Stát nemá přehled o sbírkách. Chybí tisíce předmětů a nikdo to neřeší, zjistil úřad

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2020 12:59
Český stát nemá podle Nejvyššího kontrolního úřadu přehled o svých muzejních sbírkách. Jejich správa a evidence je roztříštěná, údaje o předmětech se liší a pravidla jsou jen obecná. Úřad k tomuto závěru došel na základě kontroly ochrany muzejních sbírek vlastněných státem v letech 2016 až 2018. Nedostatek kontrol Ministerstvo kultury uznalo, připravuje i novou legislativu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Honza Mudra

Podle kontrolorů správci sbírek jako muzea a galerie chybovali v evidenci sbírkových předmětů a neřešili, kdo nese odpovědnost za to, že se některé předměty při inventuře nedohledaly, přičemž takových předmětů byly tisícovky. Ministerstvo kultury správce málo kontrolovalo, uvedl úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zkontroloval deset správců sbírek a zjistil, že ve zmíněném období se u nich nepodařilo najít téměř 3000 sbírkových předmětů. Je tak podle NKÚ možné, že se ztratily nebo je někdo ukradl.

"Kontroly ze strany Ministerstva kultury se neděly tak často, jak by měly. Bylo to komplikované i z toho důvodu, že v příslušném odboru pracuje málo lidí, celé ministerstvo je personálně velmi poddimenzované," reagovala mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Situace se podle ní neřešila 20 let. "Chceme častější kontroly ze strany ministerstva, ale budeme muset posílit odbor, který se tím zabývá," uvedla. V období, na které se kontrola vztahovala, ministerstvo vedli Daniel Herman, Ilja Šmíd a Antonín Staněk, současný ministr Lubomír Zaorálek do funkce nastoupil loni na podzim.

Pokud správci sbírek předměty při inventurách nedohledají ani po letech, požádají ministerstvo kultury o jejich vyřazení z centrální evidence. Správci tak většinou ani neřeší osobní zodpovědnost za nedohledané předměty, ačkoli ročně jich jsou stovky, uvedl NKÚ.

Podle něj jsou navíc sbírkové předměty v mnoha evidencích, informačních systémech a databázích. V centrální evidenci, kde by všechny sbírky vlastněné státem nebo samosprávnými celky měly být, přitom chybí podle odhadu ministerstva desítky sbírek.

Novela zákona v nedohlednu

Nedostatky zjistili kontroloři i u vývozu sbírkových předmětů do zahraničí. Podle nich je ministerstvo kultury povolilo i v případech, kdy nemělo od správce všechny potřebné doklady jako smlouvy o výpůjčce nebo pojištění, a stačila mu jen informace od příslušného správce sbírky. "Nikdy, ani v období let 2016 až 2018 nedošlo k tomu, že by díla byla ohrožena," reaogovala mluvčí ministersta na NKÚ.

Úřad vytýká nedostatky i samotným právním předpisům ohledně ochrany sbírek. Podle něj jsou obecné a zastaralé a novela zákona, kterou mělo připravit ministerstvo kultury v roce 2016, dosud není k dispozici. "Konkrétnější povinnosti správců sbírek upravují metodické pokyny ministerstva kultury. Ty jsou ale závazné jen pro jeho příspěvkové organizace, které představují šest procent z celkového počtu správců sbírek," dodali kontroloři.

"Musí vzniknout novela zákona o ochraně sbírek muzejní povahy z roku 2000. Měly by se v ní posílit kompetence Ministerstva kultury ve vztahu ke kontrolovaným subjektům. Mají ale vlastní autonomii a v případě, že je u nich něco v nepořádku, měly by to samy řešit," vysvětlila mluvčí. Novela podle ní musí jít ruku v ruce s novým muzejním zákonem. Odborný konsenzus na ní je, doplnila. Součástí legislativy bude i zřízení nového registru sbírek a muzeí, uvedla mluvčí. "Připravuje se novela zákona o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty. Především musí řešit dovoz do ČR," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 24 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy