Nepodložená obvinění, ohrazují se soudci a žalobci proti výrokům Babiše a Benešové

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2021 17:23
Soudcovská unie i Unie státních zástupců se vymezily proti výrokům ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) i premiéra Andreje Babiše (ANO) na adresu Ústavního soudu. Tvrzení Benešové, že soudci mohli mít za své rozhodnutí ohledně volebního zákona něco přislíbeno, označila Soudcovská unie za nepodložené obvinění. Státní zástupci pokládají výroky za bezdůvodné znevážení soudu a jeho soudců.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a premiér Andrej Babiš
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

"Soudcovská unie respektuje kritiku konkrétního rozhodnutí, ale důrazně odmítá šíření závažného a nepodloženého obvinění, že ústavní soudci 'mají asi něco slíbeno'. Fungování společnosti a státu je především založeno na důvěře. Ministryně spravedlnosti má v tomto systému významné postavení, a proto laická i odborná veřejnost očekávají důstojné naplňování její funkce," napsala Soudcovská unie. Dodala, že ministryně zpochybnila důvěryhodnost všech soudců Ústavního soudu.

"Unie státních zástupců respektuje právo každého na svobodu vyjadřování, a to včetně kritiky soudních rozhodnutí. Ale i svoboda vyjadřování má své limity, které je třeba zachovávat," přidali se státní zástupci.

Doplnili, že mediální výroky Benešové zaznamenali "se značným znepokojením". "Též předseda vlády Andrej Babiš bez prezentovaných důkazů veřejně naznačoval politické propojení předsedy Ústavního soudu v souvislosti s touto věcí," připomněli.

"V demokratickém právním státu je ochrana nezávislosti justice a její důvěryhodnost stěžejní hodnota, kterou je třeba chránit, a to především ze strany představitelů orgánů veřejné moci. Výše uvedené výroky, které nebyly ničím podloženy, pouze bezdůvodně znevažují rozhodování Ústavního soudu a jeho soudce, nelze je vydávat za oprávněnou kritiku a je nutné je důrazně odmítnout," uzavřela Unie státních zástupců.

Rychetského emoce překvapily

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve čtvrtek Rádiu Z řekl, že jej emocionální reakce na středeční nález překvapila. Připomněl, že soud přijímá tisíce rozhodnutí ročně. "Toto rozhodnutí se mi nezdálo způsobilé vyvolávat jakékoliv emocionální reakce," uvedl Rychetský. K reakcím Babiše a Benešové uvedl, že "to je asi věc jejich mentálního založení".

Ústavní soud ve středu zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do sněmovny získání pěti procent hlasů. Benešová označila nález za divný, podle ní nepůsobí objektivně. "Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát," prohlásila v rozhovoru pro Deník N. "Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil?" pokračovala. Rozhodnutí nazvala "vrcholovým číslem", nad kterým zůstává rozum stát.

Ve čtvrtek už svá slova mírnila. Uvedla, že rozhodnutí Ústavního soudu k volebnímu zákonu respektuje, nesouhlasí ale s jeho načasováním. Ústavní soudce nepodezírá z politických či jiných tlaků. V prohlášení vysvětlila, že svým dřívějším vyjádřením chtěla poukázat na to, že "kdyby u ústavních soudců nedocházelo k opakování mandátu, podobné pochybnosti by vůbec nevznikaly".

"Chtěla jsem vyvolat diskusi o problému a zdůrazňuji, že rozhodnutí Ústavního soudu respektuji. Hluboce ale nesouhlasím s jeho načasováním. Rozhodnutí přišlo po více než třech letech, v době kdy řešíme pandemii koronaviru a stojíme na prahu voleb," napsala.

"Nikdy jsem nepodezírala ústavní soudce a ani neřekla, že by podléhali politickým či jiným tlakům. Věřím, že ve svém rozhodování jsou nezávislí. Jsem přesvědčená, že prapříčina celého problému spočívá v možnosti opakování mandátu ústavního soudce," uvedla. 

Babiš uvedl, že Ústavní soud se snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Předseda soudu Pavel Rychetský podle něj není nestranným ústavním soudcem.

Babiš předvedl vodopád lží, kvórum pro koalice by nezrušil jen blbec, tvrdí Polčák

Babišovo vystoupení bylo hysterické, ale trochu mě zlobí výrazná nekonzistence předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, oponuje Marek Benda z ODS. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy