Praha - Už dvaadvacet stránek a profilů z českého Facebooku stáhla centrála firmy kvůli šikaně či porušování osobnostních práv.
Národní centrum bezpečnějšího internetu, které spolupráci s centrálou Facebooku v Irsku domluvilo, si spolupráci pochvaluje. "Všechno naostro běží od listopadu. Zatím reagují na naše upozornění velmi rychle, do dvaceti čtyř hodin ruší stránky, které mají nevhodný obsah. Nejčastěji jde o dětskou šikanu," řekl Aktuálně.cz koordinátor centra Pavel Vichtera.
Falešné profily dětí a stránky, kde je jejich známí nebo spolužáci uráželi, tvoří polovinu ze zatím zrušených. Druhou nejpočetnější skupinou jsou stránky šikanující učitele. Ty už Facebook zrušil čtyři.
"Typicky je to falešný profil nebo stránka "Ta a ta je ..."," popisuje Vichtera. Facebook dokonce zrušil i stránku, kterou někdo založil proti sportovnímu klubu. "Tam jsou různá kritéria, tady byl problém s nezákonně použitými fotografiemi," vysvětluje Vichtera. Se stránkami slavných osobností je to složitější. "Také se na nás obracejí různé celebrity, tady má ale Facebook jiná měřítka, slavné osobnosti musí podle nich počítat s trochu menším právem na soukromí," dodává.
Horká linka
Uživatelé Facebooku a internetu obecně mohou jakýkoli nebezpečný obsah nahlásit na Horké lince, kterou provozuje Centrum bezpečnějšího internetu. Oznámení na mail nebo prostřednictvím formuláře může být i anonymní.Online deník Aktuálně.cz v únoru informoval o případu studentky gymnázia v Hořovicích, která na Facebooku založila skupinu proti jedné z učitelek a hrubě jí tam urážela. Nakonec skončila s ředitelskou důtkou.
Takové případy nejsou podle reakcí čtenářů na případ výjimkou. "Ve škole u mého syna také vznikla skupina Nenávidíme profesorku XY. Ta ale přišla do třídy a řekla, že má vypsané členy a bude to řešit. Děti se odhlašovaly a skupina se přejmenovala na "Omlouváme se, paní profesorko". Studenti pak řešili problémy s vyučující peticí, ale nepochodili," popsala zkušenosti čtenářka Aktuálně.cz z Prahy
Módní policie učitelů z FB zmizela
Velmi populární jsou na Facebooku obecné stránky proti učitelům - třeba ta s názvem Móda některých učitelů je neuvěřitelná. Fanoušků měla na jaře padesát tisíc. Tato obdoba novinové rubriky "módní police" fungovala jednoduše.
Někdo ve škole vyfotí mobilem svého učitele, fotku dá na Facebook a pak s ostatními hodnotí jeho oblečení. Často hodně příkře. Teď už stránka na Facebooku není. Proč ale zmizela, jestli ji stáhnul Facebooku nebo samotný tvůrce, není možné zjistit. Národní centrum bezpečnějšího internetu zrušené stránky nezveřejňuje.
"Sice tu učitelku nemám nikde vyfocenou po xichtě naštěstí, ale vypadá spíš jako chlap, na očích vyřvaně modré stíny, tužkou nakreslené hrubé obočí, růžová rtěnka přetáhnutá málem až na nos a k tomu ještě ty papučky :-D Ale řve jak Tarzan," psalo se v diskusi pod fotkou pantoflí jedné z učitelek.
Pokud nejsou komentáře na internetu vyloženě sprosté, neměli dříve učitelé moc zákonných šancí se bránit. Teď ji může pomoci centrála Facebooku.