reklama
 
 

Nebezpečný virus v Česku napadl stovky počítačů. Útok ochromil i reklamní agenturu Ogilvy

28. 6. 2017 15:04
Kybernetické útoky, které v úterý zasáhly celý svět, postihly především Ukrajinu. Nevyhnuly se ale ani Česku, kde virus napadl stovky počítačů, především ty s neaktualizovanými operačními systémy. Česko tak je sedmou nejvíce zasaženou zemí, útok paralyzoval například reklamní agenturu Ogilvy. Devadesát procent útoků se však soustředilo na ukrajinské státní instituce či banky.

Praha - Hackerské útoky, které v úterý zasáhly Evropu a pak i celý svět, ochromily fungování důležitých ukrajinských institucí. V Česku virus zasáhl stovky počítačů a dalších elektronických zařízení. A to hlavně kvůli tomu, že neměly aktualizované operační systémy.

"Z našich propočtů vyšlo, že dnes jsme spolu s Ruskem sedmou nejvíce zasaženou zemí," vysvětluje Jan Potůček z firmy Eset. Až 90 procent případů útoku škodlivým virem zasáhlo Ukrajinu, zbytek se rozprostřel do celého světa. 

Česko i Rusko zasáhlo 0,82 procenta všech útoků. "Podle propočtů byly v Česku zasaženy stovky zařízení připojených k internetu," dodal Potůček.

Hackeři zasáhli i některé nadnárodní společnosti jako třeba Wire and Plastic Products (WPP). "Počítačové systémy v několika, ale ne všech našich firmách byly zasaženy celosvětovým útokem," napsala firma v prohlášení s tím, že nyní se snaží situaci co nejdříve vyřešit. "V tuto chvíli nemáme informace, že by byla nějak narušena data našich klientů. Vše se snažíme zvládnout co nejrychleji," dodala.

České firmy zatím žádné větší problémy kvůli útokům nehlásily. Do korporace WPP ale spadá například Millward Brown nebo jedna z největší reklamních agentur v Česku Ogilvy, která je kvůli hackerům ochromena. "Nás to přímo nezasáhlo, ale z bezpečnostních a preventivních důvodů máme vypnuté servery a počítače. Fungujeme v omezeném provozu," řekl redakci šéf české Ogilvy Ondřej Obluk.

I když se útok na Ukrajině zaměřil hodně na státní instituce, Česko zatím nic takového nezaznamenalo. "Z našeho ranku nemáme zatím žádné hlášení," řekl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.

Útok počítačových hackerů v úterý zkomplikoval fungování ukrajinských bank i desítek dalších podniků a institucí. Zasáhl i další země střední a západní Evropy. Nebezpečný virus po úspěšném napadení počítače začne požadovat výkupné za jeho odblokování. Částka, kterou útočníci požadují, se pohybuje kolem 300 dolarů. 

Na Ukrajině byly napadeny počítačové sítě největších finančních ústavů, pošty, telekomunikací nebo energetických podniků. Přestaly pracovat počítače na úřadu vlády i na kyjevské radnici.

Problémy měl i ruský Home Credit spadající pod českou investiční společnost PPF. "V současné době pracujeme na tom, aby naše systémy byly plně v provozu. Citlivá data o našich klientech neunikla," řekl mluvčí českého Home Creditu Milan Tománek.

S problémy se potýkaly i západoevropské firmy, například dánský lodní dopravce Maersk, francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain či společnosti v Německu.

autor: Lukáš Prchal | 28. 6. 2017 15:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama