Němeček chce snížit doplatky léků pro děti a seniory. Rozpočet to bude stát 390 milionů, tvrdí

ČTK ČTK
23. 9. 2016 13:42
Doplatky na léky na předpis by se pro děti a seniory mohly snížit. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přišel s novelou zákona, která by limity upravovala. Nyní je to 2500 korun měsíčně. Senioři mezi 65 až 69 lety a děti by měsíčně za léky nezaplatili více než tisíc korun. Senioři nad 70 let by nezaplatili více než 500 korun. Snížení limitů podle ministra přinese výpadek v příjmech veřejných rozpočtů asi 390 milionů korun. Ministerstvo by chtělo, aby novela zákona o veřejném zdravotním pojištění byla účinná od července 2017.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

PrahaMinisterstvo zdravotnictví pošle příští týden do připomínkového řízení novelu zákona, která by měla snížit ochranný limit na doplatky na léky, po jehož překročení pojišťovny vracejí pojištěncům peníze. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Limit pro seniory nad 65 let a děti do 18 let bude snížen z 2500 na 1000 korun, v případě lidí starších 70 let na 500 korun.

Výše ochranného limitu je nyní ze zákona 5000 korun, u dětí do 18 let a seniorů od 65 let 2500 korun. Do limitu se započítávají doplatky za léky, kdy pacient musel zaplatit rozdíl mezi cenou léku a úhradou od zdravotní pojišťovny. Částku po překročení vracejí pojišťovny do 60 kalendářních dnů po uplynutí kalendářního čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen.

"Rozhodli jsme se doplatky výrazně snížit, u seniorů mezi 65 a 69 lety bude snížen na 1000 korun, u lidí nad 70 let bude činit 500 korun," řekl Němeček. Na tisícikorunu klesne rovněž u dětí do 18 let. Snížení limitů podle ministra přinese výpadek v příjmech veřejných rozpočtů asi 390 milionů korun. Ministerstvo by chtělo, aby novela zákona o veřejném zdravotním pojištění byla účinná od července 2017. Zda pro něj najde podporu v koalici, ale zatím není jasné.

Údaje o uhrazených doplatcích hlásí zdravotním pojišťovnám lékárny s uvedením čísla pojištěnce, ke kterému se doplatek váže, výše zaplaceného doplatku a dne vydání léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely. Lidé nemusejí částky sledovat. Na vyžádání jim lékárna musí vydat doklad o zaplacení započitatelného doplatku s číslem pojištěnce, razítkem poskytovatele a podpisem osoby, která doplatek přijala.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy