Nová akce v kauze Nagyová? Ištvan čeká na soud

Radek Nohl Radek Nohl
27. 8. 2013 16:35
Vrchní žalobce chce obvinit Nečase a spol. Čeká, jak rozhodne soud.
Ivo Ištvan.
Ivo Ištvan. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vrchní žalobce Ivo Ištvan očekává, že bude do měsíce znát rozhodnutí Nejvyššího soudu, který požádal o informace, zda je možné bývalé poslance Ivana Fuksu, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra znovu stíhat v kauza takzvaných trafik.

Ištvan chce trojici exposlanců, ale i bývalého premiéra Petr Nečase, obvinit, protože podle jeho slov má nové důkazy, že se posty ve státních firmách nedojednávaly jen na půdě Poslanecké sněmovny. "Teď je to na straně Nejvyššího soudu," řekl v krátkém rozhovoru s Aktuálně.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Odmítl ovšem odpověď na dotaz, zda vyšetřování případu "trafik" pro exposlance ukončí, pokud jim soudci sdělí, že je ani teď není možné stíhat.

Aktuálně.cz: Budou akce policie pokračovat, nebo počkáte na to, co vám v kauze takzvaných trafik odpoví Nejvyšší soud?

Učinili jsme návrh k Nejvyššímu soudu, takže teď je to na straně Nejvyššího soudu.

A.cz: Kdy očekáváte, že dostanete odpověď?

To je otázka na Nejvyšší soud, který v té věci bude rozhodovat. Nelze přehlédnout okolnost, že v obdobných žádostech obhajoby rozhodl v horizontu jednoho měsíce. Domníváme se, že rozhodne obdobně i o našem návrhu.

A.cz: Pokud soud řekne, že exposlance Fuksu, Tluchoře a Šnajdra není možné stíhat za takzvané trafiky, i když byly dojednávány mimo sněmovnu, jak jste Nejvyššímu soudu napsali, tak tím vyšetřování v této věci skončí?

Pane redaktore, tyto otázky ponechme až po rozhodnutí Nejvyššího soudu.

A.cz: Ulehčí vám práci to, že ve středu, 28. srpna, prezident Miloš Zeman podepíše rozpuštění sněmovny a další poslanci tím přijdou o imunitu?

Tyto věci v činnosti orgánů činných v trestním řízení nemají vůbec žádnou souvislost.

A.cz: Šéfka poslanecké sněmovny Miroslava Němcová řekla, že policii předá údaje o pohybu osob v dolní komoře parlamentu, záznam z kamer ji ale nedá. Jaký vliv to budeme mít na případně obvinění exposlanců či dalších osob?

Ptáte se mě na komunikaci mezi policií a Poslaneckou sněmovnou a já nemám důvod se k tomu vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy