Poslanci se vrátili k protikuřáckému zákonu. Benda opět navrhuje změny, které pohřbily první verzi

Markéta Šrajbrová Veronika Neprašová Markéta Šrajbrová, Veronika Neprašová
Aktualizováno 25. 10. 2016 16:29
Poslanci v úterý pokračovali v projednávání protikuřáckého zákona. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poslal do sněmovny už druhou verzi této normy. Tu první v závěrečném květnovém hlasování překvapivě pohřbilo koaliční hnutí ANO. Straně vadilo, že poslanci schválili úpravu Marka Bendy (ODS) umožňující hostinským zřizovat si v restauracích kuřárny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Poslanci opět projednávali zákon, kterým chce vláda zakázat kouření v restauracích a na některých veřejných místech. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poslal do sněmovny už druhou verzi této normy. Tu první v závěrečném květnovém hlasování překvapivě pohřbilo koaliční hnutí ANO. Straně vadilo, že poslanci schválili úpravu Marka Bendy (ODS) umožňující hostinským zřizovat si v restauracích kuřárny. 

Benda i k druhé verzi připojil stejný návrh. Jejich celkový počet ale výrazně poklesl. Němeček totiž už do druhé verze zahrnul úpravy, které sněmovna během prvního hlasování schválila. Ovšem kromě Bendových kuřáren. 

Poslanec Benda však doufá, že když jeho nápad prošel jednou, projde i podruhé. "V minulém hlasování pro pozměňovací návrh s kuřárnami hlasovalo 94 poslanců. Pokud už jednou měli takový názor, předpokládám, že si ho uchovají," věří.

Němečkova nová verze už například neobsahuje zákaz vodních dýmek a povoluje kouření elektronických cigaret v restauracích. Ministr chtěl před letními prázdninami prosadit, aby novou podobu zákona schválila sněmovna už v prvním čtení. To ale neprošlo.

Nyní poslanci k předloze připojili pouze dvanáct návrhů na změny. Ty teď po úterním projednání ve sněmovně dostane k posouzení sněmovní zdravotní výbor. Pak zákonodárci rozhodnou ve finálním hlasování. Česko je poslední zemí Evropské unie bez zákona, který by nějakým způsobem zakazoval kouření v restauracích.

"Všichni víme, že kouření prokazatelně škodí zdraví. Normální je nekouřit," uvedl v úvodu projednávání protikuřáckého zákona poslanec Jaroslav Krákora z ČSSD.

Na něj navázal komunistický poslanec Jan Klán, který naopak prosazuje výrazně mírnější verzi zákazu kouření. Podle něj by zákaz byl stejně jen formální, protože je otázkou, kdo by jeho dodržování kontroloval třeba ve vesnických hospodách. Cigarety by Klán povolil v malých hospodách, v těch větších by umožnil kouření v až v polovině provozovny.

Benda kuřárny hájí, chrání tak prý venkovské hospůdky

Benda během úterního jednání znovu zopakoval, že úplný zákaz kouření v restauracích není rozumný. "V Praze už ten problém reálně neexistuje. Většina restaurací je tu nekuřáckých. Trh to řeší sám. Jediné, na koho to opravdu dopadne, jsou vesnické hospůdky, kam se chodí na pivo a jídlo se tam nepodává," myslí si Benda s tím, že se vesnické hospody budou případnému úplnému zákazu vyhýbat tím, že se promění v uzavřené kluby pouze pro štamgasty.

Jak před úterním projednáváním uvedl šéf poslaneckého klubu koaliční KDU-ČSL Jiří Mihola, lidovci věří tomu, že zákaz kouření konečně brzy projde. "Doufáme, že se pozměňovací návrh Marka Bendy podaří eliminovat," řekl Mihola. "Bendovy kuřárny nepodpoříme, v klubu jsme v tomto jednotní," doplnil lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Koalice je prý jednotná

"Snahou je schválit zákon ve vládním znění, ale nevylučuji, že se domluvíme i na úpravách," uvedl v úterý předseda klubu sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák.

"Je tady koaliční shoda, která byla potvrzena na včerejším jednání. Věřím, že koalice bude jednotná, jak bylo dohodnuto," uvedl před jednáním sněmovny předseda zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO). Ten při květnovém hlasování patřil k těm, kteří po schválení Bendových kuřáren nejhlasitěji prosazovali odmítnutí zákona jako celku.

Rom Kostřica z TOP 09 usiluje o ještě přísnější zákon a chce prosadit například úplný zákaz kouření na pracovištích, v zoologických zahradách, na chodbách bytových domů, ve věznicích nebo v autě, v němž cestuje dítě. Navrhuje také možnost zřizovat nekuřácké zahrádky restaurací, kde jinak vládní verze kouření povoluje. Hosté, kteří by na označených zahrádkách zákaz porušili, by se dopustili přestupku.

Poslanec a lékař Kostřica zkusil během projednávání přesvědčit ostatní zákonodárce příběhy pacientů, kterým kouření poškodilo zdraví. "Tito pacienti se často ptají: 'Proč mi tu cigaretu někdo nevyrazil z ruky?' Jsem rád, že tu je tento návrh zákona, který navíc předkládá ministerstvo zdravotnictví. Myslím, že to společnosti dlužíme," uvedl.

Radek Vondráček z ANO chce, aby z Němečkova návrhu vypadla podmínka nabízet v restauracích jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkoholický.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy