NCOZ propustila ze služby důstojníka kvůli tomu, že spolupracoval s Piráty

Jan Horák Jan Horák
17. 1. 2020 10:12
Důstojník Národní centrály proti organizovanému zločinu Jan Šmíd už není policistou. Vedení útvaru ho propustilo ze služby kvůli jeho spolupráci s Českou pirátskou stranou. Šmíd se zúčastnil jako externista jednání pirátské pracovní skupiny pro bezpečnost. Útvar o jeho propuštění rozhodl ve čtvrtek.
Podplukovník NCOZ Jan Šmíd.
Podplukovník NCOZ Jan Šmíd. | Foto: Česká pirátská strana

"Ředitel Národní centrály proti organizovanému (NCOZ) vydal dne 16. ledna 2020 rozhodnutí o propuštění policisty NCOZ z důvodu, že vykonával činnost ve prospěch politické strany," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Řízení zahájil velitel NCOZ Jiří Mazánek loni v červnu. Služba Šmída u NCOZ skončila ani ne po třech letech, k útvaru nastoupil na podzim 2017. 

Za koncem Šmída u policie stojí jeho účast na loňské dubnové schůzce pracovní skupiny České pirátské strany pro bezpečnost, na sezení přišel coby host. Tento poradní orgán Pirátů například chystá podklady pro stranický poslanecký klub případně vznáší připomínky k vládním návrhům týkajícím se bezpečnostní problematiky.

S Piráty ho pojí práce také v zastupitelstva města Děčín, odkud pochází. Coby nestraník za Piráty na podzim 2018 do zastupitelstva úspěšně kandidoval. Zastupitelský mandát mu však NCOZ v řízení o propuštění ze služebního poměru k tíži klást nemohla. Zákon příslušníkům bezpečnostních složek dovoluje, aby jako nestraníci pracovali v obecním zastupitelstvu.

Šmíd je dodnes zastupitelem za Piráty

Vedle účasti na zmíněné pracovní schůzi Šmídovu pozici v řízení zkomplikovalo, že své sympatie k Pirátům dával veřejně. Jeho podpora byla explicitní, opakovaně ji vyjádřil na webovém fóru strany. Aktuálně.cz požádalo Šmída o stanovisko k jeho propuštění, na dotaz zatím nereagoval. Nezvedá ani mobilní telefon.

Pirát jako jediná varianta

S piráty navázal Jan Šmíd kontakt loni v únoru, o spolupráci projevil zájem jako první. Přihlásil se proto příznivkyni pirátů z Ústeckého kraje Barboře Přibylové. Hned v dubnu 2018 si řekl o výraznější angažmá, stál o post jedničky na děčínské kandidátce pirátů pro komunální volby. Ve volbách uspěl. Přitom už od podzimu 2017 slouží u NCOZ, předtím působil devět let na hospodářské kriminálce v Děčíně.
Do projevu na stranickém webovém fóru uvedl, že s Českou pirátskou stranou bezezbytku souzní. "Být pirátem je pro mě jedinou variantou, proto jsem již několik let vaším hrdým voličem. Pirátské principy otevřenosti, politická kultura, názorová stálost a mnoho dalšího jsou pro mě tím, proč jsem právě teď tady," psal. Uvedl také, že kdyby to zákon dovolil, dávno by v pirátských "řadách".

Když loni v květnu vyšla jeho hostování na jednání skupiny najevo, ozvala se část politiků. Opakovaně k věci jednal bezpečnostní výbor sněmovny. "Působení příslušníků bezpečnostních sborů v orgánech stran je nepřijatelné," uvedl třeba místopředseda výboru Pavel Žáček. Výbor proto vyzval vládu, aby konala. Ministerstvo vnitra v říjnu vydalo první politický manuál. Dokument explicitně určuje, co policista ve vztahu k politickým stranám nesmí.

Šmíd obratem po zveřejnění kauzy avizoval, že se stranou zpřetrhá všechny vazby. Vedení děčínského magistrátu poslal mail, v němž oznámil rezignaci na funkci zastupitele. Magistrát ji však neuznal, protože rezignace neproběhla v souladu s jednacím řádem. Elektronická zpráva nenesla Šmídův elektronický podpis. Šmíd si nakonec mandát ponechal, zastupitelem je dodnes.

 

Právě se děje

Další zprávy