Na vývoz léků doplácejí pacienti. Miliardový byznys měla utnout novela, podle expertů je bezzubá

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 1. 2016 21:10
Důležité léky, které by mohly chybět pacientům, už neopustí hranice Česka, sliboval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Měla tomu zabránit novela zákona o léčivech, kterou tento měsíc schválila vláda. Jenomže odborníci už tak optimističtí nejsou. Norma podle nich omezí vývoz léčiv jen zčásti.
Část léků na rakovinu či diabetes vyvezou do zahraničí. Místo českých nemocných se jimi léčí lidé v Estonsku, Německu či na Islandu.
Část léků na rakovinu či diabetes vyvezou do zahraničí. Místo českých nemocných se jimi léčí lidé v Estonsku, Německu či na Islandu. | Foto: Shutterstock

Praha - Stovky firem rozjely miliardový byznys, na který doplácejí čeští pacienti: část léků na rakovinu či diabetes vyvezou do zahraničí. Místo českých nemocných se jimi léčí lidé v Estonsku, Německu či na Islandu.

Ministerstvo zdravotnictví se tomu rozhodlo zabránit. Sepsalo novelu zákona o léčivech, podle které vznikne seznam klíčových medikamentů. Dostat by se sem měly všechny pilulky, kterých může být nedostatek, což může ohrozit zdraví či životy pacientů. Tyto léky se potom nebudou moci vyvážet. Alespoň pokud to úřady písemně nedovolí.

Jenomže podle odborníků je norma bezzubá. „Máme tady sice novelu zákona, která má omezit vývoz nedostatkových léků, problém je ale v tom, že možná nebudeme schopni tyto nedostatkové léky určit,“ vysvětluje poslanec TOP 09 a člen sněmovního zdravotního výboru Jiří Skalický.

Oslepený ústav?

Stanovit léky, které jsou nedostatkové, totiž bude mít za úkol Státní ústav pro kontrolu léčiv pomocí svých IT systémů. Jenomže ústav se právě nyní potýká s technickými problémy.

Ty mu vznikly proto, že mu pražský městský soud zakázal používat softwarové aplikace od soukromé společnosti Tronevia. Lékový ústav je totiž podle soudu používal neoprávněně. „Čímž se ztížilo třeba sledování pohybu léků na trhu,“ řekl už dříve právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál. Ústav se tak podle něj stal částečně „oslepený“. To může být podle poslanců sněmovního zdravotního výboru problém.

Ministerstvo zdravotnictví i lékový ústav ale tuto obavu odmítají. „Ústav stále přehled o pohybu léků na trhu má,“ řekl šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Konec spolupráce s firmou Tronevia podle něj na chod instituce žádný vliv nemá.

Směšná pokuta

Chybějící aplikace ale nejsou jediným problémem, který experti vidí. Další kritici upozorňují také na to, že je znění novely vágní. Z normy třeba není zcela zřejmé, co je to nedostatkový či nenahraditelný lék.

„Máme minimálně dva úhly pohledu, co to je nenahraditelný lék. Stále to není vyřešeno. Nejsou navíc jasně stanovena pravidla pro vytváření seznamu léků, stejně tak pro odstranění léků z toho seznamu,“ řekla tajemnice Asociace evropských distributorů léčiv Linda Prokopová.

Podle lékárníků je také příliš nízko stanovená pokuta za porušení zákona. Ministerstvo chce po distributorech, kteří vyvezou léky ze seznamu, až 20 milionů korun. Výdělky firem jsou přitom mnohokrát vyšší. Pohybují se v řádech 20 až 30 procent z obchodované ceny léků, tedy převyšují jednu miliardu korun.

Miliardové zisky firem

„Například v roce 2014 reexporty vydělaly distributorům více než 5 miliard korun. Jejich zisky během posledních tří let vrostly o 228,5 milionu korun,“ potvrzuje také Jana Skoupá z obecně prospěšné společnosti Czechta, která podniká v hodnocení zdravotnických technologií.

„Navíc jsou tu reexporty nenahlášené,“ upozorňuje také Jakub Dvořáček z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Novela tak podle něj odřízne jen vrcholek ledovce.

Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček připustil, že novela nepřináší univerzální řešení, které by plošně regulovalo paralelní vývoz léků. Norma ale podle něj pomůže lidem, jejichž lék by mohl kvůli reexportu vypadnout z trhu, což by přímo ohrozilo zdraví či život pacienta.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy