Nebezpečný virus v Česku napadl stovky počítačů. Útok ochromil i reklamní agenturu Ogilvy

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
28. 6. 2017 15:04
Kybernetické útoky, které v úterý zasáhly celý svět, postihly především Ukrajinu. Nevyhnuly se ale ani Česku, kde virus napadl stovky počítačů, především ty s neaktualizovanými operačními systémy. Česko tak je sedmou nejvíce zasaženou zemí, útok paralyzoval například reklamní agenturu Ogilvy. Devadesát procent útoků se však soustředilo na ukrajinské státní instituce či banky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Hackerské útoky, které v úterý zasáhly Evropu a pak i celý svět, ochromily fungování důležitých ukrajinských institucí. V Česku virus zasáhl stovky počítačů a dalších elektronických zařízení. A to hlavně kvůli tomu, že neměly aktualizované operační systémy.

"Z našich propočtů vyšlo, že dnes jsme spolu s Ruskem sedmou nejvíce zasaženou zemí," vysvětluje Jan Potůček z firmy Eset. Až 90 procent případů útoku škodlivým virem zasáhlo Ukrajinu, zbytek se rozprostřel do celého světa. 

Česko i Rusko zasáhlo 0,82 procenta všech útoků. "Podle propočtů byly v Česku zasaženy stovky zařízení připojených k internetu," dodal Potůček.

Hackeři zasáhli i některé nadnárodní společnosti jako třeba Wire and Plastic Products (WPP). "Počítačové systémy v několika, ale ne všech našich firmách byly zasaženy celosvětovým útokem," napsala firma v prohlášení s tím, že nyní se snaží situaci co nejdříve vyřešit. "V tuto chvíli nemáme informace, že by byla nějak narušena data našich klientů. Vše se snažíme zvládnout co nejrychleji," dodala.

České firmy zatím žádné větší problémy kvůli útokům nehlásily. Do korporace WPP ale spadá například Millward Brown nebo jedna z největší reklamních agentur v Česku Ogilvy, která je kvůli hackerům ochromena. "Nás to přímo nezasáhlo, ale z bezpečnostních a preventivních důvodů máme vypnuté servery a počítače. Fungujeme v omezeném provozu," řekl redakci šéf české Ogilvy Ondřej Obluk.

I když se útok na Ukrajině zaměřil hodně na státní instituce, Česko zatím nic takového nezaznamenalo. "Z našeho ranku nemáme zatím žádné hlášení," řekl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.

Útok počítačových hackerů v úterý zkomplikoval fungování ukrajinských bank i desítek dalších podniků a institucí. Zasáhl i další země střední a západní Evropy. Nebezpečný virus po úspěšném napadení počítače začne požadovat výkupné za jeho odblokování. Částka, kterou útočníci požadují, se pohybuje kolem 300 dolarů. 

Na Ukrajině byly napadeny počítačové sítě největších finančních ústavů, pošty, telekomunikací nebo energetických podniků. Přestaly pracovat počítače na úřadu vlády i na kyjevské radnici.

Problémy měl i ruský Home Credit spadající pod českou investiční společnost PPF. "V současné době pracujeme na tom, aby naše systémy byly plně v provozu. Citlivá data o našich klientech neunikla," řekl mluvčí českého Home Creditu Milan Tománek.

S problémy se potýkaly i západoevropské firmy, například dánský lodní dopravce Maersk, francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain či společnosti v Německu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy