Napodruhé už bez vlajek. Americký konvoj davy vítat nebudou

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
9. 9. 2015 7:30
V neděli Českem projede konvoj americké armády, který bude větší než dubnová Jízda dragounů. Přesto tolik pozornosti nepřitahuje a na obrněné transportéry Stryker a 550 vojáků nečeká podobně nadšená atmosféra jako na jaře. Američané totiž při přesunu na cvičení v Maďarsku nechystají žádné ukázky techniky. Pro Čechy už je navíc přejezd vojenské techniky jedním z mnoha.
Stovky lidí čekaly 1. dubna od časného rána u Plzně okolo dálnice do Rozvadova na konvoj americké armády.
Stovky lidí čekaly 1. dubna od časného rána u Plzně okolo dálnice do Rozvadova na konvoj americké armády. | Foto: ČTK

Praha – Odpůrci vyhrožovali zátarasy a byli si ochotni lehat na silnici, jen aby Českem konvoj americké armády neprojel. Příznivci naopak kolonu vítali s vlajkami a transparenty "Neodjíždějte, zůstaňte" Američany doprovázely desítky motorkářů a silnice lemovaly tisíce lidí.

O necelého půl roku později už ale posádky obrněnců Stryker nic podobného nečeká a vozidla projedou pětisetkilometrovou trasu z Rozvadova do Lanžhota pravděpodobně téměř bez povšimnutí.

Nic na tom nezmění ani fakt, že Dunajská jízda bude co do velikosti větší než dubnová Jízda dragounů – hlavní část bude tvořit celkem 150 vozidel (z toho přibližně 40 transportérů), která v neděli a pondělí kvůli plynulosti provozu na dálnicích pojedou v šesti proudech.

Ještě před tím trasu z bavorského Vilsecku do Maďarska ve středu a čtvrtek obhlédne menší jednotka o přibližně dvaceti vozidlech. S tou se před společným jednáním v ruzyňských kasárnách setká premiér Bohuslav Sobotka a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Pro většinu Čechů je už ale průjezd vojáků z 2. jízdního pluku jen dalším z více než stovky podobných přesunů cizí vojenské techniky, které se tento rok uskutečnily a které málokdo zaregistroval.

Vítat budou jen skalní příznivci. Možná

"Jednou je nic, dvakrát je zvyk," připouští režisér a člen aktivních záloh Václav Marhoul, že ani on na příjezd konvoje čekat nebude. Přitom právě on byl jedním z hlavních organizátorů doprovodných akcí jak na hranicích, tak i v místech, kde se "Dragouni" zastavili.

V neděli je tak bude vítat možná jen hrstka nejzapálenějších příznivců s druhoválečnými džípy. "U nich se to bere skoro jako samozřejmost," předpokládá předseda 1st Veteran US Car Clubu Zdeněk Košárek. Sám ale zatím nevěděl, kdy a kudy přesně konvoj Českem projede. Nedokázal proto ani říct, kolik nadšenců by na konvoj mohlo čekat.

Důvodem, proč konvoj tolik netáhne, je totiž také fakt, že americká armáda sama tolik o publicitu nestojí. Více než 1600 kilometrů dlouhá dragounská jízda z Pobaltí měla ujistit spojence ve východní a střední Evropě o podpoře Spojených států a zmírnit jejich obavy z Ruska.

Tentokrát už není i kvůli klidnější situaci na východě Ukrajiny tak okatá demonstrace síly potřeba. Na rozdíl od jarního přejezdu se tak brány vyškovských kasáren, kde se konvoj v neděli večer zastaví, pro veřejnost neotevřou. A to i přes to, že si američtí vojáci nemohli přijetí v Česku vynachválit a říkali, že bylo nejvřelejší ze všech zemí, kterými projeli.

 

Právě se děje

Další zprávy