Lék se nedováží? Smůla. Jiný pojišťovna lidem nezaplatí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 5. 2015 11:49
Ministerstvo zdravotnictví bezradně krčí rameny. Nemůžeme s tím nic dělat, tvrdí šéfka odboru farmacie Alena Tomášková. Jestli léky na pultech skutečně jsou, prý nemá úřad jak zjistit ani ovlivnit.
Foto: Thinkstock

Praha - Čeští pacienti řeší palčivý problém: úřady je nutí, aby hledali v lékárnách takové pilulky, které se do Česka vůbec nedovážejí. Jiné jim pojišťovny nezaplatí. Případů jsou podle odborníků tisíce.

Třeba lék zenbrest na rakovinu prsu. "Výrobce sem loni přivezl jen 37 balení, což vystačilo sotva pro tři pacienty," uvádí lékárnice Ivana Minarčíková. Ostatní lidé se museli spokojit s jiným přípravkem. Problém je, že jiné léky už pojišťovna lidem plně neuhradí. Jsou totiž dražší. Pacientky si tak na něj musely přispět ze svého.

Podobně na tom byli lidé s antidepresivem zoloft. "Lék nebyl na trhu dostupný za uplynulých 13 měsíců dokonce 43 procent času," pokračuje Minarčíková. Také tento medikament byl přitom ve skupině antidepresiv nejlevnější, a tedy jediný plně hrazený. Na ostatní léky si museli lidé připlatit.

Ministerstvo zdravotnictví ale bezradně krčí rameny. „Nemůžeme s tím nic dělat,“ tvrdí šéfka odboru farmacie Alena Tomášková. Jestli léky na pultech skutečně jsou, prý nemá úřad jak zjistit a ovlivnit.

Chce to lepší smlouvy s výrobci

Jenomže podle lékárníků to zjistit a ovlivnit lze. A to dokonce několika způsoby.

"Ministerstvo by mělo například zakázat reexporty nedostatkových přípravků do zahraničí. To bude jeden z hlavních důvodů, proč léky na českém trhu nejsou," nabízí jedno z řešení Ivana Minarčíková. Třeba antidepresivum zoloft se podle ní do okolních zemí vyváželo.

Zapojit by se měly také zdravotní pojišťovny. „Měly by s výrobci uzavírat lepší smlouvy. V těch by si měly dostupnost léku na trhu zajistit,“ přidává k tomu šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Dnes to podle něj pojišťovny nedělají. „Například Všeobecná zdravotní pojišťovna si dokáže s výrobcem, jehož lék se rozhodla zaplatit, dohodnout výhodnou slevu. Pak ale napíše nesmyslně do smlouvy, že musí výrobce pokrýt jen tři procenta trhu. To je strašně málo,“ pozastavuje se nad současnou praxí Chudoba.

Na každou nemoc alespoň jeden lék zdarma

Pacientům by prý ale pomohlo také to, pokud by ze seznamu plně hrazených léků zmizely medikamenty, které jsou na českém trhu jen teoreticky. Výrobce je u nás sice registroval, ve skutečnosti je ale nikdy v životě nepřivezl.

Takových léků je přitom drtivá většina. Podle poslední výroční zprávy Státního ústavu pro kontrolu léčiv je v Česku registrováno celkem 15 068 léčivých přípravků, skutečně obchodovaných je ale jen 5 785 z nich. I nepřítomné léky se přitom mohou stát jedinými plně hrazenými medikamenty - stačí, že jsou mezi ostatními pilulkami na danou chorobu nejlevnější.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Toma Philippa je ale úřad i v tomto případě bezzubý. Aby se mohl seznam hrazených léků obměnit, musel by prý sám výrobce nahlásit, že svůj přípravek do Česka nedoveze. A to prý firmy přiznávají nerady. Kvůli reexportům se podle něj připravuje novela zákona, podle které bude muset lékový ústav pohyb medikamentů alespoň víc hlídat.

Češi každoročně spotřebují 268 miliard balení léčivých přípravků za zhruba 55 miliard korun. Průměrná cena jednoho balení se pohybuje kolem 206 korun, pacient si na něj doplácí zhruba 126 korunami. Zákon o veřejném zdravotním pojištění ale garantuje, že na každou nemoc musí mít pacient alespoň jeden přípravek, který mu plně uhradí pojišťovna.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy