Nová strana iČesko má polovinu podpisů pro registraci, kandidáty představí v lednu

ČTK ČTK
27. 11. 2018 15:33
Vznikající politická strana iČesko zatím nasbírala asi polovinu podpisů nutných pro registraci. Představitelé strany o tom informovali na tiskové konferenci. Strana přitom ještě koncem srpna uváděla, že o registraci požádá do měsíce. Producent a bývalý poslanec Jan Štern z přípravného výboru strany uvedl, že sběr podpisů trvá dlouho, protože je to mravenčí práce. Strana chce podporovat inovace a vzdělání, Česko je podle ní zaostalé.
Jan Štern.
Jan Štern. | Foto: ČTK

Uskupení iČesko se chce příští rok zúčastnit voleb do Evropského parlamentu a plánuje, že své kandidáty představí 8. ledna. Zatím ale stále není registrovanou politickou stranou. Nyní je podle zakladatelů uskupení asi v polovině získávání podpisů nutných k registraci na ministerstvu vnitra.

Strana se veřejnosti představila už v srpnu a plánovala požádat o registraci do měsíce. Sběr podpisů trvá podle Šterna déle, než strana očekávala, protože její zástupci sami chodí s petičními archy po ulicích.

Prioritami iČeska jsou podle jeho zakladatelů státem podporované rozsáhlé inovace, technický vývoj, investice do výzkumu či reforma vzdělávacího systému. Česká republika je totiž podle představitelů uskupení v tomto směru zaostalá. Představili dnes manifest, kterým se strana snaží podle Šterna na zaostalost upozornit.

"Podle žebříčku agentury Bloomberg se Česká republika opakovaně umístila na 28. místě až za zeměmi, jako je Maďarsko, Polsko, Rusko," řekl. Jako řešení vidí Štern změnu definice strategie technického a hospodářského rozvoje, státní podporu inovací, reformu vzdělávacího a sociálního systému. Třeba učitelé by podle něj měli mít plat na úrovni 1,5 násobku průměrného platu. "Naše země je zaostalá i z hlediska politického a společenského," uvedl.

Uskupení podle podnikatele a dalšího ze zakladatelů iČeska Kryštofa Kodla také pevně stojí za zakotvením země v západních strukturách jako Severoatlantická aliance (NATO) a Evropská unie. Hlásí se také k západním hodnotám demokracie a lidských práv.

Štern byl po listopadu 1989 poslancem za Občanské fórum a Občanskou demokratickou alianci. V roce 1992 byl šéfredaktorem deníku Prostor, o rok později se stal intendantem zpravodajství na ČT2, v dalších letech vedl mimo jiné publicistický pořad Nadoraz. Z České televize odešel koncem roku 1998, poté pracoval v TV Prima jako šéf programu, do ČT se později opět vrátil.

Štern byl také jedním z členů iniciativy Kroměřížská výzva, která vznikla v roce 2016. Iniciativa kritizovala kroky prezidenta Miloše Zemana a hledala jiné kandidáty na prezidenta.

Uskupení iČesko mělo původně název Nové Česko. Název změnilo po sporu s nadačním fondem Nové Česko. Fond uskupení po jejím založení kritizoval, že si název fondu přisvojila. Fond tehdy uvedl, že má podobné cíle, jaké si stanovilo vzniklé uskupení, ale nechce být spojován s žádnou politickou stranou.

 

Právě se děje

Další zprávy