Na přestupky v Praze dohlíží rozvodové centrum. Za 600 tisíc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
11. 7. 2015 7:30
Firma má hlídat IT systém, v němž se shromažďují přestupky. Na svém webu přitom IT služby nenabízí - zabývá se třeba terapií při poruchách příjmu potravy. Praha na tom nic zvláštního nevidí.
Foto: Michaela Hasíková\Economia

Praha - Nenápadná firma Ceap Services nabízí na svém webu jen manželskou terapii, pomoc při rozvodu nebo řešení právních sporů. "Řešíme kritické životní události, nevěru i poruchy příjmu potravy," uvádí stránka společnosti. Pražský magistrát si ji přesto vybral na něco úplně jiného: jako technický dozor nad informačními systémy.

Jak vyplývá ze smlouvy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, firma spravuje třeba agendu přestupků městské policie nebo zpracovává data zdravotnického záchranného systému. Roční zakázku za 600 tisíc bez daně navíc dostala koncem minulého měsíce bez soutěže.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana není na výběru nic zvláštního. Otevřená soutěž nebyla potřeba. "Společnost už na daných projektech v minulosti spolupracovala," tvrdí Hofman. Zaměstnanci firmy jsou tak podle něj seznámeni s technickými detaily projektů a disponují potřebným know-how.

Veřejná soutěž? Zbytečná komplikace

Otevřená soutěž by podle Hofmana situaci zkomplikovala. Městu by vznikly zbytečné náklady. "Nový dodavatel by si musel dokumentaci složitě přebírat a seznamovat se s ní," vysvětlil Hofman.

Podobně obhajuje přidělení zakázky také důvodová zpráva magistrátu, která uzavření smlouvy doprovází. "S ohledem na to, že uchazeč již v uvedené oblasti působí, je jeho opětovné najmutí z pohledu možného okamžitého zapojení do projektů nejefektivnější,“ píše se ve zprávě.

Společnost Ceap Services už v minulosti s magistrátem skutečně spolupracovala. Z předchozí smlouvy podepsané vloni ale vyplývá, že firma plnila trochu jiné úkoly - řešila požadavky externích advokátních kanceláří, starala se o zakázky městské policie, připravovala zadávací řízení nebo radila s dotacemi.

Jako kupovat rohlíky u zahradníka

Někteří pracovníci magistrátu proto výběr firmy kritizují. "Když se podíváte na její profil a reference, nenajdete jedinou zmínku o projektové činnosti v oblasti informatiky. Záchranka a městská policie, nad kterými má mít firma technický dozor, jsou přitom velmi citlivé aplikace," říká například informatik, který pro magistrát pracuje necelý rok. Z obav o práci si nepřeje zveřejnit jméno.

Přidělení zakázky zaujalo také právníka organizace Transparency International Petra Leyera. "Objednat si služby u společnosti, která se v oboru nepohybuje, nedává smysl. Když rohlíky prodává zahradník, tak to velkou důvěru v kvalitu výrobku vyvolávat nebude," hodnotí krok magistrátu Leyer.

Zakázka se přesto bude podle něj napadat jen těžko. "Jde totiž o zakázku malého rozsahu. A zákonná pravidla, která by se na zakázky malého rozsahu vztahovala, nejsou stanovena," vysvětlil.

Reference chybí

Společnost Ceap Services na žádost o vyjádření nereagovala. Pracovnice pražského sídla firmy odkázala novináře na jednatele Vladimíra Bělku, který na zaslané otázky Aktuálně.cz neodpověděl.

Podle obchodního rejstříku má firma maximálně pět zaměstnanců. Nabízet může obchod, mediační služby a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, kam patří i poradenství v oblasti informačních technologií. Na svých webových stránkách ale uvádí jen rozvodové centrum, manželskou poradnu, právní centrum, terapii, služby mediátora a koučink. Reference o oblasti informačních technologiích firma na webu nemá.

Firma nezískala žádný tendr v oblasti informatiky ani podle databáze veřejných zakázek.

Úřady přitom většinou předchozí zkušenosti po firmách žádají. Třeba když před dvěma lety hledali technického poradce k informačnímu systému na ministerstvu pro místní rozvoj, chtěli po zájemcích doložit nejen kvalifikační předpoklady, ale také předchozí práci na podobných zakázkách. Ministerstvo současně chtělo znát jména všech členů týmu, kteří budou dohled nad daty zabezpečovat.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy