Poslanci se vrátili k protikuřáckému zákonu. Benda opět navrhuje změny, které pohřbily první verzi

Markéta Šrajbrová Veronika Neprašová Markéta Šrajbrová, Veronika Neprašová
Aktualizováno 25. 10. 2016 16:29
Poslanci v úterý pokračovali v projednávání protikuřáckého zákona. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poslal do sněmovny už druhou verzi této normy. Tu první v závěrečném květnovém hlasování překvapivě pohřbilo koaliční hnutí ANO. Straně vadilo, že poslanci schválili úpravu Marka Bendy (ODS) umožňující hostinským zřizovat si v restauracích kuřárny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Poslanci opět projednávali zákon, kterým chce vláda zakázat kouření v restauracích a na některých veřejných místech. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) poslal do sněmovny už druhou verzi této normy. Tu první v závěrečném květnovém hlasování překvapivě pohřbilo koaliční hnutí ANO. Straně vadilo, že poslanci schválili úpravu Marka Bendy (ODS) umožňující hostinským zřizovat si v restauracích kuřárny. 

Benda i k druhé verzi připojil stejný návrh. Jejich celkový počet ale výrazně poklesl. Němeček totiž už do druhé verze zahrnul úpravy, které sněmovna během prvního hlasování schválila. Ovšem kromě Bendových kuřáren. 

Poslanec Benda však doufá, že když jeho nápad prošel jednou, projde i podruhé. "V minulém hlasování pro pozměňovací návrh s kuřárnami hlasovalo 94 poslanců. Pokud už jednou měli takový názor, předpokládám, že si ho uchovají," věří.

Němečkova nová verze už například neobsahuje zákaz vodních dýmek a povoluje kouření elektronických cigaret v restauracích. Ministr chtěl před letními prázdninami prosadit, aby novou podobu zákona schválila sněmovna už v prvním čtení. To ale neprošlo.

Nyní poslanci k předloze připojili pouze dvanáct návrhů na změny. Ty teď po úterním projednání ve sněmovně dostane k posouzení sněmovní zdravotní výbor. Pak zákonodárci rozhodnou ve finálním hlasování. Česko je poslední zemí Evropské unie bez zákona, který by nějakým způsobem zakazoval kouření v restauracích.

"Všichni víme, že kouření prokazatelně škodí zdraví. Normální je nekouřit," uvedl v úvodu projednávání protikuřáckého zákona poslanec Jaroslav Krákora z ČSSD.

Na něj navázal komunistický poslanec Jan Klán, který naopak prosazuje výrazně mírnější verzi zákazu kouření. Podle něj by zákaz byl stejně jen formální, protože je otázkou, kdo by jeho dodržování kontroloval třeba ve vesnických hospodách. Cigarety by Klán povolil v malých hospodách, v těch větších by umožnil kouření v až v polovině provozovny.

Benda kuřárny hájí, chrání tak prý venkovské hospůdky

Benda během úterního jednání znovu zopakoval, že úplný zákaz kouření v restauracích není rozumný. "V Praze už ten problém reálně neexistuje. Většina restaurací je tu nekuřáckých. Trh to řeší sám. Jediné, na koho to opravdu dopadne, jsou vesnické hospůdky, kam se chodí na pivo a jídlo se tam nepodává," myslí si Benda s tím, že se vesnické hospody budou případnému úplnému zákazu vyhýbat tím, že se promění v uzavřené kluby pouze pro štamgasty.

Jak před úterním projednáváním uvedl šéf poslaneckého klubu koaliční KDU-ČSL Jiří Mihola, lidovci věří tomu, že zákaz kouření konečně brzy projde. "Doufáme, že se pozměňovací návrh Marka Bendy podaří eliminovat," řekl Mihola. "Bendovy kuřárny nepodpoříme, v klubu jsme v tomto jednotní," doplnil lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Koalice je prý jednotná

"Snahou je schválit zákon ve vládním znění, ale nevylučuji, že se domluvíme i na úpravách," uvedl v úterý předseda klubu sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák.

"Je tady koaliční shoda, která byla potvrzena na včerejším jednání. Věřím, že koalice bude jednotná, jak bylo dohodnuto," uvedl před jednáním sněmovny předseda zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO). Ten při květnovém hlasování patřil k těm, kteří po schválení Bendových kuřáren nejhlasitěji prosazovali odmítnutí zákona jako celku.

Rom Kostřica z TOP 09 usiluje o ještě přísnější zákon a chce prosadit například úplný zákaz kouření na pracovištích, v zoologických zahradách, na chodbách bytových domů, ve věznicích nebo v autě, v němž cestuje dítě. Navrhuje také možnost zřizovat nekuřácké zahrádky restaurací, kde jinak vládní verze kouření povoluje. Hosté, kteří by na označených zahrádkách zákaz porušili, by se dopustili přestupku.

Poslanec a lékař Kostřica zkusil během projednávání přesvědčit ostatní zákonodárce příběhy pacientů, kterým kouření poškodilo zdraví. "Tito pacienti se často ptají: 'Proč mi tu cigaretu někdo nevyrazil z ruky?' Jsem rád, že tu je tento návrh zákona, který navíc předkládá ministerstvo zdravotnictví. Myslím, že to společnosti dlužíme," uvedl.

Radek Vondráček z ANO chce, aby z Němečkova návrhu vypadla podmínka nabízet v restauracích jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější alkoholický.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 45 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy