Nová akce v kauze Nagyová? Ištvan čeká na soud

Radek Nohl Radek Nohl
27. 8. 2013 16:35
Vrchní žalobce chce obvinit Nečase a spol. Čeká, jak rozhodne soud.
Ivo Ištvan.
Ivo Ištvan. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vrchní žalobce Ivo Ištvan očekává, že bude do měsíce znát rozhodnutí Nejvyššího soudu, který požádal o informace, zda je možné bývalé poslance Ivana Fuksu, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra znovu stíhat v kauza takzvaných trafik.

Ištvan chce trojici exposlanců, ale i bývalého premiéra Petr Nečase, obvinit, protože podle jeho slov má nové důkazy, že se posty ve státních firmách nedojednávaly jen na půdě Poslanecké sněmovny. "Teď je to na straně Nejvyššího soudu," řekl v krátkém rozhovoru s Aktuálně.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Odmítl ovšem odpověď na dotaz, zda vyšetřování případu "trafik" pro exposlance ukončí, pokud jim soudci sdělí, že je ani teď není možné stíhat.

Aktuálně.cz: Budou akce policie pokračovat, nebo počkáte na to, co vám v kauze takzvaných trafik odpoví Nejvyšší soud?

Učinili jsme návrh k Nejvyššímu soudu, takže teď je to na straně Nejvyššího soudu.

A.cz: Kdy očekáváte, že dostanete odpověď?

To je otázka na Nejvyšší soud, který v té věci bude rozhodovat. Nelze přehlédnout okolnost, že v obdobných žádostech obhajoby rozhodl v horizontu jednoho měsíce. Domníváme se, že rozhodne obdobně i o našem návrhu.

A.cz: Pokud soud řekne, že exposlance Fuksu, Tluchoře a Šnajdra není možné stíhat za takzvané trafiky, i když byly dojednávány mimo sněmovnu, jak jste Nejvyššímu soudu napsali, tak tím vyšetřování v této věci skončí?

Pane redaktore, tyto otázky ponechme až po rozhodnutí Nejvyššího soudu.

A.cz: Ulehčí vám práci to, že ve středu, 28. srpna, prezident Miloš Zeman podepíše rozpuštění sněmovny a další poslanci tím přijdou o imunitu?

Tyto věci v činnosti orgánů činných v trestním řízení nemají vůbec žádnou souvislost.

A.cz: Šéfka poslanecké sněmovny Miroslava Němcová řekla, že policii předá údaje o pohybu osob v dolní komoře parlamentu, záznam z kamer ji ale nedá. Jaký vliv to budeme mít na případně obvinění exposlanců či dalších osob?

Ptáte se mě na komunikaci mezi policií a Poslaneckou sněmovnou a já nemám důvod se k tomu vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy