Poslanci se vrátili k protikuřáckému zákonu. Benda opět navrhuje změny, které pohřbily první verzi

Poslanci v úterý pokračovali v projednávání protikuřáckého zákona. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poslal do sněmovny už druhou verzi této normy. Tu první v závěrečném květnovém hlasování překvapivě pohřbilo koaliční hnutí ANO. Straně vadilo, že poslanci schválili úpravu Marka Bendy (ODS) umožňující hostinským zřizovat si v restauracích kuřárny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Poslanci opět projednávali zákon, kterým chce vláda zakázat kouření v restauracích a na některých veřejných místech. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poslal do sněmovny už druhou verzi této normy. Tu první v závěrečném květnovém hlasování překvapivě pohřbilo koaliční hnutí ANO. Straně vadilo, že poslanci schválili úpravu Marka Bendy (ODS) umožňující hostinským zřizovat si v restauracích kuřárny. 

Benda i k druhé verzi připojil stejný návrh. Jejich celkový počet ale výrazně poklesl. Němeček totiž už do druhé verze zahrnul úpravy, které sněmovna během prvního hlasování schválila. Ovšem kromě Bendových kuřáren. 

Poslanec Benda však doufá, že když jeho nápad prošel jednou, projde i podruhé. "V minulém hlasování pro pozměňovací návrh s kuřárnami hlasovalo 94 poslanců. Pokud už jednou měli takový názor, předpokládám, že si ho uchovají," věří.

Němečkova nová verze už například neobsahuje zákaz vodních dýmek a povoluje kouření elektronických cigaret v restauracích. Ministr chtěl před letními prázdninami prosadit, aby novou podobu zákona schválila sněmovna už v prvním čtení. To ale neprošlo.

Nyní poslanci k předloze připojili pouze dvanáct návrhů na změny. Ty teď po úterním projednání ve sněmovně dostane k posouzení sněmovní zdravotní výbor. Pak zákonodárci rozhodnou ve finálním hlasování. Česko je poslední zemí Evropské unie bez zákona, který by nějakým způsobem zakazoval kouření v restauracích.

"Všichni víme, že kouření prokazatelně škodí zdraví. Normální je nekouřit," uvedl v úvodu projednávání protikuřáckého zákona poslanec Jaroslav Krákora z ČSSD.

Na něj navázal komunistický poslanec Jan Klán, který naopak prosazuje výrazně mírnější verzi zákazu kouření. Podle něj by zákaz byl stejně jen formální, protože je otázkou, kdo by jeho dodržování kontroloval třeba ve vesnických hospodách. Cigarety by Klán povolil v malých hospodách, v těch větších by umožnil kouření v až v polovině provozovny.

Benda kuřárny hájí, chrání tak prý venkovské hospůdky

Benda během úterního jednání znovu zopakoval, že úplný zákaz kouření v restauracích není rozumný. "V Praze už ten problém reálně neexistuje. Většina restaurací je tu nekuřáckých. Trh to řeší sám. Jediné, na koho to opravdu dopadne, jsou vesnické hospůdky, kam se chodí na pivo a jídlo se tam nepodává," myslí si Benda s tím, že se vesnické hospody budou případnému úplnému zákazu vyhýbat tím, že se promění v uzavřené kluby pouze pro štamgasty.

Jak před úterním projednáváním uvedl šéf poslaneckého klubu koaliční KDU-ČSL Jiří Mihola, lidovci věří tomu, že zákaz kouření konečně brzy projde. "Doufáme, že se pozměňovací návrh Marka Bendy podaří eliminovat," řekl Mihola. "Bendovy kuřárny nepodpoříme, v klubu jsme v tomto jednotní," doplnil lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Koalice je prý jednotná

"Snahou je schválit zákon ve vládním znění, ale nevylučuji, že se domluvíme i na úpravách," uvedl v úterý předseda klubu sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák.

"Je tady koaliční shoda, která byla potvrzena na včerejším jednání. Věřím, že koalice bude jednotná, jak bylo dohodnuto," uvedl před jednáním sněmovny předseda zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO). Ten při květnovém hlasování patřil k těm, kteří po schválení Bendových kuřáren nejhlasitěji prosazovali odmítnutí zákona jako celku.

Rom Kostřica z TOP 09 usiluje o ještě přísnější zákon a chce prosadit například úplný zákaz kouření na pracovištích, v zoologických zahradách, na chodbách bytových domů, ve věznicích nebo v autě, v němž cestuje dítě. Navrhuje také možnost zřizovat nekuřácké zahrádky restaurací, kde jinak vládní verze kouření povoluje. Hosté, kteří by na označených zahrádkách zákaz porušili, by se dopustili přestupku.

Poslanec a lékař Kostřica zkusil během projednávání přesvědčit ostatní zákonodárce příběhy pacientů, kterým kouření poškodilo zdraví. "Tito pacienti se často ptají: 'Proč mi tu cigaretu někdo nevyrazil z ruky?' Jsem rád, že tu je tento návrh zákona, který navíc předkládá ministerstvo zdravotnictví. Myslím, že to společnosti dlužíme," uvedl.

Radek Vondráček z ANO chce, aby z Němečkova návrhu vypadla podmínka nabízet v restauracích jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkoholický.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy