právě se děje

Další zprávy