Platit výkupné po útoku počítačovým virem nemá smysl. Firma zablokovala e-mail hackerů

ČTK ČTK
28. 6. 2017 11:28
Německý poskytovatel elektronické pošty Posteo zablokoval e-mail hackerů, kteří stojí za úterním kybernetickým útokem. Hackeři vyzývali majitele zamčených počítačů, aby zaplatili výkupné, pokud chtějí svá zařízení znovu odblokovat. Po zaplacení 300 dolarů v bitcoinech lidé měli poslat e-mail se svými údaji. Hackeři se ale teď ke zprávám nedostanou, a tak placení výkupného de facto nemá smysl. Kyberútok zasáhl počítače hlavně ukrajinských firem, kromě nich i ruského ropného gigantu Rosněfť nebo dánského dopravce Maersk.
Zablokovaný terminál v ukrajinské bance, kterou napadl virus.
Zablokovaný terminál v ukrajinské bance, kterou napadl virus. | Foto: Reuters

Berlín/Praha - Uživatelé postižení novým vyděračským virem nemohou kontaktovat hackery, kteří za útokem stojí.

E-mailovou schránku, kterou si útočníci zřídili pro komunikaci ohledně výkupného, zrušil německý poskytovatel elektronické pošty Posteo.

Kybernetický útok vypukl naplno v úterý, kdy napadl počítače po celém světě včetně firem, jako jsou ropná společnost Rosněfť, dánský rejdař Maersk nebo britská reklamní agentura WPP. Terčem byla i Česká republika.

Lidé, jejichž počítačová data vir zašifroval, jsou tak nyní podle portálu The Verge v pasti. Hackeři požadují peníze za odblokování jejich počítačů, jenže jejich majitelé je nemohou zaplatit.

Může za to i nestandardní přístup hackerů k platbám výkupného. Různé typy tzv. ransomwaru běžně využívají pro každého napadeného jedinečné platební spojení, což usnadňuje identifikaci a následné odblokování dat.

V případě nového viru se ale hackeři spolehli pouze na jediný platební účet s tím, že postižení se po převodu výkupného musí e-mailem obrátit na adresu [email protected] s potvrzením platby, aby následně mohli získat klíče k dešifrování dat.

Poskytoval e-mailu Posteo ale zmíněnou poštovní schránku zablokoval. "Nebudeme tolerovat žádné zneužívání naší platformy," uvedla společnost v prohlášení. "Okamžité zablokování zneužitých e-mailových účtů je v takovýchto případech nezbytným opatřením poskytovatelů," dodal Posteo.

Napadení lidé sice nadále mohou výkupné platit, ale kontaktovat hackery již nedokážou. Další převody proto nemají smysl.

Vzkaz hackerů na bankomatu v Kyjevě.
Vzkaz hackerů na bankomatu v Kyjevě. | Foto: Reuters

Prozatím podle The Verge není známo, zda se některému z postižených uživatelů po aktuálním útoku podařilo ještě před zablokováním poštovní schránky hackerů úspěšně projít procesem dešifrování dat.

Zaznamenáno dosud bylo zhruba dvacet plateb výkupného. Útočníci žádají 300 dolarů (zhruba 7000 korun) v digitální měně bitcoin.

Původ viru není znám

Kdo ale za útokem stál, se pořád neví. Vzhledem k nestandardní komunikaci přes jednu e-mailovou adresu se mnozí analytici kloní k tomu, že cílem útoku nebylo získat výkupné, ale rozsévat chaos. Píše to server The Register.

Ransomware, jak se vyděračským virům říká, dostal prozatím název NotPetya. Na první pohled totiž škodlivý software připomíná vir Petya, případně jeho vylepšenou verzi Petrwrap, který byl poprvé zaznamenán v loňském roce.

"Podobnost s virem Petya je pouze povrchní," uvedl bezpečnostní analytik vystupující pod přezdívkou The Grugq.

"Ačkoli je zde významná část převzatého kódu, skutečný vir Petya byl zločineckým produktem s cílem získat peníze. Úkolem toho nového rozhodně není vydělat peníze. Byl navržen tak, aby se rychle šířil a škodil," dodal.

Podle firmy Symantec, která se rovněž věnuje antivirové ochraně, vir zčásti využívá již déle známou bezpečnostní díru systémů Windows. Podobně se choval v květnu ransomware WannaCry.

Celosvětově řeší problém kybernetické bezpečnosti méně než třetina firem. Hrozba kyberútoku se přitom týká dvou společností ze tří. Odborníci se problémem zabývají v diskusním pořadu HN Face to Face. | Video: Karel Tinl
 

Právě se děje

před 2 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy